Dogecoin se po sloučení Etherea stal druhou největší kryptoměnou svého druhu

Po dokončení sloučení protokolu kryptoměny Ethereum a přechodu na systém proof-of-stake u špičkového blockchainu pro NFT a decentralizované aplikace je nyní Dogecoin podle tržní kapitalizace druhou největší proof-of-work mincí po Bitcoinu.

Dogecoin, který byl původně spuštěn v roce 2013 jako vtip, zesměšňující kryptoměnový krach, je v současnosti desátou největší kryptoměnou s tržní kapitalizací 7,95 miliardy dolarů.

Dogecoin se stejně jako Bitcoin těží metodou proof of work, což znamená, že těžaři používají počítače a značné množství energie k řešení složitých matematických rovnic, potvrzují transakce a jako odměnu dostávají DOGE.

Podle platformy pro sledování kryptoměn Currency.com těžaři každý den vytěží zhruba 14,4 milionu DOGE, čímž doplní zásobu mincí ve výši 132,6 miliardy. Na rozdíl od bitcoinu, který má omezenou zásobu 21 milionů, které kdy budou existovat, Dogecoin nemá žádný limit.

V posledních letech si Dogecoin našel nepravděpodobného šampiona v nejbohatším člověku na světě, zakladateli společnosti Tesla Elonu Muskovi, který o minci tweetoval již v roce 2019 a několikrát způsobil, že cena Dogecoinu vypumpovala.

Zdroj: Pixabay

Ale ani Muskova podpora nedokázala Dogein zachránit před krutou kryptoměnovou zimou. V současné době se Dogecoin obchoduje za 0,05 USD, což je pokles z historického maxima 0,73 USD z 8. května 2021, tedy ze stejného dne, kdy Musk vystoupil v Saturday Night Live. To je pokles o 91,89 %. Potenciál tady tedy vidíme – a rozhodně jej ve všech případech nemůžeme svádět jen na nějaký hype, který přichází ze strany influencerů. Neříkáme, že je rozumné postavit celé své krypto portfolio právě na DOGE, nějakou chytrou diverzifikaci ale na konci dne určitě představovat může. Jen si musíte zachovat správný a chytrý money management. Ale to v sektoru kryptoměn je obecné doporučení, které byste opravdu nikdy, ale vůbec nikdy neměli brát na lehkou váhu.

Minulý měsíc společnost Coinme, která se zabývá výměnou kryptoměn a provozováním bankomatů, oznámila, že díky dohodě s provozovatelem mincovních kiosků Coinstar přidala Dogecoin na seznam možností na svých bankomatech. Bankomat podporuje také bitcoin, Chainlink, ethereum, litecoin, stellar a polygon. Kryptoměny se nacházejí poslední měsíce v docela vydatné krvavé lázni, nezapomeňte ale, že ani medvědí trh netrvá věčně.

Dogecoin je jako kryptoměna samozřejmě velmi spekulativním a kontroverzním aktivem – na konci dne ale zůstává pravdou, že tento coin přece jen nějaký ten pozitivní potenciál má. Musíme si totiž na tomto místě uvědomit, že Dogecoin, který jste mohli znát před lety už nemá moc společného s jeho dnešní podobou. Dogecoin od té doby zaměstnal mnoho vysoce schopných vývojářů a ti na této kryptoměně samozřejmě zanechali svou stopu. bylo by tedy nesmyslné a naivní myslet si, že Dogecoin je stále jen tím meme kryptem, kterému se lze jen a jen smát – a vlastně není ani vůbec k ničemu užitečné. O nebohém Dogecoinu si dnes a tady můžete myslet asi úplně cokoliv, ale ignorovat jej není dobrý nápad.