Binance usiluje o povolení k návratu na japonský trh po 4 letech
Binance, největší kryptoměnová burza na světě, usiluje o získání licence k působení v Japonsku, čtyři roky poté, co se ze země stáhla, protože neměla povolení, tvrdí lidé obeznámení s touto záležitostí.
Uvolněný přístup země ke kryptoměnám a značný potenciál pro růst počtu uživatelů jsou hlavními důvody obnoveného zájmu Binance o třetí největší ekonomiku světa, uvedl jeden z těchto lidí.
Program japonského premiéra Fumia Kišidy na oživení ekonomiky pod hlavičkou „nového kapitalismu“ zahrnuje podporu růstu tzv. firem Web3. Termín „Web3“ odkazuje na vizi decentralizovaného internetu postaveného na blockchainech, základní kryptoměnové technologii.
„Bylo by nevhodné komentovat jakékoli rozhovory s regulačními orgány,“ uvedl mluvčí společnosti Binance v reakci na žádost o komentář. Společnost Binance je „odhodlána spolupracovat s regulačními orgány a tvůrci politik na utváření politik, které chrání spotřebitele, podporují inovace a posouvají naše odvětví vpřed,“ dodal mluvčí. Úředník agentury pro finanční služby se odmítl vyjádřit.
Minulý měsíc navrhl japonský finanční regulátor uvolnění pravidel pro zdanění kryptoaktiv korporátní daní. Po změnách volaly lobbistické skupiny, podle nichž vysoké korporátní daně způsobují, že se některé firmy stěhují do Singapuru a jinam.
Zdroj: Getty Images
Binance není jedinou zahraniční firmou, která se chce prosadit na japonském trhu s kryptoměnami. Společnost Amber Group, kterou podporuje Temasek, letos koupila společnost DeCurret Inc, krypto burzu, která v zemi působí od roku 2018.
Kroky Japonska jsou do jisté míry kontrastem k přísnějšímu regulačnímu dohledu, který se objevuje v řadě zemí poté, co vymazání digitálních aktiv v hodnotě 2 bilionů dolarů z loňského vrcholu vedlo k výbuchům v kryptoměnových hedgeových fondech a věřitelích.
Spoluzakladatel společnosti Binance, miliardář Changpeng „CZ“ Zhao, se v roce 2018 vzdal plánu vybudovat v Japonsku základnu, a to na základě dotazů ze strany regulátora cenných papírů, které vedly k oficiálnímu upozornění, aby v zemi přestal působit bez licence. Podobné varování dostal o tři roky později za nedodržení registračních pravidel.
V Asii je Binance prostřednictvím partnerství přítomna v zemích jako Thajsko, Malajsie, Indonésie a Indie.
Binance se stala terčem regulačních šetření v různých jurisdikcích, včetně USA. V reakci na to firma uvedla, že spolupracuje s úřady a bude i nadále plnit požadavky stanovené úředníky.
Kryptoměny svádějí souboj s dolarem o prvenství v tomto čtvrtletí
Zdroj: Getty Images
Divoké výkyvy na trzích způsobily, že se kryptoměny v tomto čtvrtletí utkaly s dolarem o titul nejvýkonnějšího aktiva.
Index MVIS CryptoCompare Digital Assets 100 od konce června přidal 7,3 %, zatímco akcie, dluhopisy, komodity a zlato utrpěly ztráty. Spotový dolarový index Bloomberg za toto období vzrostl podobným tempem a dosáhl rekordní hodnoty.
Pokles konvenčních aktiv odráží zmatek způsobený globální vlnou agresivního zpřísňování měnové politiky v boji proti inflaci. Atraktivnější úrokové sazby a potřeba útočiště před tímto vírem zase podpořily dolar.
Otázkou zůstává, proč volatilní digitální tokeny zatím odolávají širšímu výprodeji ve třetím čtvrtletí. Jedním z faktorů je 27% skok etheru díky optimismu ohledně energeticky úsporného přepracování jeho blockchainu Ethereum.
Jiní spekulují, že kryptoměny mohly dosáhnout svého nadiru v červnu po velkých výbuchách katalyzovaných 60miliardovou likvidací ekosystému Terraform Labs, při níž se rozpadl stablecoin TerraUSD a na něj navázaný token Luna.
„Tato nedávná výkonnost je možná brzkým ukazatelem toho, že jsme překonali nakažlivou volatilitu po vedlejších škodách na Luně a kryptoměnách v posledním čtvrtletí,“ uvedl Jonathon Miller, výkonný ředitel australské pobočky společnosti Kraken.
Zdroj: Shutterstock
Miller dodal, že aktualizace softwaru Ethereum, známá jako Merge, také „pohnula jehlou“ pozornosti, která padá na kryptoměnový průmysl.
Bitcoin i Ether v pondělí zaznamenaly pokrok. Bitcoin si v 10 hodin dopoledne v Londýně připsal přibližně 2,1 % na 19 300 dolarů, což odráželo zisky na některých evropských akciových trzích, a to i uprostřed minikolísání britské libry.
Mohlo by se stát, že krypto pouze oddaluje nevyhnutelné – Bitcoin dělí od prolomení červnového minima ve výši přibližně 17 600 USD pouze 6 % mdlob a mnozí prognostici počítají s tím, že šance na takový propad jsou vysoké.
„Medvědí makrosentiment ovládá všechna riziková aktiva,“ řekl Cici Lu, výkonný ředitel společnosti Venn Link Partners Pte. „Vidíme, že Bitcoin půjde mnohem níže než na 17 500 USD.“
Ti optimističtěji naladění se mohou utěšovat sezónními trendy. Podle údajů agentury Bloomberg vykázal Bitcoin v říjnu za posledních deset let průměrný výnos něco přes 22 %, což je nejvíce po měsíci listopadu.