Nejlepší světoví finanční manažeři vidí v roce 2023 dvouciferné zisky z akcií

Někteří z největších světových investorů předpovídají, že akcie v příštím roce zaznamenají nízké dvouciferné zisky, což by přineslo úlevu poté, co globální akcie utrpěly nejhorší ztrátu od roku 2008.

V souvislosti s nedávným optimismem, že inflace dosáhla svého vrcholu – a že Federální rezervní systém by mohl brzy začít měnit svůj tón – očekává 71 % respondentů průzkumu agentury Bloomberg News růst akcií, zatímco 19 % předpovídá pokles. U těch, kteří očekávají zisky, byl průměrný výnos 10 %.

Neformální průzkum mezi 134 manažery fondů zahrnuje názory významných investorů včetně společností BlackRock Inc, Goldman Sachs Asset Management a Amundi SA. Poskytuje vhled do velkých témat a překážek, s nimiž se podle jejich očekávání budou potýkat v roce 2023 poté, co inflace, válka na Ukrajině a jestřábí centrální banky letos narušily výnosy z akcií.

Akciový trh by však mohla opět vykolejit tvrdošíjně vysoká inflace nebo hluboká recese. To jsou hlavní obavy pro nadcházející rok, které uvedlo 48 %, resp. 45 % účastníků. Akcie by také mohly na počátku roku 2023 dosáhnout nových minim, přičemž mnozí vidí zisky vychýlené do druhé poloviny roku.

„Přestože můžeme čelit recesi a poklesu zisků, část z nich jsme již diskontovali v roce 2022,“ uvedla Pia Haaková, investiční ředitelka Swedbank Robur, největšího švédského správce fondů. „Do roku 2023 budeme mít lepší přehled, a to snad trhům pomůže.“

Zdroj: Unsplash

I po nedávném růstu je světový index MSCI All-Country World na cestě k nejhoršímu roku od globální finanční krize v roce 2008. Index S&P 500 pravděpodobně zakončí rok 2022 podobně špatným výsledkem.

Energetická krize v Evropě a známky zpomalení hospodářského růstu drží ceny akcií pod pokličkou i v době, kdy Čína začíná uvolňovat některá svá tvrdá omezení Covid. Navíc rostou obavy, že zpomalení, které již v mnoha ekonomikách probíhá, nakonec ukousne ze zisků.

Průzkum agentury Bloomberg provedli reportéři, kteří oslovili manažery fondů a stratégy velkých investičních firem v období od 29. listopadu do 7. prosince. V loňském roce podobný průzkum předpovídal, že největší hrozbou pro akcie v roce 2022 bude agresivní zpřísňování politiky ze strany centrálních bank.

Technologie se vrací

Hideyuki Ishiguro, senior stratég společnosti Nomura Asset Management, očekává, že rok 2023 bude „přesným opakem letošního roku“. Částečně je to způsobeno oceněním, které se propadlo a index MSCI ACWI se tak obchoduje blízko svého dlouhodobého průměrného 12měsíčního forwardového poměru ceny k zisku.

Pokud jde o konkrétní sektory, respondenti obecně upřednostňovali společnosti, které dokáží obhájit zisky v době hospodářského poklesu. Mezi jejich tipy patřily společnosti vyplácející dividendy, pojišťovny, zdravotnictví a akcie s nízkou volatilitou, zatímco někteří preferovali banky a rozvíjející se trhy včetně Indie, Indonésie a Vietnamu.

Zdroj: Unsplash

Poté, co byly v letošním roce v důsledku růstu úrokových sazeb oslabeny, se podle průzkumu mohou do přízně vrátit také americké technologické akcie. Více než polovina respondentů uvedla, že by tento sektor selektivně nakupovala.

Vzhledem k tomu, že ocenění je navzdory nedávné rally stále relativně levné a výnosy z dluhopisů by měly v příštím roce klesat, očekává se, že technologické giganty včetně společností Apple Inc, Amazon.com Inc a mateřské společnosti Google Alphabet Inc z toho budou těžit, uvedli manažeři fondů.

Někteří z nich jsou nakloněni Číně, zejména proto, že se vzdaluje od Zero-COVID. Díky propadu na začátku letošního roku se ocenění dostalo výrazně pod svůj dvacetiletý průměr, což je činí atraktivnějšími ve srovnání s americkými nebo evropskými kolegy.

Evženie Molotová, senior investiční manažerka ve společnosti Pictet Asset Management, uvedla, že by byla selektivním kupcem čínských akcií „na současných úrovních“, přičemž by v Číně preferovala průmyslové podniky, pojišťovnictví a zdravotnictví.

Podle průzkumu agentury Bloomberg by 10% zisk předpovídaný akciím v roce 2023 nedosahoval úrovně předchozích oživení trhu, například v letech 2009 a 2019.

Pro manažery fondů by katalyzátorem vyšší výkonnosti mohly být lepší zprávy o inflaci a růstu. Téměř 70 % respondentů je označilo za hlavní potenciální pozitivní faktory. Jako spouštěče růstu uváděli také úplné otevření Číny a příměří na Ukrajině.

Důraz na inflaci a růst jako rozhodující prvky je v souladu se závěry nejnovějšího průzkumu mezi manažery fondů, který provedla Bank of America Corp. Ten ukázal, že očekávání recese jsou nejvyšší od dubna 2020, zatímco „stagflační“ scénář nízkého růstu a vysoké inflace je „převážně“ konsenzuálním názorem.

Zdroj: Unsplash

Tyto obavy se zdají být oprávněné. Podle agentury Bloomberg Economics směřuje světová ekonomika k nejslabšímu výkonu za poslední roky, nepočítáme-li finanční krizi a období Covidu. MMF minulý měsíc uvedl, že situace se rychle zhoršuje.

„Další výhled bude ovlivněn pravděpodobností, hloubkou a délkou trvání recese,“ uvedla Fabiana Fedeli, hlavní investiční ředitelka pro akcie, multi-asset a udržitelnost ve společnosti M&G. „Stále existují kapsy příležitostí, kde se v dobách tržní paniky prodávají společnosti se silnými fundamenty, které jsou schopny přečkat bouři.“

Směřování trhu do konce roku závisí na dvou klíčových událostech, které přijdou příští týden – údaje o inflaci v USA v úterý a politické rozhodnutí Fedu o den později. Zde se objevily některé dobré zprávy: růst cen se začal ochlazovat poté, co dosáhl čtyřicetiletého maxima, a centrální banka naznačila, že možná zpomalí tempo zvyšování sazeb.

„Udržitelná rallye rizikových aktiv není pravděpodobná, dokud inflace nebude mít pevnější sestupný trend směrem k cíli,“ řekl Shoqat Bunglawala, vedoucí oddělení multi-asset řešení pro region EMEA a Asii a Tichomoří ve společnosti Goldman Sachs Asset Management. Ve vyvážených portfoliích udržuje relativně defenzivní alokaci aktiv.

Ben Powell, hlavní investiční stratég pro oblast APAC v investičním institutu BlackRock, je také opatrný a tvrdí, že akcie ještě plně neodrážejí dopady přísnější měnové politiky.

„V roce 2022 jsme zažili blesk z utahování politiky a nyní bude následovat hrom – tedy škody,“ řekl. „Možná vidíme určité známky zpomalení exportu a bydlení, ale to bude jasnější až příští rok a trh to musí trochu lépe ocenit.“