Blue-chip akcie, které je třeba koupit pro výdělky na tomto volatilním trhu

Všechny tyto blue-chip akcie za posledních 12 měsíců vzrostly.

Pátrám po akciích blue-chip, které bych mohl koupit pro jistotu na tomto volatilním trhu. Problémem je, že definice toho, co dělá společnost blue chipem, se liší. Někteří se domnívají, že je to konzistentní a rostoucí dividenda. Jiní se dívají na zisky ze spodní linie nebo na solidní rozvahu. Jinými slovy, je to subjektivní.

Než abych trávil nadměrný čas řešením nejlepších kritérií pro určení blue-chip akcií, které je třeba koupit pro jistotu, vybral jsem sedm jmen, která se objevují v držení jednoho nebo více z následujících blue-chip fondů obchodovaných na burze: Rowe Price Blue Chip Growth ETF (NYSEARCA:TCHP) a Fidelity Blue Chip Growth ETF (BATS:FBCG).

Jako vždy zajistím, aby vybrané fondy poskytovaly přiměřenou odvětvovou diverzifikaci. Kromě toho musí mít akcie kladný celkový anualizovaný výnos za poslední jednoleté, tříleté a pětileté období.

Zde je sedm blue-chip akcií, které je vhodné koupit kvůli bezpečnosti a snížené volatilitě.

Apple (AAPL)

Uvažoval jsem o tom, že bych na svůj seznam blue-chip akcií, které bych měl koupit kvůli bezpečnosti, zařadil Microsoft (NASDAQ:MSFT) místo Applu (NASDAQ:AAPL). Za poslední rok se však propadla o 19 %, takže moje kritéria nesplňuje. Akcie AAPL za posledních 12 měsíců vzrostly o 1,9 %. A její tříletý a pětiletý celkový anualizovaný výnos činí 40,1 %, resp. 31,1 %.

Společnost Apple je z nějakého důvodu největším akciovým podílem společnosti Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-B). Generální ředitel Tim Cook stále přichází s dobrými způsoby, jak generovat a zvyšovat tržby a zisky.

Zdroj: Getty Images

V březnu 2017 jsem řekl, že Apple je hodnotová hra: „V současné době činí klouzavý 12měsíční volný peněžní tok akcií Apple 52,5 miliardy USD, tj. 9,72 USD na akcii; výnos FCF 6,9 % na základě uzavírací ceny 140,88 USD z 27. března. Pro srovnání, volný peněžní tok společnosti Microsoft za posledních 12 měsíců činí 3,49 USD na akcii, což představuje výnos FCF ve výši 5,4 % na základě uzavírací ceny 65,10 USD z 27. března.“

V současné době je výnosnost FCF společností Apple a Microsoft 4,4 % (107,58 miliardy USD v TTM FCF děleno tržní kapitalizací 2,42 bilionu USD), resp. 3,6 % (65,15 miliardy USD v TTM FCF děleno tržní kapitalizací 1,83 bilionu USD). Ačkoli se obě společnosti za posledních pět let zdražily, Apple zůstává hodnotovou hrou z obou. Nicméně si nemyslím, že MSFT je špatná sázka, pokud si můžete dovolit koupit oba.

Apple má vynikající volné peněžní toky a silnou rozvahu a disponuje strukturálními faktory, které by měly být udržitelné i ve zpomalující se ekonomice, řekl nedávno pro Barron’s investiční ředitel Treasury Partners Richard Saperstein.

Akcie AAPL jsou zkrátka blue-chip, jak se patří.

Tesla (TSLA)

Je těžké uvěřit, že společnost Tesla (NASDAQ:TSLA) je považována za blue-chip, ale čísla nelžou. Za poslední tři fiskální roky vzrostl provozní zisk výrobce elektromobilů o více než 8 000 %, z 80 milionů dolarů v roce 2019 na 6,5 miliardy dolarů v roce 2021. Na bázi klouzavých 12 měsíců generuje Tesla provozní zisk od června 2019.

Obchody se rozjely tak čile, že společnost zvažuje otevření gigafactory v Ontariu nebo Quebecu, která by převzala část výrobních potřeb společnosti pro Severní Ameriku. Podle zpráv serveru Electrek prý kanadský ministr průmyslu a inovací Francois-Philippe Champagne navštívil kalifornský závod Tesly v rámci současných jednání o realizaci kanadské továrny. Jako Kanaďan si myslím, že je to moudrý nápad. Kanada má automobilovou historii, která sahá až do počátku 20. století.

Zdroj: Getty Images

Tesla chce do roku 2030 v Severní Americe vyrábět 20 milionů vozidel ročně. Továrna v Kanadě by to jistě umožnila. Společnost uvádí, že ke splnění svých cílů potřebuje dalších osm továren.

I když existuje mnoho důvodů, proč by si někdo mohl koupit akcie společnosti Tesla, skutečnost, že se jí podařilo snížit náklady na výrobu každého vozidla z 84 000 dolarů v roce 2017 na dnešních 36 000 dolarů, je velkým důvodem, proč se stala tak ziskovou.

S anualizovanými celkovými výnosy 20,2 %, 165,6 % a 64,3 % za poslední jednoleté, tříleté a pětileté období bych si na Teslu nevsadil.