Čína a Powellův projev jsou hlavními faktory ovlivňujícími americký dolar

Americký dolar ve středu oslabil z týdenního maxima v souvislosti s rostoucím optimismem ohledně uvolnění čínských omezení COVID, ačkoli pohyby byly před projevem předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella později během dne tlumené.

Novozélandský a australský dolar citlivé na riziko vzrostly, zatímco čínský offshore jüan se pohyboval poblíž týdenního maxima.

„Trh si myslí, že trochu mírnější postoj Číny se rovná opětovnému otevření Číny, a i když si myslím, že je to trochu přitažené za vlasy v tom smyslu, že se to nestane přes noc, vidíme, že se dolar prodává,“ řekl Bart Wakabayashi, ředitel pobočky State Street (NYSE:STT) v Tokiu.

„Ale mezi prodejem dolaru a jeho posilováním je to tam a zpět, protože na začátku týdne jsme mohli mluvit jen o jestřábí řeči FEDu,“ dodal.

Index amerického dolaru, který měří zelenou bankovku vůči šesti konkurentům, oslabil o 0,13 % na 106,72 poté, co na začátku asijského obchodování poprvé od 23. listopadu dosáhl hodnoty 106,9 bodu.

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Od poloviny měsíce index dvakrát klesl na úroveň kolem 105,3 poté, co se objevily sázky, že Fed upustí od agresivního zvyšování sazeb poté, co inflace vykázala známky toho, že se možná blíží k vrcholu.

Obchodníci aktuálně vypisují 63,5% šanci, že Fed 14. prosince zpomalí tempo zvyšování sazeb na polovinu, a 36,5% šanci na další zvýšení o 75 bazických bodů.

Prezident newyorského Fedu John Williams v pondělí uvedl, že centrální banka musí pokračovat ve zvyšování sazeb, a prezident Fedu v St. Louis James Bullard řekl, že pro zpřísnění politiky je ještě „kus cesty“.

„Myslím, že základním poselstvím je, že Fed není spokojen s tím, kde se inflace a zaměstnanost momentálně nacházejí,“ dodal Wakabayashi ze State Street. „Powell bude v tuto chvíli nadále chybovat na straně jestřábího postoje.“

Dolar se posunul o 0,07 % na 138,60 jenu, když pár pokračoval v konsolidaci po pondělním odrazu od tříměsíčního minima 137,50 jenu.

Euro si připsalo 0,11 % na 1,0339 USD, čímž se zvedlo z týdenního minima dosaženého dříve ve středu na 1,0319 USD.

Údaje o německých a španělských spotřebitelských cenách byly v úterý nižší, než se očekávalo, což vyvolalo snížení sázek na zvýšení sazeb Evropské centrální banky a vrhlo pozornost na středeční údaje o inflaci v eurozóně.

Sterling se pohyboval beze změny na úrovni 1,19535 USD.

NZD/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Novozélandský dolar posílil o 0,29 % na 0,6218 USD, zatímco australský dolar přidal 0,1 % na 0,66935 USD.

Protinožské měny, které často fungují jako barometr čínské ekonomiky, se otřásly tlakem na pokles v důsledku horších než očekávaných průzkumů čínského zpracovatelského průmyslu.

V Austrálii nižší než předpokládané údaje o inflaci rovněž snížily tlak na případné agresivní zpřísnění ze strany rezervní banky v příštím týdnu.

V zámořském obchodování jüan mírně oslabil na 7,1418 za zelenou bankovku.

Čínští zdravotníci v úterý uvedli, že urychlí očkování starších osob vakcínou COVID-19, čímž chtějí překonat klíčovou překážku v úsilí o zmírnění nepopulárního „Zero-COVID“, které v posledních dnech vyvolalo živé protesty.

„Celkově se zdá, že Čína se připravuje na přechod od Zero-COVID k životu s COVID,“ napsal Kim Mundy, stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY), ve zprávě pro klienty.

„Očekávání ukončení čínské politiky Zero-COVID v nadcházejících měsících spolu s cílenějšími restrikcemi v mezidobí mohou poskytnout podporu CNH, AUD a NZD.“