Cash is king. Někteří investoři si jsou jisti tím, co dělají

Náročný rok na trzích vede některé investory k tomu, že se uchylují k hotovosti, protože využívají vyšších úrokových sazeb a čekají na příležitost nakoupit akcie a dluhopisy za nižší ceny.

Federální rezervní systém v roce 2022 rozkolísal trhy, protože provádí obrovské zvyšování sazeb ve snaze zmírnit nejprudší inflaci za posledních 40 let. Vyšší sazby se však promítají i do lepších výnosů fondů peněžního trhu, které od začátku pandemie v roce 2020 nevrátily prakticky nic.

Díky tomu se hotovost stala atraktivnějším úkrytem pro investory, kteří hledají úkryt před výkyvy na trzích – i když nejvyšší inflace za posledních čtyřicet let snížila její přitažlivost.

Správci fondů v září zvýšili průměrný zůstatek hotovosti na 6,1 %, což je nejvyšší úroveň za více než dvě desetiletí, ukázal široce sledovaný průzkum společnosti BofA Global Research.

Aktiva ve fondech peněžního trhu zůstávají od skoku po začátku pandemie na zvýšené úrovni a k minulému měsíci dosáhla 4,44 bilionu dolarů, což není daleko od jejich maxima 4,67 bilionu dolarů v květnu 2020, jak uvádí Refinitiv Lipper.

„Hotovost se nyní stává životaschopnou třídou aktiv kvůli tomu, co se stalo s úrokovými sazbami,“ řekl Paul Nolte ze společnosti Kingsview Investment Management, který uvedl, že portfolia, která spravuje, mají 10 až 15 % v hotovosti oproti méně než 5 % obvykle.

„Dává mi to možnost se za pár měsíců porozhlédnout po finančních trzích a přeskupit je, pokud se trhy a ekonomika budou jevit lépe,“ řekl Nolte.

Investoři vzhlížejí k zasedání Fedu příští týden, na kterém se očekává, že centrální banka přijme další skokové zvýšení sazeb, a to v návaznosti na zprávu o indexu spotřebitelských cen z tohoto týdne, která dopadla hůře, než se očekávalo.

Index S&P 500 se v uplynulém týdnu propadl o 4,8 % a v letošním roce je níže o 18,7 %. Index ICE (NYSE:ICE) BofA U.S. Treasury je na cestě k největšímu ročnímu poklesu v historii.

Podle indexu Crane 100 Money Fund, který je průměrem 100 největších fondů tohoto typu, se zatím zdanitelné fondy peněžního trhu ke konci srpna letos vrátily o 0,4 %.

Průměrný výnos v indexu Crane činí 2,08 %, což je nárůst z 0,02 % na začátku roku a nejvyšší úroveň od července 2019.

„Vypadají lépe a jejich konkurence vypadá hůře,“ řekl Peter Crane, prezident společnosti Crane Data, která index peněžních fondů vydává.

Sezení v hotovosti má samozřejmě své nevýhody, včetně možnosti propásnout náhlý zvrat, který vynese ceny akcií a dluhopisů výše. Inflace, která minulý měsíc v USA dosáhla 8,3 % na roční bázi, také snížila atraktivitu hotovosti.

„Jistě, že s více než osmiprocentní inflací ztrácíte určitou kupní sílu, ale… v rizikové době pro akciové trhy si berete peníze ze stolu,“ řekl Peter Tuz, prezident společnosti Chase Investment Counsel. „Vaše akcie by mohly za dva týdny klesnout o 8 %.“

Přestože je extrémní úroveň hotovosti mezi investory zřejmým znakem opatrnosti, je někdy považována za takzvaný protichůdný ukazatel, který je pro akcie dobrou předzvěstí, uvedl Mark Hackett, šéf investičního výzkumu společnosti Nationwide, zejména pokud je brán v součinnosti s dalšími opatřeními vyjadřujícími pesimismus investorů.

Hackett se domnívá, že akcie mohou v nejbližší době zůstat volatilní vzhledem k různým rizikům, včetně možného oslabení zisků spolu s vysokou inflací a jestřábím postojem Fedu, ale výhled akcií na příštích šest měsíců vidí optimističtěji.

David Kotok, investiční ředitel společnosti Cumberland Advisors, uvedl, že jeho americké akciové portfolio složené z burzovně obchodovaných fondů je v současné době ze 48 % v hotovosti poté, co bylo v loňském roce téměř plně investováno do akciových trhů.

Akcie jsou příliš drahé vzhledem k rizikům, jako jsou rostoucí úrokové sazby, možnost recese vyvolané Fedem a geopolitické napětí, uvedl Kotok.

„Takže chci hotovost,“ řekl Kotok. „Chci hotovost, kterou budu moci nasadit zpět na akciový trh při nižších nebo podstatně nižších cenách, a nevím, jakou příležitost budu mít, ale jediný způsob, jak ji mohu využít, je držet takové množství hotovosti.“