Kdo je největším „looserem“ letošního roku? Mark Zuckerberg

Přechod Marka Zuckerberga do metaversa ho v reálném světě přišel draho.

I v těžkém roce pro téměř všechny americké technologické titány vyniká bohatství, o které přišel generální ředitel společnosti Meta Platforms Inc. Jeho jmění se snížilo na polovinu a ještě o něco víc – letos zatím kleslo o 71 miliard dolarů, což je nejvíce ze všech ultrabohatých, které sleduje Bloomberg Billionaires Index. S hodnotou 55,9 miliardy dolarů se jeho majetek řadí na 20. místo mezi světovými miliardáři, což je nejnižší umístění od roku 2014, a to za třemi Waltony a dvěma členy rodiny Kochových.

Ještě před necelými dvěma lety měl 38letý Zuckerberg majetek v hodnotě 106 miliard dolarů a patřil do elitní skupiny globálních miliardářů, kde se většími majetky pyšnili pouze Jeff Bezos a Bill Gates. Jeho majetek nabobtnal na vrchol 142 miliard dolarů v září 2021, kdy akcie společnosti dosáhly až 382 dolarů.

Následující měsíc Zuckerberg představil Metu a změnil název společnosti z Facebook Inc. A od té doby to s ní šlo převážně z kopce, protože se snažila najít svou pozici v technologickém vesmíru.

Její nedávné zprávy o příjmech byly neutěšené. Začalo to v únoru, kdy společnost nezjistila žádný nárůst měsíčního počtu uživatelů Facebooku, což vyvolalo historický propad ceny jejích akcií a snížilo Zuckerbergův majetek o 31 miliard dolarů, což patří k největším jednodenním poklesům majetku v historii. K dalším problémům patří sázka Instagramu na Reels – jeho odpověď na platformu pro krátká videa TikTok -, přestože má nižší hodnotu v příjmech z reklamy, zatímco odvětví celkově ovlivnily nižší výdaje na marketing kvůli obavám ze zpomalení ekonomiky.

Bloomberg Billionaires Index

Akcie jsou také taženy dolů investicemi společnosti do metaverza, uvedla Laura Martinová, hlavní internetová analytička společnosti Needham & Co. Zuckerberg uvedl, že očekává, že projekt v příštích třech až pěti letech přijde o „významné“ částky.

Do té doby Meta „musí získat tyto uživatele zpět z TikToku“, řekla Martinová. Brání jí v tom také „nadměrná kontrola a zásahy regulačních orgánů“, dodala.

Společnost se sídlem v kalifornském Menlo Parku je na tom v roce 2022 hůře než většina jejích kolegů z FAANG. Letos se propadla o 57 %, což je mnohem více než poklesy o 14 % u společnosti Apple Inc, 26 % u Amazon.com Inc a 29 % u mateřské společnosti Google Alphabet Inc. Meta dokonce zmenšuje rozdíl ve ztrátách v roce 2022 oproti společnosti Netflix Inc, která klesla asi o 60 %.

Nebýt jeho snahy o virtuální realitu, gigant sociálních médií „by byl spíše v souladu s tím, kde je Alphabet“, řekl Mandeep Singh, technologický analytik společnosti Bloomberg Intelligence. Meta by podle něj mohla tento problém obejít vyčleněním některých svých dalších podniků, jako je WhatsApp nebo Instagram.

Téměř veškerý Zuckerbergův majetek je vázán v akciích společnosti Meta. Podle nejnovějšího prohlášení společnosti drží více než 350 milionů akcií.

Zuckerberg se pokusil o jakousi změnu značky. Nedávno nahrál video, na kterém cvičí smíšená bojová umění, a v tříhodinovém rozhovoru v podcastu Joea Rogana se opakovaně označil za „produktového designéra“.