Jeff Bezos se zavázal, že během svého života rozdá „většinu“ svého majetku ve výši 116 miliard dolarů, ale pokud jde o podpis slibu dárcovství, zakladatel společnosti Amazon mlčí.
Tento závazek, který v roce 2010 vyhlásili Bill Gates a Warren Buffett, je kampaň, která vyzývá miliardáře z různých odvětví, aby se zavázali, že během svého života věnují alespoň polovinu svého jmění na dobročinné účely.
Je pozoruhodné, že se jedná o nezávazný závazek: Její zakladatelé ji popisují jako „morální závazek“ a kritici tvrdí, že její volná pravidla nejsou dostatečně vymahatelná. Zatím jej podepsalo 236 miliardářů, včetně Gatese a Buffetta, Elona Muska a Bezosovy bývalé manželky MacKenzie Scottové.
Bezos, jehož nedávné prohlášení následovalo po letech kritiky kvůli jeho relativně nízké filantropické aktivitě, však není jediným miliardářem, který závazek nepodepsal. Chybí pod ní podpisy sedmi z 11 nejbohatších lidí na světě podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg z tohoto týdne.
Žádný z nich neodpověděl na žádost CNBC Make It o komentář.
Zde je jejich seznam a jejich dosavadní filantropické aktivity:
Bernard Arnault: 157 miliard dolarů čistého jmění
Bernard Arnault je spoluzakladatelem a generálním ředitelem konglomerátu luxusního zboží LVMH a podle agentury Bloomberg druhým nejbohatším člověkem na světě.
Zdroj: Getty Images
V minulosti se čisté jmění francouzského miliardáře blížilo 200 miliardám dolarů. V čele žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje agentura Bloomberg, se umístil již několikrát, naposledy v roce 2021.
Arnault slib dárcovství nepodepsal, ani se k němu veřejně nevyjádřil. Neexistuje žádný veřejný záznam, který by ukazoval rozsah toho, co Arnault věnoval na charitu.
Společnost LVMH však na internetu zveřejnila prohlášení, v němž zdůrazňuje filantropické poslání společnosti a upozorňuje na významný dar rodiny Arnaultových ve výši 226 milionů dolarů v roce 2019 na financování oprav ikonické pařížské katedrály Notre Dame poté, co v tom roce tuto památku vážně poškodil ničivý požár.
Gautam Adani: čisté jmění 130 miliard dolarů
Gautam Adani je předsedou a zakladatelem skupiny Adani Group, jednoho z největších indických průmyslových konglomerátů. Podle agentury Bloomberg je nejbohatší osobou v Indii a třetí nejbohatší osobou na světě.
Zdroj: Getty Images
Jeho čisté jmění se od loňského roku téměř zdvojnásobilo, protože jeho společnost uskutečnila řadu akvizic s cílem expandovat do průmyslových odvětví, jako je uhlí a doprava.
V uplynulém roce také zvýšil své filantropické úsilí: V červnu se zavázal věnovat 7,7 miliardy dolarů své nadaci Adani Foundation, filantropické složce své společnosti, která podporuje sociální účely v Indii, jako jsou programy vzdělávání a zdravotní péče.
Jeff Bezos: čisté jmění 116 miliard dolarů
Podle odhadu časopisu Forbes Bezos za svůj život daroval více než 2,4 miliardy dolarů. Zavázal se také rozdělit celkem 10 miliard dolarů prostřednictvím své vlastní neziskové organizace Bezos Earth Fund, která se zabývá ochranou klimatu.
Zdroj: Reuters
Miliardář se však otázkám ohledně darovacího slibu léta vyhýbal, zejména poté, co jej krátce po jejich rozvodu v roce 2019 podepsala jeho bývalá manželka Scottová.
Scottová se stala jedním z nejslavnějších amerických filantropů. Bezosovi kritici stále čekají, až nabídne konkrétnější podrobnosti o tom, jak hodlá rozdělit své obrovské jmění na dobročinné účely.
Bez těchto podrobností je těžké rozebrat, v čem se jeho prohlášení z minulého týdne liší od podpisu Giving Pledge a proč se k podobnému závazku připojil, aniž by se připojil k mnoha svým kolegům technologickým miliardářům.
Larry Page: 88,7 miliardy dolarů čistého jmění
V roce 2014 spoluzakladatel společnosti Google Larry Page prohlásil, že neplánuje odkázat celé své jmění svým dvěma dětem. Nezavázal se ani k tomu, že by své čisté jmění odkázal na charitu.
Zdroj: Bloomberg
Místo toho miliardář v rozhovoru pro TED řekl, že by raději předal většinu svého jmění podnikatelům s velkými nápady, kteří by změnili svět k lepšímu. Page tehdy jako jeden z příkladů uvedl Elona Muska: „Chce letět na Mars. To je úctyhodný cíl.“
V roce 2019 Vox uvedl, že Page od roku 2004 věnoval své vlastní filantropické nadaci více než 2 miliardy dolarů. Drtivá většina těchto příspěvků skončila v dárcovských fondech, které podle kritiků mohou sloužit jako nástroj pro daňové úlevy.
Mukesh Ambani: 88,2 miliardy dolarů čistého jmění
Mukesh Ambani, devátý nejbohatší člověk na světě, je předsedou Reliance Industries, energetického a telekomunikačního konglomerátu a nejhodnotnější indické společnosti.
Zdroj: Getty Images
Nedávno byl výzkumnou skupinou Hurun India jmenován jedním z nejštědřejších indických filantropů poté, co údajně na začátku roku 2022 věnoval na dobročinné účely více než 50 milionů dolarů.
V roce 2010 Ambani založil nadaci Reliance Foundation, filantropickou odnož své společnosti a jednu z největších indických neziskových organizací. Nadace se podle svých internetových stránek zaměřuje na iniciativy, které poskytují zdravotní péči a vzdělávací stipendia, a také na zemědělskou infrastrukturu ve venkovských zemědělských komunitách.
Steve Ballmer: 86,3 miliardy dolarů čistého jmění
Nepřítomnost Steva Ballmera v žebříčku Giving Pledge může být překvapením: byl jedním z prvních zaměstnanců Microsoftu, vypracoval se na prezidenta a Gatesovu pravou ruku a v roce 2000 svého přítele vystřídal na pozici generálního ředitele. Většina Ballmerova majetku pochází z jeho 4% podílu ve společnosti Microsoft.
Zdroj: Getty Images
Ballmer však prohlásil, že se s Gatesem od jeho odchodu ze společnosti v roce 2014 „odcizili“, což by mohlo vysvětlovat, proč nepodepsal slib, který Gates spoluzakládal.
Ballmer dnes působí jako předseda představenstva basketbalového klubu NBA Los Angeles Clippers, který koupil v roce 2014. Je také poměrně aktivní na poli filantropie: spolu s manželkou Connie provozuje neziskovou organizaci Ballmer Group, která podle webových stránek skupiny udělila za poslední rok na charitativních grantech přes 420 milionů dolarů.
Sergey Brin: 84,9 miliardy dolarů čistého jmění
Stejně jako spoluzakladatel Googlu Page ani Sergey Brin nepodepsal slib dárcovství. Brin, jedenáctý nejbohatší člověk na světě, se k závazku veřejně nevyjádřil, ani k tomu, kolik plánuje během svého života rozdat.
Zdroj: Bloomberg
V minulosti Brin věnoval peníze na různé účely, například na neziskovou organizaci zaměřenou na vzdělávání v oblasti STEM Girls Who Code a na začátku letošního roku údajně daroval 63 milionů dolarů nadaci Michaela J. Foxe, která financuje výzkum léku na Parkinsonovu chorobu.
V roce 2009 Brin také věnoval 1 milion dolarů organizaci Hebrew Immigrant Aid Society, která jemu a jeho rodině pomohla v dětství uprchnout ze Sovětského svazu a přestěhovat se do USA.