Ministerstvo financí uvedlo, že Japonsko tento měsíc vynaložilo rekordních 42,8 miliardy dolarů na měnové intervence na podporu jenu, přičemž investoři se zajímají o to, jak moc by úřady mohly ještě zasáhnout, aby zmírnily prudký pokles jenu.
Částka 6,3499 bilionu jenů (42,8 mld. USD) byla v podstatě v souladu s odhady tokijských makléřů na peněžním trhu, kteří se domnívali, že Japonsko během dvou po sobě jdoucích obchodních dnů neohlášených intervencí pravděpodobně vynaložilo až 6,4 bilionu jenů.
Prudký pokles jenu na 32leté minimum 151,94 za dolar 21. října pravděpodobně vyvolal intervenci, po níž následovala další 24. října.
Částka však byla téměř dvojnásobná oproti 2,8 bilionu jenů, které Tokio vynaložilo minulý měsíc při první intervenci na nákup jenu a prodej dolaru za více než dvě desetiletí. Poslední záznamy o intervencích byly zaznamenány od 29. září do 27. října.
Intervence pomohly vyvolat okamžitý pokles dolaru o více než 7 jenů 21. října a další pokles dolaru vůči jenu o zhruba 5 jenů 24. října, i když dočasně.
Zdroj: Getty Images
Od té doby se japonská měna dostala pod nový tlak.
„Velké výdaje na intervence se do jisté míry ukázaly jako účinné,“ uvedl Daisaku Ueno, hlavní devizový stratég společnosti Mitsubishi UFJ (NYSE:MUFG) Morgan Stanley (NYSE:MS) Securities. „Způsob, jakým Japonsko vstoupilo na trh, byl však poněkud neslušný, protože se zřejmě zaměřilo na řídké obchodování pozorované v pátek pozdě večer a v pondělí brzy ráno.“
„To naznačovalo, že japonské úřady budou i nadále útočit na hráče na trhu, kteří vyprodávají jen nad 150 jenů.“
OPTIMISTICKÉ ÚDAJE PRO ZVYŠOVÁNÍ SAZEB V USA
Vzhledem k solidním údajům o spotřebitelských výdajích v USA, které zaměřují pozornost na přetrvávající inflaci a tlumí očekávání pomalejšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, zatímco Bank of Japan zůstává odhodlána udržovat ultra nízké úrokové sazby, dolar v pondělí opět rostl, a to o 1 % na 148,45 jenu.
Údaje o japonských měnových intervencích, které zahrnují měsíční celkové částky zveřejňované vždy ke konci měsíce a denní výdaje zveřejňované ve čtvrtletních zprávách, jsou bedlivě sledovány, aby napověděly, o kolik více by Japonsko mohlo být ochotno vynaložit při svých výpadech na měnovém trhu.
Zdroj: Pixabay
Pondělní údaje budou předmětem dalšího zkoumání poté, co se ministerstvo financí tento měsíc zdrželo komentářů ke svým zjevným akcím na trhu a k intervencím přistupovalo skrytě. Akci nákupu jenů z minulého měsíce potvrdilo bezprostředně poté, co k ní došlo.
Ale i když trhy chtějí prozkoumat, jak moc je Japonsko ochotno intervenovat, není pochyb o tom, že – přinejmenším v dohledné budoucnosti – má dostatek zdrojů, aby mohlo na trh nadále zasahovat.
Nejvyšší japonský měnový diplomat Masato Kanda totiž prohlásil, že zdroje úřadů pro provádění intervencí nejsou nijak omezené.
Japonsko drželo na konci září devizové rezervy v hodnotě zhruba 1,2 bilionu dolarů, což je po Číně druhá největší hodnota, z nichž zhruba desetina je uložena jako vklady u zahraničních centrálních bank a Banky pro mezinárodní platby a může být snadno využita pro intervence typu prodeje dolarů a nákupu jenů.
Čtyři pětiny celkových devizových rezerv Japonska jsou navíc drženy ve formě amerických státních dluhopisů, které byly nakoupeny během intervencí na nákup dolaru v době, kdy kurz jenu prudce rostl. Ty lze snadno přeměnit na hotovost.
Dalšími drženými aktivy jsou zlato, rezervy u Mezinárodního měnového fondu (MMF) a zvláštní práva čerpání MMF (SDR), ačkoli získání dolarových prostředků z těchto aktiv by podle představitelů ministerstva vyžadovalo čas.