Pokles o 46 %, je akcie Royal Caribbean konečně vhodná k nákupu?

Společnost Royal Caribbean (RCL), která se nedávno obchodovala za 43 dolarů za akcii, se od začátku roku propadla o neuvěřitelných 46 % – navzdory prudkému oživení tržeb v důsledku pandemie COVID-19. Ačkoli se výletní společnost rychle vrací k normálnímu provozu, její hora dluhů zůstává problémem.

Zničené odvětví

Málokteré odvětví se potýkalo s negativními dopady pandemie tak jako cestovní ruch. Osobní lodě se díky svým stísněným prostorám a často špatné ventilaci staly ideálním inkubátorem rychle se šířícího viru. A v březnu 2020 americké Centrum pro kontrolu nemocí vydalo pro toto odvětví sedmiměsíční zákaz plavby, což těmto společnostem znemožnilo působit na jejich nejdůležitějším trhu.

Dramatický pokles příjmů (Royal Caribbean vygenerovala provozní ztrátu 4,6 miliardy dolarů v roce 2020 a 3,87 miliardy dolarů v roce 2021) donutil společnost prodat některé ze svých starších lodí, vydat nové akcie a využít dluhové trhy, aby získala kapitál potřebný k přežití.

Přesto se zdá, že po krizi zažívá prudké oživení.

Zdroj: Unsplash

Působivé zotavení

Výsledky společnosti Royal Caribbean za druhé čtvrtletí ukazují, jak rychle se zotavuje z pandemie. Celkové tržby meziročně prudce vzrostly z 50,9 milionu dolarů na 2,18 miliardy dolarů, protože společnost znovu zprovoznila celou svou globální flotilu. Nicméně provozní náklady zůstávají zvýšené kvůli problémům, jako je inflace a rostoucí náklady na energie, což přispělo k provozní ztrátě ve výši 218,6 milionu dolarů za dané období.

Slabý hospodářský výsledek je velkou výzvou, protože rozvaha společnosti Royal Caribbean se v posledních letech zhoršila. Společnost vykazuje dlouhodobý dluh ve výši 17,74 miliardy dolarů, což podle očekávání odpovídá nákladům na úroky ve výši 310 až 320 milionů dolarů ve třetím čtvrtletí. Přesto se vedení společnosti zdá být ohledně budoucnosti optimistické.

Přibližně 70 % dluhu je vázáno na pevné úrokové sazby, což omezuje negativní dopady zvyšování sazeb Fedu na jeho platební schopnost. Vedení společnosti očekává, že ve třetím čtvrtletí dosáhne ziskovosti podle GAAP a zisk na akcii bude činit 0,05 až 0,25 USD. Očekává také upravený zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) ve výši 700 až 750 milionů USD, čímž se společnost dostává do dobré pozice, aby mohla potenciálně začít řešit své značné dluhové zatížení.

Zdroj: Unsplash

Nejlepší ze špatné party?

Největší rival společnosti Royal Caribbean, společnost Carnival Corporation, zveřejnila tento měsíc své výsledky za třetí čtvrtletí. Společnost vykázala výrazně vyšší dlouhodobý dluh (28,5 miliardy dolarů oproti 17,74 miliardy dolarů společnosti Royal Caribbean) a výrazně nižší upravený zisk EBITDA – 300 milionů dolarů oproti očekávaným 700 až 750 milionům dolarů společnosti Royal Caribbean za dané období. Zdá se, že mezi těmito dvěma společnostmi je Royal Caribbean v mnohem lepší pozici, aby zvládla svůj dluh a nakonec začala vytvářet hodnotu pro akcionáře.

Přesto zůstává odvětví výletních plaveb jako celek rizikové. Obě společnosti jsou špatně připraveny na zvládání makroekonomických problémů, jako jsou rostoucí úrokové sazby a možnost globální recese, která představuje další krizi dříve, než se plně zotaví z té poslední. Investoři by měli postupovat opatrně, dokud se některé z těchto problémů nevyřeší.