Americký dolar je stabilní. Australská centrální banka zvýšila úrokové sazby

Po pondělním rozhodném oživení se americký dolarový index na začátku úterý drží mírných denních zisků, přičemž investoři zaujímají opatrný přístup. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává v evropském dopoledni v kladném teritoriu na úrovni kolem 3,6 % a futures na americké akciové indexy se ráno obchodují beze změny. Říjnová obchodní bilance se zbožím bude jediným údajem, který se později během dne objeví v americkém ekonomickém programu.

V pondělí zveřejněné údaje ISM odhalily, že podnikatelská aktivita v americkém sektoru služeb v listopadu rostla posilujícím tempem, když PMI ve službách vzrostl na 56,5 z říjnových 54,4 bodu. Tento údaj byl lepší než tržní očekávání ve výši 53,1 a pomohl americkému dolaru překonat své konkurenty v druhé polovině dne. Nicméně nástroj FedWatch skupiny CEM ukazuje, že trhy stále počítají s téměř 80% pravděpodobností zvýšení sazeb Fedu v prosinci o 50 bazických bodů.

Během asijských obchodních hodin oznámila Australská rezervní banka (RBA), že podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,1 %. Ve svém programovém prohlášení RBA uvedla, že tvůrci politiky očekávají další zvyšování sazeb. Pokud jde o vývoj cen, RBA dále uvedla, že inflace by se měla v následujících měsících zvyšovat. Po pondělním prudkém poklesu se měnovému páru AUD/USD podařilo zaznamenat odraz a naposledy se obchodoval v kladném teritoriu nad úrovní 0,6700.

AUD/USD (long) – Zdroj: Autochartist

EUR/USD pod tlakem obnoveného posilování amerického dolaru a atmosféry na trhu, v níž panuje averze k riziku, zakončil v pondělí den v záporném teritoriu pod úrovní 1,0500. Na začátku úterý zůstává pár relativně klidný poblíž pondělní zavírací úrovně. Údaje z Německa odhalily, že tovární objednávky v říjnu vzrostly o 0,8 %, čímž překonaly očekávání trhu, který předpokládal pokles o 0,2 %.

GBP/USD v pondělí ztratil více než 50 pipů a zdá se, že v úterý ráno v Evropě přešel do konsolidační fáze na úrovni kolem 1,2200. V rámci britské ekonomické zprávy bude představen index S&P Global Construction PMI, který však pravděpodobně nebude mít výrazný vliv na výkonnost libry šterlinků vůči jejím soupeřům.

Vzhledem k tomu, že výnos desetiletých amerických dluhopisů T-bond v pondělí vzrostl o více než 2 %, cena zlata se obrátila k jihu a smazala velkou část zisků z minulého týdne. V době tisku se kurz XAU/USD pohyboval do strany kolem 1 770 USD.

USD/JPY si v pondělí připsal více než 100 pipů a v úterý během asijské seance pokračoval v růstu. Naposledy se tento měnový pár během dne zvýšil o 0,5 % na 137,35. Dříve během dne guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda vysvětlil, že budou zvažovat ukončení ultra uvolněné politiky, jakmile bude důsledně plněn 2% inflační cíl.

Pár USD/CAD v úterý osciluje v úzkém pásmu a konsoliduje noční silnou rally o zhruba 220 pipů z úrovně pod 1,3400. Pár se drží stabilně poblíž týdenního maxima do začátku evropské seance a býci nyní čekají na trvalé posílení nad kulatou hranici 1,3600.

USD/CAD (short) – Zdroj: Autochartist

GBP/JPY si připisuje 0,30 % intradenní zisky, když do úterní evropské seance proráží několikadenní linii odporu kolem úrovně 167,60 USD.

Křížový měnový pár přitom fandí rizikové náladě na trhu, stejně jako pomalým výnosům amerických státních dluhopisů a nerozhodnosti ohledně dalších kroků japonské centrální banky (BOJ).

Agentura Reuters cituje Takeo Hoshiho, akademika s úzkými vazbami na současné tvůrce politiky centrální banky, který se zmiňuje o tom, že Bank of Japan (BoJ) by mohla v roce 2023 zrušit svůj strop výnosů desetiletých japonských státních dluhopisů (JGB) na základě rostoucích šancí, že inflace a mzdy překonají očekávání.