Pokles o 30 %, je bezpečné investovat do indexu Nasdaq právě teď?

Od inflace až po geopolitické rozpory a narušení dodavatelského řetězce – znepokojení investoři měli v roce 2022 spoustu záminek, proč tlačit index Nasdaq Composite dolů. Vzhledem k tomu, že tento index s velkým podílem technologického sektoru od začátku roku poklesl o 30 %, mohou si finanční obchodníci skutečně klást otázku, zda i toto pomine.

Ačkoli nikdy není stoprocentně bezpečné investovat do čehokoli, skuteční protinožci by měli současnou technologickou krizi považovat za nejlepší příležitost k nákupu.

Když si čínský prezident Si Ťin-pching zajistil bezprecedentní třetí funkční období, dotklo se to i indexu, protože obchodníci kolektivně váhali při pomyšlení na restriktivní politiku, která bude trvat déle. Tyto obavy se možná nedávno potvrdily, protože Peking v souvislosti se zprávami o nových případech COVID-19 zavedl novou vlnu zákazů.

Zdroj: Reuters

Na tomto místě není vhodné diskutovat o tom, zda jsou nejnovější omezení oprávněná, protože Čína čelí téměř 40 000 nových případů za jediný den. Jisté však je, že obyvatelstvo začíná být neklidné a v Pekingu a okolních městech propukly protesty.

Již došlo k vedlejším škodám v podobě přerušení výroby v závodě dodavatele komponentů pro Apple, společnosti Foxconn, v čínském městě Čeng-čou. Výsledkem je potenciální výpadek výroby iPhonů v tomto čtvrtletí ve výši 5 až 10 %. Tento vývoj vyvolal jednodenní výprodej akcií společnosti Apple, který vedl k poklesu indexu Nasdaq. Panika však nemusí být vaší okamžitou reakcí, protože toto rozhodně nebyla první čínská koronavírová výluka a nebude ani poslední – a každé omezení v minulosti bylo dříve či později zrušeno, což vedlo k úlevné rallye u známých technologických jmen.

Jediná věc, která může být stejně spolehlivá jako čínská politika nulové konverze, je jestřábí postoj prezidenta Federální rezervní banky v St. Louis Jamese Bullarda. Ten patří mezi nejhlasitější zastánce agresivního zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: Unsplash

To je síla vysoké pozice centrální banky – a přesto máte jako investor možnost zvolit si svou reakci. Jak si možná vzpomínáte, Bullard vyvolal na finančních trzích šokové vlny prohlášením, že Fed možná bude muset zvýšit svou základní úrokovou sazbu až na 7 %, aby udržel inflaci pod kontrolou.

Nyní Bullard opět přitvrzuje, například výroky typu: „K restriktivním opatřením máme ještě daleko.“ Než však vytáhnete transparent „Nebojujte s Fedem“, mějte na paměti, že jeden jestřáb nereprezentuje centrální banku jako celek.

Z posledního zveřejněného zápisu z jednání Federálního výboru pro volný trh Fedu skutečně vyplývá, že představitelé Fedu kolektivně očekávají, že „brzy bude vhodné“ menší zvýšení úrokových sazeb. Navíc, i když Federální rezervní systém „ještě zjevně neskončil“, zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v prosinci „zní podle odhadu výboru velmi rozumně“.

Bezpečnost v číslech

Zdroj: Pexels

Kromě toho, pokud čínská politika nulového ČNB a Bullardovy výroky přispěly k rozumnějšímu ocenění společností v Nasdaqu, měli by kontrariáni oslavovat, ne váhat. Zeptejte se sami sebe: Dokázal bych si v polovině roku 2021 představit, že mě takovéto vysoké firmy z technologického sektoru v roce 2022 obdarují poměrem ceny k zisku na současné úrovni?

Alphabet: 19.1Meta Platforms: 10.46Intel: 8.88Netflix: 25.26Cisco Systems: 17.36Micron Technology: 7.19Qualcomm: 10.48

Pokud jste posedlí příjmy stejně jako hodnotou, neváhejte prozkoumat společnosti Intel a Qualcomm pro jejich štědré dividendové výnosy. Zatímco budete provádět due diligence, nezapomeňte, že tato relativně nízká ocenění na technologických trzích vám přinášejí děsivé titulky a vnější šoky. Bez nich koneckonců nemůže existovat žádná část skládačky „nakupuj nízko, prodávej vysoko“.