Corgi, hrady a kabelky: Co se stane s královniným majetkem po její smrti?

„Co se stane s jejími corgi?“ je jedna z mnoha otázek, které se po smrti královny Alžběty II. objevily. Psi, jejichž chovem královna strávila desítky let, se stali trendem na sociálních sítích po celém světě a vyhledávání na Googlu o nich a jejich budoucnosti se podle Googlu prudce zvýšilo o téměř 200 %.

Tato otázka je nyní zodpovězena – královnin syn princ Andrew a jeho bývalá manželka Sarah Fergusonová (kteří spolu navzdory rozvodu stále žijí) se jich ujmou, potvrdil BBC mluvčí páru. Co však královna ještě vlastnila, jakou to mělo hodnotu a co se s tím stane nyní, když zemřela?

Přesné čisté jmění královny nikdo nezná – britský list Sunday Times ve svém seznamu bohatých z roku 2022 odhadl její majetek na 370 milionů liber (426 milionů dolarů), což je o 5 milionů liber více než v roce 2021, přičemž tento nárůst list spojil s královninými investicemi na burze. Časopis Forbes předpokládal, že v roce 2021 měla majetek ve výši 500 milionů dolarů.

Zdroj: Reuters

Existují dva hlavní důvody, proč je tak obtížné odhadnout její majetek. Zaprvé neexistují žádné oficiální rozpisy jejích investic a majetku. A za druhé, některé z věcí, které královna „vlastnila“, ve skutečnosti patří vládnoucímu panovníkovi – ať už je jím kdokoli – nebo „královské instituci“ či „královské firmě“, která královskou rodinu vnímá spíše jako podnikatelský subjekt s podpůrným personálem a kapitálem.

Na základě veřejně dostupných informací si můžeme udělat představu o obrovském majetku zesnulé panovnice, který vlastnila jak soukromě, tak prostřednictvím královské firmy, ale přesný čistý majetek královny je stále zahalen tajemstvím a konkrétní čísla pravděpodobně nebudou nikdy zveřejněna.

Královnin majetek – a proč král Karel II. nemusí platit dědickou daň z jeho podílu

Zámek Balmoral ve Skotsku, kde královna strávila své poslední dny, a Sandringham House na anglickém venkově, který se rozkládá na pozemku o rozloze 20 000 akrů, byly dvě z jejích soukromých rezidencí v osobním vlastnictví.

Zdroj: Getty Images

To je činí neobvyklými – jiné slavné královské budovy, jako je Buckinghamský palác a hrad Windsor, vlastní vládnoucí panovník jako součást královské instituce.

Královna soukromě vlastnila také Lancasterské vévodství, které se skládá ze 45 000 akrů půdy a zahrnuje četné farmy, hrady a komerční budovy. Jeho hodnota činí 652,8 milionu liber a podle finančních záznamů vévodství dosáhlo v loňském roce zisku 24 milionů liber.

Díky zákonu přijatému v roce 1933 král Karel III. automaticky dědí majetek a nemusí z něj platit dědickou daň – ta je v Británii obvykle stanovena na 40 % u nemovitostí v hodnotě nad 325 000 liber (377 000 Kč). Placení daně jen z vévodství by ho tedy stálo přibližně 262,2 milionu liber (300 milionů dolarů) na dani.

Nejen corgiové: Závodní koně, labutě, velryby a další
Corgiové nejsou jedinými psy, které královna vlastnila a milovala – během svého života chovala nejméně 30 labradorů, kokršpanělů, kříženců corgiů a samozřejmě corgiů.

Zdroj: Getty Images

Milovala také koně a odhaduje se, že jich za svůj život vlastnila více než 100, z nichž mnozí byli dostihoví. Začátkem letošního roku platforma pro sportovní sázení OLBG odhadla, že jí královnini dostihoví koně od roku 1988 vynesli 8,7 milionu liber (10 milionů dolarů). Podle těchto údajů jen v roce 2021 vydělala 584 399 liber (671 936 USD).

O tom, kdo se nyní bude o koně starat, stále kolují zvěsti. List Mail on Sunday napsal, že to pravděpodobně bude králova manželka, královská choť Camilla, zatímco zdroj listu New York Post uvedl, že se o koně bude starat královnina dcera princezna Anna a Annina dcera Zara Tindallová – obě byly olympijskými jezdkyněmi.

Královna vlastní také britské labutě – přesněji řečeno všechny neoznačené labutě, které žijí ve všech otevřených vodních plochách v Anglii a Walesu – a také všechny velryby, jesetery a sviňuchy žijící do tří mil od britského pobřeží. Ty všechny nyní přešly na krále Karla, protože technicky vzato patří panovníkovi.

Královnin styl: od kabelek po šperky
Královna byla málokdy spatřena bez malé kabelky, která často ladila s jejím kabátem a kloboukem. Nejčastěji nosila kabelky od luxusní značky Launer London – a to i na poslední zveřejněné fotografii. Generální ředitel společnosti v roce 2016 řekl deníku Daily Mail, že královna vlastnila nejméně 200 těchto kabelek – každá z nich stála podle webových stránek Launer kolem 2 000 liber.

Zdroj: Getty Images

Stejně jako v případě jejích slavných barevně sladěných kabátů a klobouků není jasné, jakou hodnotu má celá její kolekce a co se s jejími šaty a doplňky nyní stane.

Rozsáhlá je i královská sbírka šperků, která zahrnuje stovky korun, diadémů, náušnic, náramků, broží a náhrdelníků pokrytých drahokamy a diamanty v milionové hodnotě. Některé z nich vlastnila královna soukromě, včetně těch, které zdědila po své matce, jiné patří dosluhujícímu panovníkovi, a tak budou předány králi Charlesovi.

Od investic do modrých čipů přes automobily až po sbírky známek
Mezi královnin majetek patří také špičkové automobily – od doby, kdy se během druhé světové války naučila řídit, vytvořila rozsáhlou sbírku automobilů, která zahrnuje na zakázku vyrobené Bentley, historické modely Rolls-Royce, Jaguary i Land Rovery. Dohromady mají vozidla milionovou hodnotu, ale jejich vlastnictví je opět rozděleno mezi soukromý majetek královny a majetek královské firmy či instituce.

Zdroj: Reuters

Podobná situace je i v případě královské umělecké sbírky, která obsahuje tisíce kreseb, obrazů a fotografií, a královské sbírky známek. Posledně jmenovaná sbírka, známá také jako Královská filatelistická sbírka, má údajně hodnotu až 100 milionů liber, uvedl deník The Sun. Obě sbírky jsou tradičně ve vlastnictví toho, kdo je úřadujícím panovníkem, nebyly tedy součástí královnina soukromého majetku a nyní je bude vlastnit král Charles.

Co však přispělo k jejímu osobnímu bohatství, byla její investiční strategie na burze. Podle Sunday Times patřily britské blue chips akcie k jejím nejoblíbenějším, přesné údaje však nejsou známy.