Americký dolar roste, zatímco Čína obhajuje přísnou politiku Zero-COVID

Dolar v pondělí posílil, protože se zhoršil sentiment poté, co Čína uvedla, že trvá na svých přísných omezeních v oblasti COVID-19, čímž zmařila naděje na brzké obnovení činnosti druhé největší ekonomiky světa, které předtím podnítilo rozsáhlou rallye na rizikovějších aktivech.

Čína o víkendu uvedla, že bude i nadále uplatňovat svůj přístup „dynamického odstraňování“ případů COVID-19, jakmile se objeví, a dala jen málo najevo, že by téměř tři roky po vypuknutí pandemie zmírnila svou strategii Zero-COVID.

Dolar si vůči čínskému offshorovému jüanu připsal 0,55 % na 7,2141, zatímco k největším poraženým patřily také australský a novozélandský dolar citlivé na riziko, které v raném asijském obchodování klesly o téměř 1 %.

Australský dolar naposledy klesl o 0,7 % na 0,6426 USD, zatímco kiwi se propadlo o 0,6 % na 0,5893 USD.

Obě měny byly v pátek velkými příjemci široké rally – vzrostly o téměř 3 % -, protože spekulace, že by Čína mohla brzy ukončit omezení COVID, nabíraly na obrátkách a zvyšovaly chuť k riziku.

Zdroj: Unsplash

„Lidé si tak nějak myslí, že dojde k případnému otevření… ale není mi zřejmé, že by mělo dojít k brzkému otevření, a myslím, že je to trochu předčasné,“ řekl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

Na ekonomický dopad čínské politiky Zero-COVID opět poukázaly v pondělí zveřejněné údaje o obchodu, které ukázaly, že vývoz a dovoz se v říjnu nečekaně snížily, což byl první současný propad od května 2020.

Britská libra klesla o 0,3 % na 1,1340 USD, zatímco euro se propadlo o 0,1 % na 0,9949 USD, čímž smazalo část svého pátečního zhruba 2% skoku.

„Jakákoli rally australské měny, stejně jako ostatních měn, se pravděpodobně ukáže jako krátkodobá, vzhledem k tomu, že Čína je stále velmi odhodlaná ke svému přístupu ke Covidu-19,“ uvedla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) (CBA).

Vůči japonskému jenu si dolar připsal 0,32 % na 147,14.

USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

Investoři také hodnotili páteční zprávu o zaměstnanosti v USA, která ukázala, že firmy v říjnu vytvořily více než očekávaných 261 000 pracovních míst a hodinové mzdy nadále rostly, což svědčí o stále napjatém trhu práce.

Náznaky určitého uvolnění podmínek na trhu, kdy míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,7 %, však podpořily naděje, že tolik žádaný obrat Fedu by mohl být na obzoru, a omezily tak zisky dolaru.

Vůči koši měn se index amerického dolaru naposledy pohyboval na úrovni 111,02. Na konci minulého týdne ztratil téměř 2 %.

„Celkově to byla docela smíšená zpráva,“ řekla Kongová z CBA. „Soudě podle reakce trhu se investoři skutečně soustředili na zvýšení míry nezaměstnanosti, což mohlo vést k tomu, že účastníci trhu snížili svá očekávání ohledně sazby Fed Funds.“

Čtyři členové Federálního rezervního systému v pátek rovněž naznačili, že na příštím zasedání budou stále zvažovat menší zvýšení úrokových sazeb.

Futures na Fed funds nyní ukazují, že trhy oceňují 69% šanci na zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na prosincovém zasedání Fedu, přičemž dalším klíčovým údajem budou čtvrteční údaje o inflaci v USA.