Americký dolar klesá. Uvolnění restrikcí v Číně povzbuzuje investory

Americký dolar v pondělí plošně klesal, protože obchodníci se vrhli na rizikovější aktiva poté, co další čínská města zmírnila některá omezení související s COVID, což podnítilo naděje na případné znovuotevření druhé největší světové ekonomiky.

Finanční centrum Šanghaj a Urumči na dalekém západě patřily k městům, která o víkendu oznámila zmírnění omezení v souvislosti s koronavirem po nedávných bezprecedentních protestech proti nekompromisní vládní strategii „dynamické Zero-COVID„.

„Může se zdát, že jde o malé krůčky, nicméně jde o poměrně silné znamení toho, že Čína podniká kalibrované kroky směrem k opětovnému otevření,“ uvedl Christopher Wong, měnový stratég banky OCBC v Singapuru.

Čína se chystá brzy oznámit celostátní zmírnění požadavků na testování a také povolení pozitivním případům a blízkým kontaktům izolovat se doma za určitých podmínek, řekli minulý týden agentuře Reuters lidé obeznámení se záležitostí.

Dolar v offshore obchodování oslabil pod 7,0 jüanu, zatímco pevninský jüan v pondělí ráno vyskočil zhruba o 1,4 % až na 6,9507, což je jeho nejsilnější hodnota od 13. září.

Zdroj: Unsplash

Dolarový index, který měří sílu vůči šesti hlavním partnerům včetně jenu a eura, klesl o 0,268 % na 104,19, což je nejnižší hodnota od 28. června.

Minulý týden index klesl o 1,4 % a v listopadu o 5 %, což z něj činí nejhorší měsíc od roku 2010. Nedávná medvědí nálada vůči dolaru do značné míry pramenila z očekávání, že Federální rezervní systém po čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních úrokových sazeb o 75 bazických bodů zmírní tempo jejich zvyšování.

Pozornost investorů se zaměří na údaje o růstu spotřebitelských cen v USA, které budou zveřejněny 13. prosince, tedy den před ukončením dvoudenního zasedání Fedu.

Očekává se, že americká centrální banka na tomto zasedání zvýší základní úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Obchodníci s futures na Fed funds nyní počítají s tím, že referenční sazba Fedu dosáhne v květnu svého maxima na úrovni 4,92 %.

Wong z OCBC uvedl, že určitá míra opatrnosti je stále na místě, protože Fed ještě neukončil zpřísňování. „Stále zpřísňují, jen to bude po malých krůčcích“.

Japonský jen mezitím vůči zeleným bankovkám oslabil o 0,20 % na 134,59 za americký dolar, když minulý týden posílil o 3,5 %, což je daleko od říjnového minima 151,94 bodu.

Vzestup jenu přichází v době, kdy se pozornost soustředí na nevýhody dlouhodobé politiky uvolňování měnové politiky, a před výměnou vedení Bank of Japan, kdy guvernér Haruhiko Kuroda, považovaný za politickou holubici, končí své druhé funkční období.

Zdroj: Unsplash

BOJ by měla provést revizi rámce měnové politiky a v závislosti na jejím výsledku upravit svůj masivní stimulační program, uvedl člen její bankovní rady Naoki Tamura pro deník Asahi.

„Máte tu případ, kdy nejen Fed zpomaluje tempo zpřísňování své politiky, ale také případ, kdy BOJ potenciálně uvolňuje, možná ve velmi rané fázi, část své velmi uvolněné politiky,“ řekl Wong.

„Tyto dvě síly přicházející z obou stran mohou dát dolaru/jenu trochu více směrem dolů… stále je zde prostor pro testování dolaru/jenu níže.“

Euro vzrostlo o 0,32 % na 1,0572 USD, přičemž minulý týden si připsalo 1,3 %. Předtím se dotklo více než pětiměsíčního maxima na úrovni 1,05835 USD.

Sterling vzrostl na 1,23450 USD, což je jeho nejvyšší hodnota od 17. června, a naposledy se obchodoval za 1,2327 USD, což je o 0,33 % více než včera.

Australský dolar vzrostl o 0,59 % na 0,683 USD, zatímco kiwi bylo o 0,31 % výše na 0,643 USD.