Investice do měn rozvíjejících se trhů přinášejí zajímavé výnosy

Zatímco americký dolar klesá z několikaletých maxim, někteří investoři sázejí na to, že měny rozvíjejících se trhů budou velkými vítězi trvalého obratu kurzu americké měny.

Index MSCI International Emerging Market Currency Index vzrostl oproti svým minimům o téměř 5 % a v listopadu zaznamenal nejlepší měsíční zisk za posledních zhruba sedm let, protože očekávání, že Federální rezervní systém brzy zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb, posílilo argumenty investorů sázejících na měny rozvíjejících se trhů.

Známky širšího obratu v náladě vůči dolaru jsou patrné z 8% poklesu dolaru vůči koši měn vyspělých trhů od jeho zářijových maxim. Na trzích s futures se v listopadu spekulativní obchodníci poprvé po 16 měsících přeorientovali na čistou krátkou pozici na americkém dolaru, ukázaly výpočty agentury Reuters založené na údajích americké Komise pro obchodování s futures.

“ Situace se rýsuje pro dolarový medvědí trh,“ řekl Paresh Upadhyaya, ředitel pro strategii s pevným výnosem a měnovou strategii ve společnosti Amundi US.

Měny rozvíjejících se trhů letos překonaly své protějšky z rozvinutých trhů, přičemž index měn rozvíjejících se trhů MSCI od počátku roku poklesl o 5 %, zatímco dolarové protějšky z G10 ztratily téměř dvakrát tolik.

International Emerging Market Currency Index – Zdroj: Investing.com

Kromě možnosti pomalejšího zvyšování úrokových sazeb Fedu uváděli investoři jako důvod pro doplnění pozic v měnách rozvíjejících se trhů očekávání, že Čína uvolní svou přísnou politiku omezování COVID-19, a relativně bohaté výnosy, které se nacházejí v mnoha zemích rozvíjejících se trhů.

Upadhyaya z Amundi se zaměřuje na měny zemí rozvíjejících se trhů s vysokým výnosem, které mají vyrovnané běžné účty a menší rozpočtové deficity, včetně brazilského realu, peruánského sol a indické rupie.

Některé rozvíjející se trhy nabízejí atraktivní výnos i po očištění o inflaci. Například výnos desetiletých amerických státních dluhopisů očištěný o inflaci činí 1,08 %, zatímco brazilský ekvivalent 6,07 %.

ČÍNA

Investory potěšila vyhlídka na změnu čínské politiky COVID-19 poté, co vzácné pouliční protesty zvýšily tlak na úředníky, aby zmírnili některá pravidla. Podle zdrojů se Čína – druhá největší ekonomika světa a klíčový spotřebitel komodit produkovaných mnoha rozvíjejícími se zeměmi – chystá již ve středu oznámit další zmírnění omezení COVID.

Čínský jüan od konce října vzrostl vůči dolaru přibližně o 5 % a v pátek zaznamenal nejlepší týdenní výkonnost vůči americké měně za nejméně dvacet let, zatímco index Hang Seng v listopadu vzrostl o 27 %, což je jeho nejlepší měsíc od října 1998.

„Myslím, že situace je lepší. Nemohou se vrátit ke své čistě restriktivní politice Zero-COVID,“ řekl Jack McIntyre, portfolio manažer ve společnosti Brandywine Global.

McIntyre zvyšuje expozici vůči některým asijským měnám, včetně thajského bahtu a malajského ringgitu. Thajská měna v listopadu vzrostla o 8 %, zatímco ringgit posílil o 6 %.

Zdroj: Unsplash

Někteří investoři se domnívají, že je možná příliš brzy sázet na trvalý obrat kurzu dolaru. Předseda Fedu Jerome Powell sice minulý týden uvedl, že nastal čas zpomalit tempo nadcházejícího zvyšování úrokových sazeb, centrální banka by však mohla sazby zvyšovat více, než se dříve předpokládalo, protože bojuje s nejhorší inflací za poslední desetiletí.

Současně by známky tvrdohlavé inflace v údajích o spotřebitelských cenách v USA příští týden mohly znovu oživit sázky na jestřábí postoj Fedu a posílit dolar.

Investoři obecně očekávají, že Fed příští týden zvýší sazby o 50 bazických bodů po řadě zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.

Naopak zpřísňování sazeb ze strany centrálních bank po celém světě také hrozí vyvoláním globální recese, což je scénář, který by podle některých mohl poškodit měny rozvíjejících se trhů a pomoci dolaru.

Globální zpomalení „by vytvořilo nabídku bezpečného přístavu a omezilo schopnost většiny měn citlivých na cyklus růst vůči dolaru,“ řekl Aaron Hurd, senior portfolio manažer pro měny ve společnosti State Street (NYSE:STT) Global Advisors.

Jiní však sázejí na to, že opětovné otevření Číny je pro některé měny rozvíjejících se trhů dobrou předzvěstí.

Carlos Fernandez-Aller, vedoucí oddělení Global FX and EM Macro trading ve společnosti Bank of America (NYSE:BAC), vidí případné znovuotevření Číny v posílení thajského bahtu, který podle něj bude těžit z nárůstu turistického ruchu.

Analytici Société Générale (EPA:SOGN) mezitím uvedli, že zmírnění čínských omezení COVID by mohlo podpořit jihoafrický rand, a předpověděli měně vývozce komodit v příštím roce 18% zisk z hlediska celkového výnosu.

„Zlepšení fundamentů, ocenění a technických faktorů svědčí pro silnější výkonnost EM FX v příštím roce,“ napsali v nedávné zprávě.