Jak se letošní kryptozima vleče, vidíme tání sněhu, nebo nás čeká bouře?
Investoři se často dívají na akciový trh jako na obdobu trhu s kryptoměnami. Ve snaze pochopit současnou kryptoměnovou zimu, ve které se nacházíme, tak může mít smysl ponořit se do medvědího trhu s akciemi právě teď.
Ačkoli oba trhy zaznamenávají značný prodejní tlak, korelace mezi kryptoměnami a akciemi není dokonalá. Faktem je, že trh s kryptoměnami je mnohem více v plenkách a jednoduše není k dispozici dostatek údajů, aby bylo možné provést silné srovnání.
Nicméně předchozí kryptozima začala koncem roku 2017 a skončila v roce 2020. Podobně se v tomto období nedařilo ani akciovému trhu. V souladu s tím, i když se tyto dva trhy mohou zdát vysoce korelované (a tato korelace byla letos vyšší než v minulosti), možná je to jen náhoda, že jsme svědky bolestí napříč všemi trhy.
Přesto chce většina investorů vědět, kdy by mohl pokles kryptoměn skončit. A abychom pochopili, kdy by se tak mohlo stát, hledáme katalyzátory, které by mohly signalizovat konec této bolesti. Zde jsou tři taková znamení, na která by si investoři mohli dát pozor, protože signalizují, že kryptozima by mohla roztát.
Historický precedens
Pochopení výkyvů jakéhokoli trhu obvykle vyžaduje porozumění minulým trendům, které jsou k dispozici v historických datech. Například investoři, kteří se snaží porozumět současným podmínkám na medvědím trhu, jsou do značné míry závislí na minulých datech. Takoví investoři mohou důvodně očekávat, že určité defenzivní akcie, které si vedly dobře v předchozích poklesech, si pravděpodobně povedou dobře i tentokrát.
Zdroj: Reuters
To je pro akciové investory skvělé. Sedmadvacet medvědích trhů od roku 1928 je dobře zdokumentováno. Každý z nich trval v průměru 9,6 měsíce. To by byl rozumný odhad i pro tento současný medvědí trh.
Přesto existují problémy se spoléháním na historické údaje při určování potenciální délky této současné kryptozimy. Problém je relativně jednoduchý – historických údajů o kryptoměnách je relativní nedostatek. Proto je obtížné činit jakákoli tvrzení ohledně délky trvání nebo hloubky tohoto poklesu trhu.
Jeden z nedávných článků časopisu Forbes naznačoval, že tato kryptozima by mohla trvat až do roku 2026. Tato prognóza však vychází z představy, že trvání předchozích kryptozim z let 2012 až 2019 předpovídá současnou situaci. Přestože jsou data skoupá, s tímto údajem můžeme pracovat.
Sledujte technologické akcie
Navzdory relativnímu nedostatku dat v kryptografickém sektoru se stává, že pokud jde o akciový trh, existuje nepřeberné množství údajů, o které se lze opřít. Pro investory, kteří se domnívají, že relativně vysoká korelace, kterou jsme zaznamenali mezi technologickými akciemi a kryptoměnami, bude pokračovat, tak lze vyvodit některé paralely, které stojí za zvážení.
Na tuto korelaci upozornil tentýž výše zmíněný Forbes. Zejména vysoká korelace mezi Bitcoinem (BTC-USD) a technologickým sektorem je něco, co by podle odborníků mohlo poskytnout určité signály, kdy by tato krypto zima mohla skončit. V podstatě se jedná o tezi, že když se zdá, že jsou technologické akcie připraveny na obrat, kryptoměny je mohou následovat.
Zdroj: Unsplash
Zde je však problém. Přesně poznat, kdy se technologické akcie „otočí za roh“ nebo kdy dosáhnou dna, je obtížné předpovědět. Mnozí se domnívají, že trh již dosáhl svého dna, zatímco někteří odborníci spekulují, že pokud tato technologická bublina praskne, mohlo by to být horší než dot-com bublina z konce 90. let.
Během tohoto krachu ztratil celý technologický sektor téměř 80 % své hodnoty. Navíc tomuto medvědímu trhu trvalo roky, než dosáhl svého dna. Pokud je výkonnost technologického indexu Nasdaq předpověditelná, pak může mít tato kryptozima před sebou ještě dlouhou cestu. Je to proto, že Nasdaq se na současném medvědím trhu propadl jen o zhruba 27 %.
Sledujte Federální rezervní systém
Vzhledem k vysoké korelaci, kterou pozorujeme mezi technologickými akciemi a kryptoměnami, jako je Bitcoin, je důležité se zamyslet nad tím, co tuto korelaci způsobuje. Mnozí odborníci se domnívají, že spojovacím článkem mezi nimi mohou být úrokové sazby.
Růst úrokových sazeb totiž předcházel a podle mnohých i způsobil předchozí krachy na akciových trzích. Je to proto, že levná likvidita, která podporovala riziková aktiva v obdobích předcházejících krachu dot-com a Velké recesi, poskytla příliv, který zvedl všechny lodě. Když se však kapitál zdražil, jako je tomu nyní, investoři hledali defenzivnější aktiva a alternativy, jako jsou dluhopisy.
V souladu s tím jsou mnozí skeptičtí ohledně schopnosti kryptografického trhu se brzy odrazit ode dna. Je jasné, že Federální rezervní systém bude po srpnových údajích o inflaci nadále agresivní. Dnes Federální rezervní systém oznámil další zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů (0,75 %) s cílem potlačit inflaci. Peníze jsou tedy dražší a likvidita hledající růstová aktiva s vyšším rizikem se může stát vzácnější.
Pokud by se otočení Fedu prosadilo, možná by technologické akcie i kryptoměny mohly najít dno. Dokud se tak ale nestane, očekává se, že kryptozima by se mohla ještě nějakou dobu protáhnout.