Coinbase odmítá tvrzení o vlastním obchodování a zneužívání své pozice

Kryptoměnová burza popírá zprávy o nedávném testovacím obchodu v hodnotě 100 milionů dolarů, který by mohl být považován za „prop trading“ – tedy obchodování ze strany tvůrce trhu.

Společnost Coinbase důrazně popírá, že by obchodovala na vlastní účet, ale tvrdí, že někteří její konkurenti tak činí.

Ve čtvrtek zveřejněná zpráva deníku Wall Street Journal tvrdí, že Coinbase najímá obchodníky, kteří využívají vlastní prostředky společnosti k provádění obchodů a směně kryptoměn s cílem dosáhnout zisku. Podle zprávy bylo 100 milionů dolarů z prostředků Coinbase použito na testovací obchod, který nezveřejněný počet nejmenovaných zaměstnanců Coinbase údajně označil za „proprietární“.

V reakci na to Coinbase rychle sepsala blogový příspěvek, ve kterém tato tvrzení popřela a uvedla, že zpráva zaměňuje „aktivity řízené klienty“ s prop tradingem.

Zdroj: Getty Images

„Na rozdíl od mnoha našich konkurentů společnost Coinbase neprovozuje proprietární obchodování ani nevystupuje jako tvůrce trhu,“ napsala společnost, aniž by upřesnila, které konkurenční burzy se podle ní této praxe dopouštějí.

„Ve skutečnosti je jednou z konkurenčních výhod naší platformy Institutional Prime náš model obchodování pouze prostřednictvím agentur, kdy jednáme pouze jménem našich klientů,“ dodala Coinbase.

Ačkoli společnost, která se sama označuje za Web3, popírá obvinění z obchodování s kryptoměnami, podle příspěvku na blogu občas nakupuje kryptoměny pro svou firemní pokladnu a provoz.

„Nepovažujeme to za obchodování na vlastní účet, protože jeho účelem není, aby Coinbase profitovala z krátkodobého nárůstu hodnoty obchodované kryptoměny,“ napsala Coinbase.

Vzhledem k obavám, které se v minulosti objevily v souvislosti s dopadem prop tradingu na americkou ekonomiku, není překvapivé, že společnost Coinbase bere tato obvinění vážně.

Prop trading je kontroverzní, protože pravděpodobně přispěl k finanční krizi v roce 2008. Prop trading, jak je popsán ve zprávě WSJ, by mohl být v rozporu s Volckerovým pravidlem, což je regulace schválená v roce 2010 po finanční krizi, která má bankám zabránit ve spekulativních investicích, jako je obchodování s cennými papíry, komoditními futures nebo deriváty.

Zdroj: Pixabay

Federální rezervní systém přijal Volckerovo pravidlo jako součást Dodd-Frankova zákona o reformě Wall Street a ochraně spotřebitele, jehož cílem bylo reformovat americký finanční systém a zabránit budoucím krizím.

Zatímco někteří se domnívají, že podpůrné obchodování finančních institucí je nebezpečné, jiní mají pochybnosti. Sám poradce Bílého domu pro ekonomiku Paul Volcker, přestože schvaluje své stejnojmenné pravidlo, již před časem uvedl, že se domnívá, že prop trading „byl přítomen, ale nebyl hlavním“ příčinou krize v roce 2008.

Protože však Coinbase funguje jako burza digitálních měn, Volckerovo pravidlo by se na ni mohlo vztahovat.

Nejde zdaleka o první obvinění, kterému Coinbase a její zaměstnanci v posledních měsících čelili. Minulý týden se bratr bývalého produktového manažera společnosti Coinbase přiznal k obvinění ze spiknutí za účelem spáchání podvodu v souvislosti s údajným schématem obchodování s kryptografickými informacemi, které zahrnovalo oznámení o uvedení akcií společnosti Coinbase na burzu.

A minulý měsíc požádal podvýbor amerického Kongresu společnost Coinbase spolu s řadou dalších kryptografických burz o „veškeré dokumenty“ týkající se toho, jak jednotlivé burzy vyšetřují a řeší podvody, a tvrdil, že burzy nepřijaly dostatečná opatření, aby zabránily nezákonné činnosti na svých platformách.