Týden silných výprodejů otřásl americkými akciemi a dluhopisy a mnozí investoři se připravují na další potíže.
Banky na Wall Street upravují své prognózy s ohledem na Federální rezervní systém, který nevykazuje žádné známky toho, že by chtěl polevit, a signalizuje, že po dalším zvýšení sazeb, které tento týden narušilo trh, nás čeká další zpřísnění v boji proti inflaci.
Index S&P 500 se letos propadl o více než 22 %. V pátek se krátce propadl pod své závěrečné minimum z poloviny června na úrovni 3 666 bodů, čímž smazal prudké letní oživení amerických akcií, než snížil ztráty a uzavřel nad touto úrovní.
Vzhledem k záměru Fedu zvýšit sazby více, než se očekává, „trh právě nyní prochází krizí důvěry“, řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA Research.
Pokud index S&P 500 v následujících dnech uzavře pod minimem z poloviny června, může to podle Stovalla vyvolat další vlnu agresivního prodeje. To by mohlo poslat index až na úroveň 3 200, což odpovídá průměrnému historickému poklesu na medvědích trzích, které se shodují s recesí.
Zdroj: Unsplash
Přestože nedávné údaje ukazují, že americká ekonomika je relativně silná, investoři se obávají, že zpřísnění ze strany Fedu přinese pokles.
Tlak na akcie zvýšil i výkyv na trzích dluhopisů. Výnosy referenčních desetiletých státních dluhopisů, které se pohybují inverzně k cenám, se nedávno pohybovaly kolem 3,69 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2010.
Vyšší výnosy státních dluhopisů mohou otupit půvab akcií. Akcie technologických firem jsou na rostoucí výnosy obzvláště citlivé, protože jejich hodnota je do značné míry založena na budoucích ziscích, které jsou při růstu výnosů dluhopisů více diskontovány.
Michael Hartnett, hlavní investiční stratég společnosti BofA Global Research, se domnívá, že vysoká inflace pravděpodobně v příštích pěti měsících zvýší výnosy amerických státních dluhopisů až na 5 %, což ještě zhorší výprodej akcií i dluhopisů.
„Říkáme, že nová maxima výnosů se rovnají novým minimům akcií,“ uvedl a odhadl, že index S&P 500 klesne až na 3 020 bodů.
Goldman Sachs (NYSE:GS) mezitím snížila svůj cíl pro S&P 500 na konci roku o 16 % na 3 600 bodů z 4 300 bodů.
„Na základě diskusí s našimi klienty většina akciových investorů přijala názor, že scénář tvrdého přistání je nevyhnutelný,“ napsal analytik Goldman David Kostin.
Zdroj: Unsplash
Investoři hledají známky bodu kapitulace, který by naznačoval, že dno je blízko.
Index volatility Cboe, známý jako ukazatel strachu na Wall Street, v pátek vystřelil nad 30, což je nejvyšší hodnota od konce června, ale pod průměrnou úrovní 37, která označovala půlměsíce výprodejů při minulých poklesech trhů od roku 1990.
Dluhopisové fondy zaznamenaly v týdnu do středy odliv 6,9 miliardy USD, zatímco z akciových fondů bylo vyvedeno 7,8 miliardy USD a investoři vložili 30,3 miliardy USD do hotovosti, uvedla banka BofA ve výzkumné zprávě s odvoláním na údaje EPFR. Nálada investorů je nejhorší od globálního finančního krachu v roce 2008, uvedla banka.
Kevin Gordon, senior manažer investičního výzkumu ve společnosti Charles Schwab (NYSE:SCHW), se domnívá, že nás čekají další poklesy, protože centrální banky zpřísňují měnovou politiku.
„Bude trvat déle, než se dostaneme z tohoto kolotoče, a to nejen kvůli zpomalení ve světě, ale také proto, že Fed a další centrální banky do zpomalení šlapou,“ řekl Gordon. „Pro riziková aktiva je to toxický mix.“
Přesto někteří lidé na Wall Street tvrdí, že poklesy mohou být přehnané.
„Výprodej se stává nevybíravým,“ napsal Keith Lerner, jeden z hlavních investičních ředitelů společnosti Truist Advisory Services. „Zvýšená pravděpodobnost prolomení červnového cenového minima indexu S&P 500 může být tím, co je potřeba k vyvolání ještě hlubšího strachu. Strach často vede ke krátkodobým minimům.“
Zdroj: Unsplash
Klíčovým signálem, který bude třeba v nadcházejících týdnech sledovat, bude to, jak prudce klesnou odhady podnikových zisků, uvedl Jake Jolly, senior investiční stratég společnosti BNY Mellon (NYSE:BK). Index S&P 500 se v současné době obchoduje za zhruba 17násobek očekávaných zisků, což je výrazně nad jeho historickým průměrem, což naznačuje, že recese ještě není v cenách trhu započítána, uvedl.
Podle Jollyho by recese pravděpodobně způsobila, že by se index S&P 500 v roce 2023 obchodoval v rozmezí 3 000 až 3 500 bodů.
„Jediný způsob, jak vidíme, že se zisky nesníží, je, že se ekonomika dokáže vyhnout recesi, a to se právě teď nezdá být favoritem,“ řekl. „Je velmi obtížné být optimistický, pokud jde o akcie, dokud Fed nezajistí měkké přistání.“