Ether klesl více než bitcoin od doby, kdy základní technologie kryptoměny, síť Ethereum, prošla rozsáhlým upgradem zvaným merge.
Ethereum je blockchainová technologie, která efektivně umožňuje vývojářům vytvářet nad ní aplikace. Ether je nativní kryptoměna, která na Ethereu běží.
Merge je upgrade Etherea, který mění mechanismus ověřování transakcí z metody proof-of-work na proof-of-stake. Zastánci tvrdí, že díky tomu bude ověřování transakcí na Ethereu mnohem energeticky efektivnější, a kryptoměnová komunita jej netrpělivě očekává.
Přestože upgrade proběhl úspěšně, ether se propadl více než bitcoin.
Od 15. září, kdy bylo sloučení dokončeno, do úterních zhruba 4:30 SELČ se ether propadl přibližně o 15 %. Bitcoin za stejné období klesl přibližně o 3 %.
Před aktualizací sítě se cena etheru od červnového minima zhruba zdvojnásobila, čímž značně předčila zisky bitcoinu.
Zdroj: Getty Images
Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptoměnové burze Luno, uvedl, že sloučení bylo pro ether již „oceněno“ a „skutečná událost byla situací ‚sell the news’“.
Podle Ayyara obchodníci také přesouvají investice z etheru a dalších alternativních digitálních mincí zpět do bitcoinu, „protože se očekává, že bitcoin bude mít od této chvíle po několik měsíců lepší výkonnost“.
Investoři se také zajímají o to, zda se po sloučení může změnit regulatorní postavení etheru poté, co předseda americké Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler minulý týden naznačil, že kryptoměny, které fungují na modelu proof-of-stake, který se vztahuje na ether, by mohly být klasifikovány jako cenný papír. Tím by se dostaly do působnosti regulačních orgánů.
Genslerovy komentáře, o nichž informovalo několik zpravodajských serverů, ether konkrétně nejmenovaly. Model proof-of-stake spočívá v tom, že investoři „zastaví“ nebo uzamknou svůj ether a získají za to výnosy.
„V případě etherea existuje další obava: PoS (proof-of-stake) kryptoměny mohou spadat pod dohled SEC,“ uvedl Yuya Hasegawa, analytik kryptotrhu japonské kryptoburzy Bitbank.
Zdroj: Unsplash
Zvyšování sazeb stále v centru pozornosti
Kryptoměnoví investoři jsou také v napětí před očekávaným zvýšením úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému, které se očekává tento týden.
Centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby se vypořádaly s bující inflací. To však poškodilo riziková aktiva, jako jsou akcie. Kryptoměny úzce korelují s americkými akciovými trhy, zejména s technologickým Nasdaqem. Vzhledem k tomu, že akcie zůstávají pod tlakem, pocítilo horko i krypto.
Inflace ve Spojených státech v srpnu vyšla vyšší, než se očekávalo, což zasáhlo akcie i krypto.
„I z makroekonomického hlediska přišla inflace vyšší, a proto způsobila výprodej na všech trzích, ale ethereum a altcoiny se prodávaly hůře, vzhledem k tomu, že se nacházejí podél rizikovější části kryptoměnového spektra,“ řekl Ayyar.
Bitcoin se od června obchoduje v rozmezí zhruba 18 000 až 25 000 dolarů, což je podle Ayyara úroveň, na které investoři nakupují.
Jakákoli „změna v makroprostředí, pokud jde o inflaci překvapení v podobě úrokových sazeb, je však rozhodně důvodem k obavám,“ řekl a dodal, že pokud bitcoin klesne pod 18 000 USD, mohla by kryptoměna otestovat úrovně až 14 000 USD.