Poklesy trhu jsou vždy nejvhodnější dobou pro nákup akcií a nyní tomu není jinak.
Pokles trhu je vždy nejvhodnější dobou pro nákup podhodnocených akcií a v roce 2022 tomu není jinak. Vzhledem k tomu, že index S&P500 klesl od začátku roku o téměř 18 %, měli by investoři využít této příležitosti, která se naskytne jednou za generaci, a pořídit si některé přeprodané akcie dříve, než se soukolí ekonomiky opět roztočí. Mnoho solidních podniků mění v tomto obtížném prostředí majitele s velkými slevami, přičemž vyplašení investoři se stahují do defenzivnějších aktiv.
Některé z těchto podniků však mají robustní základy a zůstanou relevantní i v budoucnu, a to po mnoho let, ne-li desetiletí. Investoři, kteří nakoupí akcie těchto silně zlevněných podniků, budou těmi, kdo budou sklízet ovoce, až se ekonomika nevyhnutelně vrátí do normálu. Nemůže být náhodou, že někteří z nejúspěšnějších a nejuznávanějších investorů jsou kontrariáni, kteří nakupovali, když všichni prodávali.
Samozřejmě nelze předpovědět, kdy trh dosáhne svého dna. Stále může jít dolů. Pokud však chcete držet dlouhodobě, nákup přeprodaných akcií vám zaručeně vynese dividendy a krátkodobé ztráty by vás neměly znepokojovat.
Jak většina prognóz očekává, Federální rezervní systém se příští rok přeorientuje a v roce 2024 obrátí svou měnovou politiku. Následujících pár hluboce podhodnocených akcií je připraveno využít následného býčího trhu.
Stejně jako Alphabet, i Netflix (NASDAQ:NFLX) výprodej technologických akcií zasáhl poměrně tvrdě. Společnost musela soutěžit se svými ukazateli z roku 2021, aby uklidnila investory, což vedlo k tomu, že NFLX během šesti měsíců klesla o 73 % pod svůj vrchol. Investoři si však brzy uvědomují, že Netflix si vede mnohem lépe než jeho kolegové. Platforma si udržela většinu svých předplatitelů z pandemické éry a její finanční ukazatele jsou na tom navzdory poklesu mnohem lépe.
Zdroj: Shutterstock
Například ve 4. čtvrtletí 2019 Netflix vykázal tržby ve výši 5,5 miliardy dolarů, které nyní dosahují téměř 8 miliard dolarů a navzdory protivětru stále rostou. Za posledních 12 měsíců se čistý zisk společnosti zvýšil z 1,9 miliardy dolarů na více než 5 miliard dolarů. Počet předplatitelů Netflixu navíc činí 223 milionů, což je nárůst ze 167 milionů. Snad jediným významným ukazatelem společnosti Netflix, který je pod úrovní 4. čtvrtletí 2019, je cena jejích akcií.
Kromě toho Netflix stále snižuje náklady a plánuje zvýšit svou ziskovost prostřednictvím reklam. Zpřísňuje také sdílení hesel, což může časem také zvýšit jeho příjmy. Investoři si tuto příležitost uvědomují a akcie NFLX se od svého letošního minima vyhouply o 72 %. I tak mají tyto akcie ještě další rezervy, protože zůstávají hluboko pod hodnotami z doby před pandemií.
Ačkoli je společnost Meta Platforms (NASDAQ:META) mnohými považována za padací nůž kvůli svým velkým investicím do metaverza, investoři se musí podívat hlouběji. Jistě, z metaverza je nadšeno jen pár lidí, ale společnost je mnohem víc než to. Meta vlastní Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp. Ocenění ve výši 295 miliard dolarů nepovažuji za opodstatněné u společnosti, která vlastní tolik populárních platforem.
Projekt metaverza navíc zdaleka není neudržitelný. V roce 2022 Meta zatím vydělala 32 miliard dolarů na provozních ziscích z „rodiny aplikací“, zatímco na Reality Labs vynaložila 9,4 miliardy dolarů. Společnost tedy také zdaleka není ztrátová.
Zdroj: Getty Images
Kromě toho Meta oznámila propouštění, podobně jako jiné technologické společnosti. To by jí mělo pomoci stabilizovat hospodářský výsledek, dokud se příjmy z reklamy opět nezvýší.