Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém stále intenzivněji bojuje proti inflaci, klesá cena všech aktiv na Wall Street, investoři se ptají: Proč nakupovat teď, když by mohlo být ještě levněji?
To, co tento měsíc začalo jako mírný výprodej akcií, se proměnilo v prohlubující se úrokovou krizi, která vymazala prakticky všechny letní zisky indexu S&P 500. Lákavé výnosy z podnikových dluhopisů nestačily k tomu, aby přilákaly kupce, zatímco investoři stále častěji ukládají své peníze v hotovosti a čekají na další bolestivé dopady na ekonomiku způsobené centrálními bankami – a na lepší příležitost k nákupu. Dluhový debakl společnosti Citrix Systems Inc. zároveň upozorňuje na zpřísněné podmínky pro získávání kapitálu pro korporátní Ameriku, což zatemňuje vyhlídky zadlužených společností na akciovém trhu.
To vše přichází ve špatnou dobu pro společnosti, které se potýkají se snižujícími se ziskovými maržemi. Ocenění akcií, ačkoli je pod mnohaletými maximy, může ještě dále klesat poté, co se index S&P 500 od pandemického dna zdvojnásobil. A i když jsou nominální výnosy státních dluhopisů na nejvyšších úrovních za více než deset let, sazby očištěné o inflaci mají prostor vyšplhat se ještě výše.
Jerome Powell a jeho kolegové z Fedu nebudou prudkým poklesem cen aktiv nijak rozladěni. Posledních šest měsíců nejprve nenápadně a poté přímo říkali, že inflace nemůže klesnout, dokud se excesy na finančních trzích nezmírní. Od března, kdy centrální banka zahájila zpřísňování, vyskočily desetileté výnosy o více než 1,5 procentního bodu, akcie se propadly o 20 % a spready junk-bondů se rozšířily o zhruba 90 bazických bodů. Další bolest je pravděpodobná.
„Poselství Fedu zní: ‚Budeme zvyšovat úrokové sazby, dokud se něco nepokazí,’“ řekl George Pearkes, globální makroekonomický stratég Bespoke Investment Group. „Skutečnost, že se zatím nic nezlomilo, nám říká, že jsme neskončili. Pokud je Fed v takovém rozpoložení, jak mají trhy dosáhnout dna?“
S&P 500
Vzhledem k tomu, že index S&P 500 ve čtvrtek klesal již třetí den v řadě a následoval tak nejhorší výkon v den zasedání Fedu od ledna 2021, zdá se, že investoři konečně poslechli vzkaz centrální banky: Po éře vrcholných měnových stimulů je dezinflace cen aktiv nutným vedlejším produktem ochlazování cenových tlaků v širší ekonomice.
Prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari to řekl koncem srpna, když komentoval, že je „šťastný“, že trh reagoval na Powellův projev v Jackson Hole, kde předseda Jerome Powell zdůraznil, že centrální banka je odhodlána potlačit inflaci.
Powell se na středeční tiskové konferenci opakovaně zmiňoval o trhu práce a poznamenal, že jeho síla zůstává „mimo rovnováhu“, zatímco se politici snaží dostat pod kontrolu nejžhavější inflaci za poslední generaci.
Poté, co v srpnu přerušil tříměsíční sérii odlivů v řadě, odteklo z amerických akciových fondů obchodovaných na burze více než 5 miliard dolarů, ukazují údaje agentury Bloomberg. Mezitím jsou spekulativnější zákoutí trhu trestána. Koš neziskových technologických společností banky Goldman Sachs se v září propadl o 12 % a je na cestě k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od května.
„Pokud se objeví agresivnější prodejci a méně agresivní kupci, tato nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou určitě způsobí určitou dezinflaci cen akcií,“ řekl v telefonickém rozhovoru Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti B. Riley. „A do té míry, že to je to, čím nyní procházíme, je to podobné, jako když se snižuje poptávka po jiných věcech.“
Zdroj: Unsplash
Přestože ceny napříč třídami aktiv nadále klesají, nejsou patrné žádné velké známky paniky investorů, jako je nucená likvidace nebo systémový stres. Finanční podmínky – měřítko napětí na trhu napříč aktivy – jsou blíže úrovním, které vedly k březnovému zvýšení úrokových sazeb Fedu. Zatímco emise úvěrů se zpomalila, společnosti s investičním ratingem jsou stále obecně schopny využívat primární trhy, i když za určitou cenu.
Podle Kima Forresta ze společnosti Bokeh Capital Partners má v této situaci smysl vyčkávat a čekat na výhodnější nabídky, když je Fed na válečné stezce.
„Fed stanovil tuto strategii, jak zabít inflaci, a vypadá to, že se chystá zabít i ekonomiku. A to je důvod, proč máme stávku kupujících,“ řekl Forrest, zakladatel a investiční ředitel firmy, v rozhovoru. „Celá věc se má tak, že jsem dnes ráno seděl a prohlížel si věci, které chci koupit, a moje hlavní otázka zní: budou příští měsíc levnější? A odpověď je možná. Možná.“