Americký dolar na začátku středečního evropského obchodování vzrostl a přiblížil se 20letému maximu, protože ruský prezident Vladimir Putin zvýšil napětí kvůli Ukrajině a obchodníci očekávají další výrazné zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,5 % výše na úrovni 110,457, tedy blízko dvacetiletého maxima 110,79 dosaženého na začátku tohoto měsíce.
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v nahraném videoprojevu vyhlásil mobilizaci dvoumilionové vojenské rezervy země a potvrdil tak svůj záměr anektovat ty části Ukrajiny, které jsou v současnosti pod ruskou okupací.
Putin rovněž zvýšil globální geopolitické napětí, když vyslovil chabě zastřenou hrozbu, že na obranu svých výbojů na Ukrajině použije jaderný arzenál země, a zároveň obvinil Západ, že vůči němu praktikuje „jaderné vydírání“.
„Pokud bude ohrožena územní celistvost Ruska, použijeme všechny dostupné prostředky. To není blufování,“ prohlásil Putin.
Zdroj: Unsplash
Největší ztráty pocítilo euro, jehož měnový pár EUR/USD klesl o 0,7 % na 0,9903 a dostal se tak do blízkosti nejnižší úrovně těsně pod 0,99 od téměř začátku září.
Dolar také těžil z všeobecně rozšířeného očekávání, že americký Federální rezervní systém později ve středu oznámí zvýšení úrokových sazeb o nejméně 75 bazických bodů, protože se snaží bojovat s úporně vysokou inflací.
Přitom zvýšení o celý procentní bod není zcela vyloučeno, protože index spotřebitelských cen z minulého týdne ukázal, že inflace zůstává blízko 40letých maxim.
„Nezdá se, že by Fed měl důvod zmírnit jestřábí postoj, který projevil na nedávném sympoziu v Jackson Hole, a ‚jestřábí‘ zvýšení o 75 bb by mělo udržet dolar poblíž jeho letošních maxim,“ uvedli ve své poznámce analytici ING.
Tato očekávání vyhnala výnosy dvouletých amerických státních dluhopisů přes noc na 3,992 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2007, zatímco výnosy referenčních desetiletých státních dluhopisů vzrostly na 3,604 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.
EUR/USD – Zdroj: Autochartist
USD/JPY klesl o 0,1 % na 143,64, přičemž japonské měně pomáhal status bezpečného přístavu, i když rostoucí výnosy státních dluhopisů zvyšovaly tlak. V letošním roce klesl kurz jenu vůči dolaru přibližně o 20 %.
Ve čtvrtek se koná zasedání Bank of Japan a všeobecně se očekává, že ponechá nastavení svých mimořádně uvolněných stimulačních opatření beze změny, přestože v úterý zveřejněné údaje ukázaly, že jádrová spotřebitelská inflace v Japonsku v srpnu vzrostla na 2,8 % a dosáhla tak nejrychlejšího meziročního tempa za téměř osm let.
GBP/USD klesl o 0,4 % na 1,1338 a propadl se na nové 37leté minimum 1,1351, když obavy z Putinových záměrů převážily nad pravděpodobností dalšího zvýšení úrokových sazeb Bank of England ve čtvrtek.
Rizikově citlivý AUD/USD klesl o 0,5 % na 0,6658, zatímco USD/CNY vzrostl o 0,5 % na 7,0509 a zůstal nad psychologicky důležitou úrovní 7.
EUR/SEK včera překonal maxima z roku 2022. Další klíčová rezistence se nachází na vrcholech „kovid crash“ z roku 2020 (všechny nad 11,00). Ekonomové ING však neočekávají, že by pár překonal úroveň 11.
NZD/USD se nachází pod úrovní 0,59. Ekonomové z ANZ Bank poznamenávají, že při prolomení pod 0,5825 by se pár mohl propadnout až k minimu z roku 2020 na úrovni 0,5470.