Mark Cuban vyhazuje obchodní partnery a hráče NBA ze stejného důvodu

Miliardář Mark Cuban říká, že v zasedacích místnostech i na basketbalových hřištích si všiml jednoho faktoru, který trvale vede k úspěchu: týmové kultury.

V podcastu „Re:Thinking with Adam Grant“ tento týden investor z pořadu „Shark Tank“ a majitel klubu Dallas Mavericks řekl, že vytváření pracovního prostředí založeného na spolupráci je důležitější než shromažďování talentů. Řekl, že vyhodil obchodní partnery a vyměnil basketbalisty kvůli jejich osobnostem – zejména pokud má tým více sebestředných nebo bojovných členů.

„Kultura a chemie jsou pro úspěch rozhodující,“ řekl Cuban. „V týmu může být jeden hromotluk, ale nemůžete mít dva. Jeden hňup se přizpůsobí, dva se spolu poflakují.“

Cuban řekl, že pozná, že organizace má problémy, když zaměstnanci začnou odcházet ke konkurenci. Rád tento trend předbíhá tím, že propouští vedoucí pracovníky, kteří odmítají přispívat k týmové kultuře, dříve, než doženou své zaměstnance k odchodu, řekl.

„Někdy to prostě musíte všechno obrátit vzhůru nohama a zbavit se lidí, kteří jsou součástí toxické stránky,“ řekl Cuban.

Zdroj: Getty Images

Při náboru zaměstnanců Cuban hledá zejména lidi, kteří mohou přispět k tomu, aby se pracovní prostředí stalo lepším pro ostatní. V jednom případě najal generálního ředitele, který neměl tolik zkušeností jako ostatní kandidáti, ale vynikal v „podpoře zaměstnanců a jejich školení a zlepšování“, řekl.

″Nemuseli mít zkušenosti po obchodní stránce, které bychom jinak získali,“ řekl Cuban. „Ale dávali zaměstnancům možnost uspět lépe než kdokoli jiný, koho jsem viděl.“

V basketbalu Cuban řekl, že nové hráče nutně neprověřuje kvůli narcismu, ale vyměnil je, aby v týmu vzbudili motivaci. Jeho strategie se zřejmě shoduje s názory odborníků, kteří tvrdí, že počet sebestředných sportovců v týmu může ovlivnit jeho úspěch.

Ve studii z roku 2019 analyzovali vědci z University at Buffalo School of Management úroveň narcismu v téměř 35 000 tweetech a profilových fotografiích na 400 profilech hráčů NBA a porovnali výsledky s výsledky ze základní části NBA v sezoně 2013-2014. Výsledkem byla horší koordinace a výkonnost a týmy s nejvyšším množstvím narcismu se zlepšily méně než týmy s nižší úrovní narcismu.

Zdroj: Reuters

Cuban uvedl, že si stejného vzorce všiml i u trenérů. V loňském roce Mavericks vypadli z play-off NBA hned v úvodním kole, což byl desátý rok v řadě, kdy se jim to podařilo, nebo kdy v play-off zcela chyběli. Poté, co Mavericks v mimosezónním období najali Jasona Kidda jako hlavního trenéra, si tým v květnu proklestil cestu do semifinále Západní konference.

„Měli jsme v podstatě stejný tým jako před rokem, ale přišel Jason Kidd, který stanovil určitá očekávání a lépe komunikoval,“ řekl Cuban. „A tak to pomohlo rozvinout naši chemii, protože všichni kluci věděli, co se od nich očekává. Znali své role. Věděli, jak do sebe zapadají. A to nám umožnilo dostat se mnohem dál, než lidé očekávali.“

Mark Cuban je americký miliardář podnikatel, televizní osobnost a vlastník médií, jehož čisté jmění je podle Forbesu odhadováno na 4,8 miliardy dolarů a v roce 2020 se umístil na 177. místě žebříčku Forbes 400.