Společnost Allwyn se oficiálně stala provozovatelem britské Národní loterie

Společnost Allwyn Entertainment ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka se v Británii oficiálně stala provozovatelem prestižní Národní loterie. Rozhodla o tom dnes britská Komise pro hazardní hry, která firmu Allwyn jako preferovaného uchazeče o licenci vybrala na jaře. Proti jejímu tehdejšímu rozhodnutí se však odvolala společnost Camelot, která loterii provazovala doposud.

Desetiletá licence na provozování Národní loterie je největší zakázkou veřejného sektoru v Británii. Allwyn zvítězil mimo jiné díky příslibu, že na dobročinné účely vybere podstatně více než Camelot. Slíbil také vysoké investice do nových digitálních produktů.

Rozhodnutím společnosti Camelot stáhnout námitky vstoupila britská komise do jednání s Allwynem o dokončení procesu. „To znamená, že společnosti Allwyn byla oficiálně udělena čtvrtá licence,“ píše se v dnešním oznámení Komise pro hazardní hry.

Britská Národní loterie patří k největším na světě. Od jejího vzniku v roce 1994 hráči dohromady získali více než 46 miliard liber (1,29 bilionu Kč) na 670.000 dobročinných účelů po celé Británii.

Allwyn provozuje loterie v České republice, Itálii, Rakousku, Řecku a na Kypru. Dříve se jmenovala Sazka Entertainment. Letos v lednu firma oznámila, že prostřednictvím spojení s firmou specializovanou na akvizice Cohn Robbins Holdings (CRHC) vstoupí na akciovou burzu v New Yorku.

Zdroj: Allwyn.com

Komárek patří k nejbohatším českým podnikatelům, časopis Forbes odhadl hodnotu jeho majetku na 7,7 miliardy USD (191 miliardy Kč). Jeho firma KKCG se zaměřuje hlavně na podnikání v zábavě, ale také na ropu a plyn, informační technologie a reality. Skupina vyvíjí podnikatelské aktivity ve 36 zemích světa. Drží podíly mimo jiné ve společnostech Allwyn, Aricoma Group, MND Group, KKCG Real Estate Group, kapitálovém fondu Springtide Ventures a dalších.

Vývoj v ČR

Počet sázek ve Sportce stoupl za poslední tři roky o 19 procent. Zájem o největší českou loterii, která v dubnu oslavila 65 let od svého vzniku, neklesal ani v době covidu-19. Sázející sice přešli na on-line, ale mnozí se nyní vracejí fyzicky k terminálům. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel Sazky Aleš Veselý.

Sazka byla založena v roce 1956 a číselná loterie Sportka byla spuštěna o rok později. Od roku 2018 se do konce toho minulého zvýšil počet sázek o 19 procent. „Lidé zkrátka chtějí snít,“ uvedl Veselý. V loteriích a losech firmy loni podle Sazky zákazníci dohromady vyhráli deset miliard korun. V roce 2020 byl objem sázek v loteriích, jako je Sportka či stírací losy, 17,4 miliardy korun.

V on-linu podle Veselého dosáhly na podíl 35 procent tržby Eurojackpotu i loni spuštěné Extra Renty, v které je hlavní výhrou 100.000 měsíčně na 20 let. „S Rentou cílíme na mladé sázející, kteří touží po finanční nezávislosti, a kterým výhra může splnit sen o zábavném životě,“ řekl Veselý. Celkovou výši loňských tržeb z on-linu nesdělil.

Nově se podle něj projevuje situace s rostoucí inflací a válkou na Ukrajině. „Mění se celkově nákupní sentiment lidí a hry i sázky ho zkrátka kopírují. V některých kategoriích her už pokles vidíme, což je ale obecně trend i v okolních zemích,“ uvedl Veselý bez bližšího upřesnění.