Miliardářka Melinda French Gatesová chce vytvořit alternativu k Silicon Valley

Melinda French Gatesová chce otřást technologickým průmyslem, začít chce v Silicon Valley.

Miliardářka a filantropka řekla tento týden časopisu Fortune, že cílem její společnosti rizikového kapitálu Pivotal Ventures není jen dostat více žen do velkých společností. Místo toho chce pomoci vytvořit zcela novou komunitu začínajících podniků vedených ženami, které by mohly prosperovat nezávisle na Silicon Valley.

„Znovuvytvořit Silicon Valley nebo ho změnit by bylo neuvěřitelně těžké,“ řekla French Gatesová. „Ale když začínáte čerstvě a nově, pokud začnete s modelem v této perspektivě, pak si nemyslím, že zopakujete ten starý, který jsme měli v Silicon Valley.“

Pro French Gatesovou, jejíž čisté jmění ke středečnímu odpoledni činilo 6,3 miliardy dolarů, to začíná financováním projektů, jejichž cílem je reformovat způsob, jakým ženy v technologiích stoupají po kariérním žebříčku, a zlepšit jejich přístup k příležitostem a vliv na rozhodování. Jde o to, že širší a spravedlivější spektrum hlasů v zasedacích místnostech znamená více nápadů, což zlepšuje technologie, dodala French Gatesová.

Zdroj: Getty Images

French Gatesová věnovala společnosti Pivotal v roce 2019, čtyři roky po jejím založení, miliardu dolarů ze svých vlastních prostředků. Od té doby společnost Pivotal darovala a investovala stovky milionů dolarů do více než 150 ziskových a neziskových organizací.

Mezi ně patří několik firem rizikového kapitálu vedených ženami, akcelerátory startupů a vzdělávací programy určené k výuce dovedností od vedení lidí až po strojové učení a umělou inteligenci. Na začátku roku 2020 společnost Pivotal investovala 50 milionů dolarů do iniciativy Gender Equality in Tech (GET) Cities, která má zvýšit příležitosti pro ženy v rostoucích inovačních centrech, jako je Chicago.

French Gatesová již léta vytrvale hovoří o potřebě většího počtu žen a různých technologických lídrů. V roce 2018 řekla v pořadu „Squawk Box“ televize CNBC, že se technologie „velmi brzy staly chlapeckou sítí“.

„Ženy jsou v technologickém sektoru Spojených států tak málo zastoupeny, a přesto jsou technologie všudypřítomné – mění naše životy,“ řekla French Gatesová. „Ženy musí mít možnost prosadit své skvělé nápady, nejen mít místo u stolu… aby pomohly změnit společnost.“

Zdroj: Reuters

V té době směřovalo pouze 2,3 % finančních prostředků rizikového kapitálu do společností vedených ženami. O rok později dosáhl podíl 2,6 %, ale během pandemie Covid-19 opět poklesl. V roce 2021 se financování společností vedených ženami pohybovalo na úrovni 2 %, což je podle PitchBook nejmenší procento od roku 2016.

Když byla French Gatesová v roce 1987 přijata na pozici produktové manažerky ve společnosti Microsoft, byla jedinou ženou ve své náborové skupině, napsala ve své knize „The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World“ z roku 2019. Práce se jí líbila, ale po dvou letech málem odešla, protože kultura byla „tak drzá, hádavá a soutěživá“, dodala.

Pro časopis Fortune uvedla, že klíčem k dosažení rovnosti je, aby ve vedení technologických společností bylo více žen a barevných, což otevře dveře větší kreativitě, produktům a inovacím v oblasti technologií.

″Projekt je o tom, jak můžeme dostat ženy a barevné lidi ve Spojených státech dál a rychleji,“ řekla French Gatesová. „Pro mě se to skutečně omezuje na pohled na klíčové oblasti: technologie, finance, média, politika. Když v těchto čtyřech odvětvích dosáhnete větší rovnosti, změníte celou společnost.“