Americký dolar se stabilizuje po FEDu, investoři očekávají zasedání BoE

Po středečním velmi volatilním dění na trhu během akce Fedu se zdá, že se dolar na začátku čtvrtka stabilizuje a dolarový index se pohybuje do strany v úzkém pásmu nad 112,00. Futures na americké akciové indexy se dnes obchodují mírně výše poté, co v polovině týdne utrpěly velké ztráty, a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se drží nad 4 %. Bank of England (BoE) představí rozhodnutí o měnové politice a guvernér Andrew Bailey se vyjádří k výhledu na tiskové konferenci od 1230. Americký ekonomický program nabídne údaje o zářijové obchodní bilanci zboží, týdenní údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti a později během dne PMI index ISM ve službách.

Podle očekávání se Fed po listopadovém zasedání rozhodl zvýšit svou základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4 %. V programovém prohlášení Fed uvedl, že při určování tempa zvyšování sazeb budou tvůrci politiky brát v úvahu kumulativní zpřísňování, zpoždění politiky a hospodářský a finanční vývoj. Tento komentář vyvolal silný výprodej dolaru, ale poznámky předsedy FOMC Jeroma Powella během tiskové konference umožnily měně znovu nabrat sílu.

Powell zopakoval, že je velmi předčasné vůbec uvažovat o pozastavení zvyšování sazeb, a uvedl, že očekává, že prosincový bodový graf ukáže vyšší konečnou sazbu než zářijová projekce. Předseda vysvětlil, že pomalejší zvyšování sazeb by mohlo přijít již v prosinci nebo únoru, ale ujistil trhy, že bude pokračovat v utahování politiky, aby nedovolil inflaci zakořenit.

Měnový pár EUR/USD obrátil svůj směr poté, co se ve středu v pozdní americké seanci posunul k paritě, a nakonec zaznamenal nejnižší denní závěr za poslední dva týdny. Naposledy se pár obchodoval v úzkém kanálu na úrovni kolem 0,9800.

Zdroj: Unsplash

Podle prognóz BoE zvýší svou základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 3 %. Rozhodnutí britského premiéra Rishiho Sunaka odložit oznámení fiskální politiky však banku staví do těžké situace. Bailey se bude jistě ptát, jak by Sunakův rozpočet mohl ovlivnit další vývoj politiky, a jeho komentáře by mohly významným způsobem ovlivnit výkonnost britské libry vůči jejím konkurentům. GBP/USD ve středu ztratil více než 150 pipů a v době tisku se obchodoval v záporném teritoriu kolem úrovně 1,1300.

USD/JPY se během Powellova tiskového projevu koncem středy odrazil a nakonec uzavřel den beze změny poblíž 148,00. Pár zůstává na začátku čtvrtka relativně klidný a čeká na další katalyzátor.

Pár NZD/USD ve čtvrtek přitahuje některé prodejce poblíž oblasti 0,5835-0,5840 a druhý den po sobě se obrací níže. Spotové ceny během ranní evropské seance sklouzávají pod hranici 0,5800 a zdá se, že jsou připraveny prodloužit noční prudký pokles po zasedání FOMC z nejvyšší úrovně od 20. září.

Pár AUD/USD byl svědkem nové poptávky poté, co se v tokijské seanci propadl až do blízkosti 0,6326. Vzhledem k tomu, že rizikový profil se po intenzivním výprodeji rizikově vnímaných měn pokusil o odraz, vykázal AUD zpětný pohyb do blízkosti 0,6363.