Evropská centrální banka říká, že bitcoin je na „cestě k bezvýznamnosti“

Evropská centrální banka ve středu ostře kritizovala bitcoin a uvedla, že tato kryptoměna je na „cestě k bezvýznamnosti“.

Generální ředitel ECB Ulrich Bindseil a analytik Jürgen Schaff v blogovém příspěvku nazvaném „Poslední stání bitcoinu“ uvedli, že pro zastánce bitcoinu zjevná stabilizace jeho ceny v tomto týdnu „signalizuje oddech na cestě k novým výšinám“.

„Pravděpodobnější však je, že jde o uměle vyvolaný poslední záchvěv před cestou do bezvýznamnosti – a to se dalo předvídat již před krachem FTX, který poslal cenu bitcoinu hluboko pod 16 000 USD,“ napsali.

Bitcoin ve středu překonal hranici 17 000 USD, což pro největší digitální minci světa znamenalo dvouleté maximum. Tuto úroveň se však snažil udržet a mírně klesl na 16 875 USD. Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptografické burze Luno, varoval, že tento odraz je pravděpodobně jen rallye na medvědím trhu a nebude trvalý. „Je to jen medvědí retest,“ řekl pro CNBC.

Poznámky představitelů ECB jsou na místě, protože kryptoměnový průmysl se vzpamatovává z jednoho z nejkatastrofálnějších selhání v nedávné historii – pádu burzy FTX, jejíž hodnota byla kdysi oceněna na 32 miliard dolarů. A trh byl letos převážně v propadlišti kvůli vyšším úrokovým sazbám Federálního rezervního systému.

Zdroj: Getty Images

Bindseil a Schaff uvedli, že bitcoin neodpovídá formě investice a není vhodný ani jako platební prostředek.

„Koncepční návrh a technologické nedostatky bitcoinu jej činí sporným jako platební prostředek: skutečné transakce s bitcoinem jsou těžkopádné, pomalé a drahé,“ napsali. „Bitcoin nebyl nikdy ve významnější míře používán pro legální transakce v reálném světě.“

„Bitcoin není vhodný ani jako investice. Nevytváří peněžní toky (jako nemovitosti) ani dividendy (jako akcie), nelze jej produktivně využívat (jako komodity) ani poskytovat sociální výhody (jako zlato). Tržní ocenění bitcoinu je proto založeno čistě na spekulaci,“ dodali.

Analytici tvrdí, že insolvence FTX pravděpodobně urychlí regulaci digitálních měn. V Evropské unii se očekává, že nový zákon nazvaný Markets in Crypto Assets neboli MiCA sjednotí regulaci digitálních aktiv v celém bloku.

Podle Bindseila a Schaffa je důležité nezaměňovat regulaci za projev souhlasu.

„Přesvědčení, že je třeba dát prostor inovacím za každou cenu, tvrdošíjně přetrvává,“ uvedli.

Zdroj: Getty Images

„Za prvé, tyto technologie zatím vytvořily pro společnost jen omezenou hodnotu – bez ohledu na to, jak velká očekávání do budoucna mají. Za druhé, použití slibné technologie není dostatečnou podmínkou pro přidanou hodnotu výrobku na ní založeného.“

Vyjádřili také obavy ze špatných ekologických referencí bitcoinu. Technické základy této kryptoměny jsou takové, že k ověřování a schvalování nových transakcí je zapotřebí obrovské množství výpočetního výkonu. Ethereum, síť, která stojí za konkurenčním bitcoinem ether, nedávno přešla na nový rámec, který podle zastánců sníží její spotřebu energie o více než 99 %.

„Tato neefektivita systému není chybou, ale vlastností,“ uvedli Bindseil a Schaff. „Je to jedna ze zvláštností, která má zaručit integritu zcela decentralizovaného systému.“

Není to poprvé, co ECB vyjádřila pochybnosti o digitálních měnách. Prezidentka ECB Christine Lagardeová v květnu řekla, že si myslí, že kryptoměny „nemají žádnou cenu“. Její komentáře přišly v souvislosti se samostatným skandálem tohoto odvětví – mnohamiliardovou implozí takzvaného stablecoinu terraUSD.