Japonsko varuje před spekulativními pohyby jenu, trh očekává další intervencí

Japonský ministr financí Shunichi Suzuki uvedl, že úřady jsou připraveny reagovat na spekulativní pohyby měny, což je nové varování, které přichází několik dní poté, co Tokio poprvé po více než dvaceti letech intervenovalo na devizovém trhu, aby zastavilo pokles jenu.

Suzuki na pondělní tiskové konferenci rovněž uvedl, že vláda a Japonská centrální banka (BOJ) jsou na stejné vlně a sdílejí obavy z prudkého poklesu měny.

„Jsme hluboce znepokojeni nedávnými rychlými a jednostrannými pohyby na trhu, které byly částečně způsobeny spekulativním obchodováním,“ řekl Suzuki na tiskové konferenci. „Na našem postoji, že jsme připraveni v případě potřeby reagovat“ na takové pohyby, se nic nemění, dodal.

Podle odhadů tokijských makléřských společností zabývajících se prodejem peněz na peněžním trhu Japonsko minulý čtvrtek pravděpodobně vynaložilo rekordních zhruba 3,6 bilionu jenů (638 miliard Kč) v rámci první intervence na prodej dolarů a nákup jenů za posledních 24 let, aby zastavilo prudké oslabení měny.

Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že centrální banka pravděpodobně prozatím zachová svou ultra uvolněnou měnovou politiku, ale dodal, že její závazek udržovat úrokové sazby na „současné nebo nižší úrovni“ nemusí nutně zůstat beze změny po celé roky.

USD/JPY – Zdroj: Tradingeconomics.com

Na tiskové konferenci minulý týden Kuroda uvedl, že BOJ pravděpodobně nezmění své pokyny ohledně úrokových sazeb po dobu „dvou až tří let“.

V pondělí to však odvolal.

„Nebude to tak dlouho, například dva až tři roky,“ řekl Kuroda na brífinku v Ósace na západě Japonska a naznačil, že pokyny se mohou změnit v závislosti na tom, jak dlouho bude trvat, než se ekonomika plně vzpamatuje z následků pandemie COVID-19.

Přesto Kuroda varoval před rostoucími riziky pro japonskou ekonomiku a zdůraznil své odhodlání zachovat ultra nízké sazby, které analytici viní z urychlení poklesu japonské měny.

„Pokud se rizika pro ekonomiku naplní, samozřejmě bez váhání podnikneme různé kroky k uvolnění měnové politiky podle potřeby,“ řekl na setkání s vedoucími představiteli podniků v Ósace na západě Japonska.

Tyto poznámky zazněly po čtvrtečním rozhodnutí vlády poprvé od roku 1998 intervenovat na měnovém trhu, aby zastavila oslabování jenu prodejem dolarů a nákupem jenů. Analytici však pochybovali, zda tento krok zastaví dlouhodobý propad jenu na delší dobu.

Kuroda uvedl, že vládní intervence je vhodným krokem k řešení „rychlých, jednostranných“ pohybů jenu. Ohradil se proti názoru, že Japonsko sleduje protichůdné cíle, když intervencemi podporuje kurz jenu a zároveň pomáhá snižovat kurz měny udržováním velmi nízkých úrokových sazeb.

„Měnová politika a devizová politika mají odlišné cíle a účinky,“ řekl.

ZÁHADA POLITIKY BOJ

Zdroj: Getty Images

Nedávný prudký pokles jenu, který zvýšil životní náklady domácností tím, že zvýšil ceny dovážených pohonných hmot a potravin, byl částečně způsoben prohlubujícími se rozdíly mezi agresivním zpřísňováním měnové politiky amerického Federálního rezervního systému a ultra uvolněnou měnovou politikou BOJ.

Na setkání, které Kuroda uspořádal s vedoucími představiteli podniků v Ósace, Masajoši Matsumoto, šéf regionální podnikatelské lobby Kansai Economic Federation, ocenil rozhodnutí Japonska intervenovat na trhu.

„Byl to smysluplný krok, který ukázal odhodlání Japonska, že nenechá bez povšimnutí prudké výkyvy na trhu,“ řekl.

Jošihisa Suzuki, výkonný ředitel obchodního domu Itochu Corp, vyzval BOJ, aby přijala „vyvážený“ politický přístup, který by zohlednil nejen nevýhody slabého jenu, ale i potenciální rizika prudkého růstu jenu, který by poškodil vývoz.

„Lidé hodně mluví o nevýhodách slabého jenu. Ale silný jen je také bolestivý,“ řekl Suzuki.

Ačkoli vládní představitelé mohou udržovat trhy nervózní z vyhlídek na další intervence, opakovaný zásah na měnovém trhu a prodej obrovských částek dolarů by mohl být obtížný vzhledem ke kritice, které by Japonsko mohlo čelit ze strany svých protějšků ze skupiny G7.

Americké ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že „chápe“, že cílem japonské intervence je snížit volatilitu, ale přestalo tento krok schvalovat.

„Je nepravděpodobné, že Japonsko bude pokračovat v intervencích, aby bránilo určitou hranici, například 145 jenů za dolar,“ řekl agentuře Reuters bývalý vrcholný japonský diplomat pro měnu Naoyuki Shinohara.