Kryptoměny klesají po turbulencích na FTX-Binance, které vyděsily investory

Kryptoměny ve středu zaznamenaly druhý den prudkého poklesu, protože investoři se i nadále obávají o stabilitu sektoru a finanční zdraví hlavní burzy FTX navzdory plánům na záchrannou dohodu s větším konkurentem Binance.

Kryptoburza Binance v úterý podepsala nezávaznou dohodu o koupi neamerické jednotky FTX, aby pomohla pokrýt „likviditní krizi“ na konkurenční burze.

Navrhovaná dohoda mezi vysoce postavenými rivaly následovala po týden trvajících spekulacích o finančním zdraví FTX, které se během 72 hodin před úterní dohodou vystupňovaly do výše 6 miliard dolarů, což vyvolalo otázky ohledně solventnosti jedné z největších světových kryptoburz.

FTX a Binance podmínky své dohody nezveřejnily a trhy čelí nové nejistotě, zda k ní dojde.

Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní hodnoty, se po úterním propadu o 10 %, který znamenal nejhorší den od poloviny srpna, propadl o 5,5 % na 17 656 USD. Ether, další největší měna, ve středu rozšířil ztráty a dostal se na nejnižší úroveň od července.

Zdroj: Unsplash

FTT, menší token navázaný na FTX, klesl o dalších 16 % poté, co se v úterý propadl o 72 %. Jeho tržní kapitalizace klesla pod 600 milionů dolarů, z přibližně 3 miliard dolarů na začátku týdne, podle údajů CoinGecko.

„Co když dohoda neprojde, nebo se (generální ředitel Binance Changpeng Zhao) vrátí a řekne, že dám 10 centů na dolar. To je slepá ulička, na kterou trh není připraven,“ řekl Scottie Siu, investiční ředitel společnosti Axion Global Asset Management v Hongkongu.

Zhao na Twitteru napsal zaměstnancům dopis, že za transakcí nestojí žádný „hlavní plán“ a že „pád FTX není dobrý pro nikoho v odvětví“ a není výhrou.

„Regulační orgány budou burzy ještě více kontrolovat,“ uvedl v dopise, o němž dříve informoval list Financial Times. „Licence po celém světě bude těžší získat.“

Zhao také vyzval investory, aby s tokeny FTT neobchodovali a ceny ignorovali.

Zmatky ve FTX jsou nejnovějším příznakem problémů v rychle se měnícím světě kryptoměn. Ceny kryptoměn se letos zatím propadly, protože širší pokles na finančních trzích přiměl investory opustit rizikovější aktiva. Po rychlém růstu v letech 2020 a 2021 se bitcoin v roce 2022 propadl o zhruba 62 %.

Ušetřen nezůstal ani token Binance coin, který se používá na burze Binance. Čtvrtá největší kryptoměna na světě s tržní hodnotou blížící se 50 miliardám dolarů byla na 299 dolarech, což znamenalo denní pokles o 8,8 %.

„Pro odvětví to byl skutečně zničující rok,“ uvedl vedoucí výzkumný pracovník Ryan Wong ze společnosti Huobi, burzy pro obchodování s kryptoměnami, podle něhož zmatky v odvětví „povedou k masivní nedůvěře veřejnosti vůči centralizovaným zařízením, což následně povede k ještě přísnějšímu regulačnímu dopadu“.

„Očekáváme, že s vývojem událostí nás čekají další protivětry, a to vzhledem k zapojení FTX do mnoha institucí.“

RIZIKA

Zdroj: Unsplash

Někteří analytici vyvodili paralely s pádem stablecoinu TerraUSD a s ním spojeného tokenu Luna na začátku letošního roku, který odstartoval sérii dalších bankrotů singapurského fondu Three Arrows Capital a amerických fintechových firem Voyager Digital a Celsius.

FTX umožňuje uživatelům nakupovat a obchodovat s kryptoměnami, které lze na platformě držet.

Její generální ředitel Sam Bankman-Fried uvedl, že jeho týmy pracují na odstranění zaostávajících výběrů, ačkoli nejistota na trhu ohledně stavu záchrany a hloubky problémů udržuje obchodníky v nervozitě.

„Kryptoměnoví hráči reagují rychleji na zprávy a fámy, což zase vytváří krizi likvidity mnohem rychleji, než by bylo možné pozorovat v tradičních financích,“ řekl Fabian Astic, vedoucí oddělení DeFi a digitálních aktiv v Moody’s Investors Service.

Přičítá to „omezené transparentnosti a nerovnoměrné regulaci v oblasti kryptofinancí“.

Není jasné, jak budou regulační orgány pohlížet na dohodu mezi dvěma kryptoburzami. Podle antimonopolních expertů by americké antimonopolní orgány mohly trvat na prozkoumání fúze.

Americké operace Binance a FTX nejsou součástí dohody, uvedl Bankman-Fried, který pochází z Kalifornie, ale žije na Bahamách, kde sídlí FTX.

Společnost Binance je rovněž vyšetřována americkým ministerstvem spravedlnosti kvůli možnému porušení pravidel pro praní špinavých peněz, uvedla minulý týden agentura Reuters. Jedná se o jedno z řady letošních vyšetřování problematické historie společnosti Binance v oblasti dodržování finančních předpisů.

Singapurský státní investor Temasek Holdings, akcionář FTX, uvedl v komentáři zaslaném e-mailem agentuře Reuters: „Jsme si vědomi vývoje situace mezi FTX a Binance a jako akcionář se angažujeme ve společnosti FTX.“