Dolar stoupá na nové dvacetileté maximum; rizikový sentiment ustupuje

Bezpečný přístav, americký dolar ve středu na začátku evropského obchodování vzrostl na nové dvacetileté maximum, protože další jestřábí projevy Fedu a rostoucí výnosy státních dluhopisů podnítily nové obavy z recese.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, vzrostl o 0,5 % na 114,597 poté, co na začátku této seance dosáhl nového dvacetiletého maxima 114,653 bodu.

Federální rezervní systém dal jasně najevo, že boj proti prudce rostoucí inflaci je v současnosti jeho nejdůležitějším posláním a že bude pokračovat ve velkém zvyšování úrokových sazeb i za cenu možného poslání ekonomiky země do recese.

Toto poselství v noci posílili prezident chicagského Fedu Charles Evans, prezident Fedu v St. Louis James Bullard a prezident Federální rezervní banky v Minneapolis Neel Kashkari, přičemž Bullard uvedl, že sazby budou muset zůstat na vyšší úrovni „nějakou dobu, abychom se ujistili, že máme problém inflace pod kontrolou“.

Díky tomuto tónu se výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů poprvé od roku 2010 dostaly nad 4 %, než se vyhouply zpět na současných 3,982 %.

Zdroj: Unsplash

Jinde měnový pár GBP/USD klesl o 0,8 % na 1,0649 a zůstal tak blízko historických minim, protože na trzích se nadále projevují důsledky po radikálních plánech nové britské vlády na snížení daní.

Mezinárodní měnový fond v úterý otevřeně kritizoval novou ekonomickou strategii a uvedl, že „vzhledem ke zvýšeným inflačním tlakům v mnoha zemích včetně Velké Británie nedoporučujeme v této chvíli velké a necílené fiskální balíčky, protože je důležité, aby fiskální politika nepůsobila v rozporu s měnovou politikou“.

Propad kurzu libry šterlinků přiměl hlavního ekonoma Bank of England Huwa Pilla v úterý prohlásit, že centrální banka na svém příštím zasedání v listopadu pravděpodobně přistoupí k „výraznému“ zvýšení sazeb.

Měnový pár EUR/USD klesl o 0,5 % na 0,9545, tedy nedaleko od svého nedávného dvacetiletého minima 0,9528, přičemž jednotnou měnu zatížila nedávná eskalace energetické krize v eurozóně.

Ruský plynárenský monopol Gazprom (MCX:GAZP) v úterý pozdě večer oznámil, že se možná pokusí zařadit ukrajinského provozovatele plynovodů Naftogaz Ukrajiny na ruský seznam sankcionovaných subjektů, čímž pravděpodobně přeruší téměř všechny jeho zbývající dodávky do EU.

Zdroj: Unsplash

Stalo se tak po obviněních ze sabotáže namířených proti Moskvě poté, co došlo k velkým únikům do Baltského moře ze dvou ruských plynovodů, které jsou v centru energetického sporu.

Očekává se, že spotřebitelská nálada v Německu se v říjnu propadne na nové rekordní minimum, přičemž agentura GfK ve středu předpověděla, že její index spotřebitelské důvěry příští měsíc klesne na -42,5 bodu, což je pokles oproti směrem dolů revidované hodnotě 36,8 bodu v září.

USD/JPY se posunul výše na 144,79 a zůstal tak poblíž klíčové úrovně 145 i po intervenci Japonska na podporu křehké měny z minulého týdne.

Rizikově citlivý AUD/USD klesl o 1,1 % na 0,6366, blízko nejnižší úrovně od května 2020, zatímco USD/CNY vzrostl o 0,7 % na 7,2301, přičemž jüan se propadl na nejslabší úroveň od finanční krize v roce 2008.