Britská libra se prozatím zotavuje, americký dolar mírně oslabil

Britská libra se v úterý posunula výše a do jisté míry se odrazila od rekordního propadu vůči americkému dolaru, když si obchodníci po několika volatilních seancích oddechli.

GBP/USD vzrostl o 0,9 % na 1,0783 a odrazil se tak od pondělního poklesu na historické minimum 1,0327, k čemuž přispěl guvernér Bank of England Andrew Bailey, který se pokusil uklidnit trhy prohlášením, že banka na svém příštím zasedání zvýší úrokové sazby, jak bude třeba.

Oslabení libry šterlinků následovalo poté, co nový britský ministr financí Kwasi Kwarteng v pátek představil největší balíček daňových škrtů v zemi za posledních 50 let, který bude pravděpodobně financován masivním zvýšením půjček i přesto, že země čelí zpomalujícímu růstu a dvojímu deficitu.

Přesto je sporné, o kolik se libra může dále zvýšit, přičemž Bailey prozatím fakticky vylučuje mimořádné zvýšení sazeb.

„Obrat ve fiskální politice se zdá být velmi nepravděpodobný jen několik dní poté, co nová britská vláda představila soubor daňových škrtů a liberalizace politiky,“ uvedli ve své poznámce analytici ING. „Někteří říkají, že Bank of England jako strážce cenové stability by měla přikročit k rozsáhlému zvýšení sazeb v mezidobí. Myslíme si, že BoE je příliš psychologicky poznamenaná událostmi z roku 1992, než aby se pokoušela o defenzivní zvyšování sazeb v souvislosti s měnovými kurzy.“

Zdroj: Unsplash

Navíc se nezdá, že by Federální rezervní systém v dohledné době ustoupil od svého agresivního postoje v boji proti inflaci.

Prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová v pondělí uvedla, že americká centrální banka by měla zvednout sazby výše a po nějakou dobu udržet restriktivní politiku, a dodala, že pokud dojde k chybě, je lepší, když Fed udělá příliš mnoho, než aby udělal příliš málo.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,5 % na 113,500, což není daleko od hodnoty 114,58 dosažené v pondělí, tedy od nejsilnější úrovně od května 2002.

Tento týden se koná řada projevů představitelů centrálních bank, přičemž Charles Evans z Fedu vystoupí později během zasedání. Později během dne se také očekává mírné zvýšení spotřebitelské důvěry americké Conference Board na 104,5 ze 103,2, zatímco objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by měly v srpnu meziměsíčně klesnout o 0,4 %.

EUR/USD vzrostl o 0,5 % na 0,9650 a odrazil se od pondělního dvacetiletého minima, k čemuž přispělo prohlášení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, že centrální banka by měla během „několika příštích zasedání“ dále zvýšit úrokové sazby ve snaze zkrotit prudce rostoucí inflaci.

Zdroj: Unsplash

USD/JPY klesl o 0,4 % na 144,25, rizikově citlivý AUD/USD vzrostl o 0,7 % na 0,6501, zatímco USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,1552 a obchodoval se těsně pod dvouletým maximem 7,1699 poté, co údaje ukázaly, že čínské průmyslové zisky v srpnu klesly druhý měsíc po sobě, a to v důsledku pokračujících poruch způsobených výlukami souvisejícími s COVID.

USD/HUF klesl o 0,6 % na 421,90 před posledním zasedáním maďarské centrální banky, které by mělo vyústit ve zvýšení základní úrokové sazby o celý procentní bod na 12,75 %, což je nové maximum Evropské unie.