Americký dolar klesá, nicméně stále zůstává na 20letém maximu

Americký dolar se v úterý na začátku evropského obchodování snížil, ale zůstal blízko dvacetiletého maxima, protože trh se připravuje na další agresivní zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 109,297, stále blízko dvacetiletého maxima 110,79 dosaženého 7. září.

Americký Federální rezervní systém začíná své poslední dvoudenní zasedání, na kterém se bude určovat politika, a má pokračovat v politice supervelkého zvyšování úrokových sazeb ve snaze omezit přehřátou inflaci.

Všeobecně se očekává zvýšení o 75 bazických bodů, ale někteří investoři se připravují na zvýšení o celý procentní bod, protože index spotřebitelských cen z minulého týdne ukázal, že inflace zůstává stále vysoká.

Rozhodnutí bude doprovázeno novým souborem projekcí o inflaci, hospodářském růstu a budoucím vývoji úrokových sazeb, které budou velmi pečlivě zkoumány pro orientaci směrem k cílové nebo maximální sazbě centrální banky.

Technická analýza na měnový pár EUR/USD – Zdroj: Autochartist

„Po nedávném vývoji americké ekonomiky a inflace nyní očekáváme, že FOMC bude zvyšování sazeb předsazovat a svého vrcholu dosáhne dříve. Očekáváme, že (horní) sazba federálních fondů dosáhne svého vrcholu na úrovni 4 % v prosinci namísto února,“ uvedli analytici ABN Amro ve své poznámce.

Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0035 a posílil tak svou pozici nad paritou poté, co německé výrobní ceny v srpnu rostly nejsilnějším tempem od počátku záznamů a oproti stejnému měsíci loňského roku se zvýšily o 45,8 %, přičemž hlavním faktorem byly i nadále rostoucí ceny energií.

Evropská centrální banka minulý týden zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů, když se její tvůrci snažili bojovat s inflací blížící se dvouciferným hodnotám. Tato zpráva z největší ekonomiky eurozóny může jejich odhodlání jen posílit.

USD/JPY vzrostl o 0,1 % na 143,32, přičemž jenu dále přitížil výnos dvouletých státních dluhopisů Spojených států, který se přes noc poprvé od listopadu 2007 vyšplhal až na 3,970 %.

Ve čtvrtek se koná zasedání Bank of Japan, ale všeobecně se očekává, že ponechá nastavení mimořádně uvolněných stimulačních opatření beze změny.

Technická analýza na měnový pár USD/JPY – Zdroj: Autochartist

Tento rozdíl v postojích Fedu a BOJ silně působí na kurz jenu, přičemž tento měnový pár se na začátku září poprvé za 24 let vyšplhal až na 144,99.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,1442, přičemž šterlink se do jisté míry zotavil po poklesu na 37leté minimum 1,1351 na konci minulého týdne.

Ve čtvrtek bude o své politice rozhodovat také Bank of England a očekává se další zvýšení úrokových sazeb, a to buď o 50, nebo 75 bazických bodů.

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,0128 a zůstal tak nad psychologicky důležitou úrovní 7, přičemž čínské úřady musí najít křehkou rovnováhu mezi uvolněním měnové politiky na podporu oslabující ekonomiky a zabráněním dalším ztrátám měny.

Jinde USD/SEK vzrostl o 0,1 % na 10,7734 a EUR/SEK stoupl o 0,2 % na 10,8069 před zasedáním švédské Riksbank, které se uskuteční později během seance a na němž se očekává zpřísnění měnové politiky.

„Inflace je příliš vysoká a opět překračuje prognózu centrální banky. Riksbank přijala opatření příliš pozdě a nyní musí získat zpět ztracené pozice,“ uvedli analytici banky Nordea ve své poznámce.

„V nejistém světě Riksbank podle naší prognózy zvýší základní úrokovou sazbu o 75 bb…. Zvýšení o 1 % bod nelze zcela vyloučit.“