Zelená bankovka se dostala pod silný prodejní tlak a dolarový index (DXY) uzavřel druhý den v řadě v záporném teritoriu, když za toto období ztratil více než 2 %. Trhy zůstávají v pátek brzy ráno relativně klidné, protože investoři čekají na údaje o inflaci HICP z eurozóny a údaje o indexu cen osobní spotřeby (PCE) ze Spojených států. Před víkendem zveřejní Michiganská univerzita (UoM) konečnou verzi indexu spotřebitelského sentimentu za září. V poslední obchodní den třetího čtvrtletí by mohly úpravy pozic a vybírání zisků zvýšit volatilitu trhu v druhé polovině dne.
Dříve během dne údaje z Číny ukázaly, že výrobní index PMI NBS se v září vrátil mírně nad hodnotu 50 a nevýrobní index PMI se snížil na 50,6 ze srpnových 52,6 bodu. Šanghajský kompozitní index se po těchto údajích nedokázal odrazit ode dna a uzavřel v záporném teritoriu.
Mezitím zůstává nálada na trhu před zveřejněním výše uvedených údajů opatrná. Futures na americké akciové indexy se obchodují smíšeně a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se pohybuje v úzkém pásmu nad 3,7 %. Kurz DXY zůstává v kladném teritoriu mírně nad úrovní 112,00.
EUR/USD se na začátku pátku vyšplhal na nové týdenní maximum nad 0,9830, ale ztratil býčí momentum. Naposledy byl pár zaznamenán s malými denními ztrátami na úrovni kolem 0,9800. Očekává se, že meziroční inflace měřená HICP v eurozóně v září vzroste na 9,7 % ze srpnových 9,1 %. Ve čtvrtek německý Destatis oznámil, že meziroční index spotřebitelských cen v září vyskočil na 10 %, čímž překonal očekávání trhu ve výši 9,4 %.
Měnový pár GBP/USD ve čtvrtek nadále nabíral býčí dynamiku a získal více než 200 pipů. Britský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,4 %, čímž výrazně překonal očekávání trhu ve výši 2,9 %.
Technický výhled pro GBP/USD – Zdroj: Autochartist
USD/JPY ve čtvrtek již třetí den v řadě prodloužil svůj boční pohyb pod 145,00. Na začátku pátku zůstává pár bez směru ve svém týdenním rozpětí. Údaje z Japonska odhalily, že index spotřebitelské důvěry se v září snížil na 30,8 ze srpnových 32,5, ale tento tisk nevyvolal výraznější reakci trhu.
Pár NZD/USD ustoupil o několik pipů z týdenního maxima, kterého dosáhl tento pátek, a v současné době se nachází poblíž dolní hranice denního obchodního pásma, těsně nad hranicí 0,5700.
GBP/JPY nedokázaly povzbudit optimistické údaje ze Spojeného království, když se vytratil růstový moment a v pátek brzy ráno v Londýně klesl na 160,85. Křížový měnový pár přitom ignoruje i pevnější výnosy amerických státních dluhopisů. Důvod by mohl souviset s japonskými stimuly a opatrnou náladou na trhu.
Pár USD/CAD zaznamenal mírnou korekci poté, co na začátku evropské seance dosáhl denního maxima kolem 1,3724. Co se týče širšího pohledu, aktivum vykazuje pohyby v pásmu 1,3656-1,3756 po pullback pohybu z úrovně 1,3600. Aktivum stejně jako ostatní páry příliš nedosáhlo na samotnou slabost indexu amerického dolaru (DXY), což naznačuje, že kanadský dolar je mimořádně křehký.