Bílý dům zveřejňuje nový komplexní rámec pro regulaci a rozvoj kryptoměn

Doporučení Bílého domu vycházejí z šestiměsíčního rozsáhlého výzkumu napříč odvětvím digitálních aktiv.

Bílý dům dnes zveřejnil „vůbec první komplexní rámec pro zodpovědný rozvoj digitálních aktiv“, v němž jsou uvedeny závěry a doporučení různých federálních agentur po šesti měsících zkoumání kryptografického průmyslu.

Pokyn k výzkumu kryptografického průmyslu byl vydán v exekutivním příkazu prezidenta Bidena, podepsaném v březnu letošního roku. Stejně jako exekutivní příkaz, ani dnešní „Komplexní rámec“ nestanovuje žádné nové právní předpisy, ale poskytuje jasnější vizi regulace kryptoaktiv v USA.

Zdroj: Pexels

Nový rámec vychází z výzkumu devíti zpráv, které byly prezidentovi předloženy od vydání příkazu, a tvrdí, že odráží „příspěvky a odborné znalosti různých zúčastněných stran z vládních institucí, průmyslu, akademické obce a občanské společnosti“.

Jejich obavy jsou široké a doporučení zahrnují nejen zřejmé věci (jako je ochrana spotřebitele, životního prostředí a národní bezpečnosti), ale jdou ještě dál, aby upevnily roli USA jako globálního lídra v oblasti kryptoměn tím, že podpoří inovace a spolupráci soukromého sektoru na mezinárodní úrovni.

Rámec je rozdělen do částí nazvaných „Ochrana spotřebitelů, investorů a podniků“, „Podpora přístupu k bezpečným a dostupným finančním službám“, „Podpora finanční stability“, „Podpora odpovědných inovací“, „Posílení našeho globálního finančního vedení a konkurenceschopnosti“, „Boj proti nezákonnému financování“ a „Zkoumání digitální měny americké centrální banky (CBDC)“.

Doporučení

Rámec dává zelenou regulačním orgánům, jako je Komise pro cenné papíry (SEC) a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), aby pokračovaly v koordinaci úsilí o prosazování práva v tomto odvětví a sdílely údaje o stížnostech spotřebitelů v této oblasti.

Ministerstvo financí USA se aktivně zapojí do spolupráce s finančními institucemi, aby pomohlo identifikovat a zmírnit kybernetická rizika prostřednictvím sdílení a analýzy dat. Má také za úkol spolupracovat s regulačními orgány, aby zajistilo, že kryptografické firmy budou mít k dispozici regulační pokyny.

Ministerstvo financí rozšíří tuto roli na spojence USA prostřednictvím mezinárodních organizací, jako je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Rada pro finanční stabilitu (FSB).

Očekává se, že ministerstvo financí dokončí posouzení rizik nezákonného financování decentralizovaných financí do konce února 2023 a posouzení nepeněžitých tokenů do července 2023.

Zdroj: Reuters

Sám prezident Biden bude muset rozhodnout, „zda vyzve Kongres, aby změnil zákon o bankovním tajemství, zákony proti zneužívání peněz a zákony proti nelicencovaným převodům peněz tak, aby se výslovně vztahovaly na poskytovatele služeb v oblasti digitálních aktiv – včetně burz digitálních aktiv a platforem pro nefungující tokeny (NFT)“.

Dnešní informační list připouští, že existují „příležitosti“, jak zajistit, aby technologie blockchain byla v souladu s „ekonomikou s nulovými čistými emisemi a zlepšováním environmentální spravedlnosti“.

Začátkem tohoto měsíce Úřad pro vědeckou a technologickou politiku Bílého domu uvedl, že těžaři kryptoměn by měli snížit emise skleníkových plynů, a navrhl, že Kongres by mohl zvážit legislativu, která by „omezila nebo odstranila“ mechanismy konsensu s vysokou energetickou náročností, což je jasný odkaz na model proof-of-work Bitcoinu.

Zpráva se rovněž zmiňuje o „potenciálním americkém CBDC“, přičemž uvádí mnoho hlubokých potenciálních přínosů v oblasti technologií, ekonomiky, bezpečnosti a svobody jednotlivce, ale úsilí v tomto směru se omezuje na soubor politických cílů pro americký CBDC spolu s „meziagenturní pracovní skupinou“ vedenou ministerstvem financí, „která by zvážila potenciální důsledky amerického CBDC, využila mezivládní technické znalosti a sdílela informace s partnery“.