Tento fond s velkou kapitalizací se na tomto medvědím trhu drží nad vodou

James Abate očekává, že se jeho fond letos vyznamená tím, že si zachová tradiční pohled na akcie zdola nahoru.

Správce fondu si prostřednictvím svého fondu Centre American Select Equity Fund (DHAMX), který založil v roce 2011, udržuje hvězdné výsledky, které jsou v 1 % nejlepších fondů v kohortě fondů se smíšeným kapitálem s velkou kapitalizací za období 1 roku, 3 let a 5 let. Tato výkonnost vynesla fondu DHAMX pět hvězdiček od společnosti Morningstar.

A co víc, růstový fond s velkou kapitalizací v USA podle společnosti Morningstar v letošním roce klesl jen o zhruba 3 % ve srovnání s 18% ztrátou průměru kategorie, čímž překonal 99 % svých vrstevníků v roce 2022.

„Skutečnou charakteristikou toho, co děláme, a zejména u fondu American Select Equity Fund, je to, že je zakořeněn na velmi zdravém, finančním základě, který se dívá na všechny aspekty společnosti, pokud jde o kapitálové investice, které provádí,“ řekl Abate.

„Jsme protipólem ARK a v podstatě investování založeného na dynamice,“ dodal. „Jsme pravý opak.“

Zdroj: Getty Images

Vlajkový fond ARK Invest Cathie Woodové, ARK Innovation ETF, se letos propadl o 28 %.

Silná dynamika zisků
Abateho zaměření na fundamenty, na rozdíl od přístupu spojeného s hybností cen, ho vedlo k tomu, že se v prostředí, které podle jeho očekávání bude v době poklesu rizika a růstu úrokových sazeb, zaměřil na společnosti se silnou hybností zisků a cenovou silou. Správce fondu udržuje koncentrované portfolio 35 až 50 svých nejlepších nápadů.

V posledních 18 měsících ho toto hledání vedlo k nadváze alokací ve dvou sektorech: energetice a materiálech.

Alokace 24 % do energií, což je mnohem více než váha tohoto sektoru v kategorii, která činí pouhá 4 %, pomohla fondu v letošním roce překonat prudký nárůst cen ropy a zemního plynu. Mezi hlavní ropné a plynárenské společnosti v jeho fondu patří Exxon a Chevron a další firmy, jako je uhlovodíková společnost EQT a plynárenská společnost Range Resources.

Portfolio posílila 23% alokace do základních materiálů ve srovnání s 2,7% průměrnou váhou v dané kategorii. Investor vyzdvihl chemickou společnost Corteva, stejně jako akcie hnojiv, jako jsou CF Industries a Mosaic, jako některé pozoruhodné výkony.

Manažer fondu uvedl, že očekává, že v těchto dvou sektorech se nyní vydělalo hodně snadných peněz, protože investoři mohli většinou využít příležitosti, která se naskytla již v říjnu 2020. Přesto se domnívá, že stále existuje určitý potenciál k růstu.

„Trh je možná více vyrovnaný,“ řekl. „Ale je velmi obtížné vidět, jak se při očekávání mnoha lidí, že se věci prostě obrátí zpět k tomu, co byly, což je dezinflační svět poháněný technologiemi, strukturální problémy, které jsou stále zakotveny ve většině analýz, které vidíme, že tento medvědí trh – a je to medvědí trh – musí ještě dost dlouho putovat.“

Manažer fondu také čas od času zařazuje techniky zajištění, konkrétně prodejní opce, aby opevnil portfolio v obdobích volatility, jako například během pandemie.

Letos měl fond na začátku roku prodejní opce na Nasdaq 100, protože tušil blížící se korekci u technologických akcií.

Zaměření na zdravotní péči

Bez ohledu na to investor poněkud mění kurz, aby se připravil na vyšší inflaci po delší dobu.

Zdroj: Unsplash

„Naše očekávání, bez ohledu na hospodářský pokles nebo recesi, je, že inflace zůstane mnohem trvalejší, než lidé očekávají, hlavně proto, že strana nabídky, ta kapitálová disciplína, o které jsme mluvili ve většině společností a oblastí produkujících komodity, je něco, co není dobře doceněno,“ řekl Abate.

„A protože Federální rezervní systém může pouze ničit poptávku, a ne vytvářet novou nabídku, je velmi pravděpodobné, že se nacházíme v prostředí, které je více stagflační než to, co lidé zažili v posledních 20 nebo 25 letech,“ dodal.

Manažer fondu uvedl, že v posledních několika měsících zmírnil svou expozici vůči materiálům a v energetickém sektoru poněkud vybíral zisky, i když nadále upřednostňoval zemní plyn před kapalnými palivy.

Abate také podstatně zvýšil expozici fondu v sektoru zdravotní péče, kde byl fond dříve podvážen, zejména v zavedených biotechnologických jménech. Mezi hlavní vybrané akcie patří Biogen, Gilead Sciences a Amgen.

Fond má jistě jednu nevýhodu, na kterou upozorňuje Morningstar, a tou je vysoký nákladový poměr 1,46 %.

Zdroj: Getty Images

Je čas na plavání pro dospělé
Abate očekává, že jeho úspěch s fondem, který založil v roce 2006, souvisí hlavně s klíčovým faktem, že spravoval peníze v průběhu několika obchodních cyklů, ať už se jedná o současnou pandemii Covid-19, hypoteční krizi v letech 2008-2009, útoky z 11. září a bublinu dot-com.

Před založením společnosti Centre Asset Management v roce 2006 zahájil Abate svou kariéru jako manažer oceňovacích služeb ve společnosti PriceWaterhouseCoopers v roce 1987, jak uvádí na síti LinkedIn. V letech 1995 až 2000 byl vedoucím oddělení aktivních akcií v USA ve švýcarské investiční bance Credit Suisse a poté do roku 2006 investičním ředitelem ve společnosti GAM.

Abate očekává, že trhy budou ještě nějakou dobu obtížné, a vyzval investory, aby si zachovali fundamentální přístup k trhům, na rozdíl od přijímání toho, co nazývá „módními investicemi“.

„Teď je doba plavání pro dospělé,“ řekl.