Bitcoin vzrostl o 7 % na 20 000 dolarů, což je nejvyšší hodnota za více než týden, a to i v době, kdy se akcie dostaly na minima z roku 2022.
Bitcoin v úterý překonal hranici 20 000 USD a dosáhl tak nejvyšší úrovně za více než týden, ale stále se snaží vymanit z úzkého obchodního rozpětí.
Podle údajů společnosti CoinDesk byla největší světová kryptoměna brzo ráno o více než 7 % výše na úrovni 20 265,95 USD.
Rally bitcoinu pozvedla širší trh kryptoměn. Ether vzrostl o přibližně 7 % na 1 389,75 USD.
Přesto bitcoin bojuje o směr a od poloviny června se obchoduje mezi 18 000 a 25 000 dolary poté, co od svého listopadového vrcholu došlo ke krachu, při kterém se z celého kryptotrhu vymazaly téměř 2 biliony dolarů.
Tento pokles trhu byl způsoben zvyšováním úrokových sazeb ze strany centrálních bank, jehož cílem bylo kontrolovat rozbujelou inflaci, a také vlnou bankrotů a problémů s platební neschopností, které pronikly do kryptografického průmyslu.
Kryptoměnoví investoři sledovali měnovou politiku, protože digitální měny byly letos úzce korelovány s americkými akciovými trhy. Vyšší úrokové sazby vyvíjely tlak na index S&P 500 a technologický Nasdaq, což se promítlo i do dalších rizikových aktiv včetně kryptoměn.
Zdroj: Getty Images
Podle Vijaye Ayyara, viceprezidenta pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptoměnové burze Luno, znamenalo zvýšení úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem o 0,75 procentního bodu minulý týden „významnou událost“ pro kryptografické trhy.
„Bylo to v podstatě v souladu s očekáváním trhu, a proto jsme viděli, že tento sentiment byl do značné míry oceněn,“ řekl Ayyar.
Zajímavé je, že k rallye bitcoinu, která začala v pondělí, došlo navzdory poklesu amerických akcií, kdy index S&P 500 uzavřel na nejnižší úrovni roku 2022. Akciové futures v úterý rostly. Existují tedy náznaky, že by možná korelace mezi kryptoměnami a akciemi mohla slábnout.
Investoři mezitím pozorně sledují americký dolar. Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši měn, letos vzrostl o více než 18 %. Bitcoin se pohybuje inverzně k dolaru, takže silná zelená bankovka je pro bitcoin negativní. Ayyar však uvedl, že dolarový index by se mohl blížit svému vrcholu, což by pro bitcoin znamenalo potenciální dno. To by mohlo být důvodem prudkého růstu bitcoinu.
Zdroj: Getty Images
„Obchodníci se proto možná také podle toho zařizují,“ řekl Ayyar.
Od poloviny června, kdy kryptotrh stanovil svá nedávná minima, se investoři soustředili na masivní upgrade sítě v blockchainu Ethereum nazvaný merge, který změnil způsob validace transakcí na Ethereu a výrazně snížil spotřebu energie.
V období před upgradem, který byl dokončen 15. září, se cena etheru, nativní kryptoměny Etherea, zdvojnásobila, čímž výrazně předčila zisky bitcoinu v tomto období. Od sloučení však ether klesl.
Těžba bitcoinů se snaží být ekologická, ukazuje výzkum
Bitcoin se snaží stát se ekologickým, přičemž tato kryptoměna dosáhla v roce do ledna jen nepatrných zisků ve využívání udržitelné energie, ukázal v úterý výzkum univerzity v Cambridge.
Zpracování bitcoinových transakcí a „těžbu“ nových tokenů provádějí výkonné počítače napojené na globální síť, které mezi sebou soutěží v řešení složitých matematických hádanek.
Zdroj: Getty Images
Tento proces spotřebovává elektrickou energii a jeho silná závislost na znečišťujících fosilních palivech, jako je uhlí, vyvolává kritiku ze strany politiků, investorů a ekologů, kteří se obávají jeho dopadu na globální oteplování.
V rámci projektů se hledají způsoby, jak těžbu bitcoinů přesunout na čistší energii, jako je například opětovné využití vedlejších tepelných produktů z těžby ropy pro těžbu kryptoměn.
Přesto fosilní paliva tvořila v lednu 2022, což jsou poslední dostupné údaje, přibližně 62 % energetického mixu bitcoinu oproti 65 % o rok dříve, ukázal výzkum Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI).
Zatímco úroveň uhlí klesla na 37 % ze 47 %, bitcoin se stal závislejším na plynu, který v lednu tvořil čtvrtinu jeho energetického mixu oproti 16 % o rok dříve.
Role udržitelné energie – klasifikované jako jaderná, vodní, větrná a solární – v mixu téměř nevzrostla a dosáhla přibližně 38 % z 35 % o rok dříve. Vodní energie klesla z přibližně 20 % na 15 %.
Zdroj: Getty Images
Těžba bitcoinů je většinou neregulovaná a neprůhledná, údaje shromažďuje jen málo centralizovaných orgánů. Cambridgeská studie vycházela z údajů o geografickém rozložení těžby po celém světě a energetickém mixu jednotlivých zemí.
Zpráva uvádí, že její závěry se „znatelně odchylují“ od odhadů průmyslového orgánu Bitcoin Mining Council se sídlem v USA, který v červenci stanovil podíl udržitelné energie v energetickém mixu bitcoinu na přibližně 60 %.
„Snažíme se ukázat, jaká je stopa bitcoinu,“ řekl vedoucí CBECI Alexander Neumueller. „Energetický mix má skutečně silný vliv na emise skleníkových plynů.“
Emise skleníkových plynů v bitcoinech dosáhnou v letošním roce 48,4 milionu tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což je přibližně o 14 % méně než odhadované emise pro rok 2021, uvedla CBECI.