Ruský exodus vyvolaný invazí Ruska na Ukrajinu vynesl letos měny bývalých sovětských republik na vrchol světového žebříčku.
Gruzie a Arménie na Kavkaze a Tádžikistán ve střední Asii patří k těm, které si vůči americkému dolaru vedou nejlépe poté, co se tam od února usadily desítky tisíc ruských občanů, kteří si s sebou přivezli ekvivalent miliard dolarů úspor.
Tyto malé země jsou lákavým útočištěm, protože nejsou potřeba cestovní víza, hovoří se zde rusky a neexistují žádná omezení pro převod úspor do místních bank.
Díky tomu se arménská měna od začátku roku zvýšila vůči dolaru o více než 22 %, což je podle údajů agentury Bloomberg nejlepší růst mezi světovými měnami. Gruzínské lari je silnější o více než 16 % a tádžické somoni o 10 %, čímž překonává zisky ruského rublu, který již není volně obchodovatelnou měnou, protože mimořádné kapitálové kontroly omezily jeho propad.
„Jsou to Rusové, kteří se kvůli geopolitickým otázkám dlouhodobě stěhují do těchto zemí, kdo drží své peníze v těchto měnách a tlačí kurz nahoru,“ uvedla Natalia Milčaková ze společnosti Freedom Holding Corp.
Zdroj: Getty Images
Válka vysvětluje pětinásobný nárůst převodů peněz, které do Gruzie z Ruska letos zatím přišly, což odpovídá více než 60 % všech převodů a podle údajů Gruzínské národní banky přesahuje 1,75 miliardy dolarů. Převody peněz do Arménie dosáhly za prvních deset měsíců 2,8 miliardy dolarů, což je téměř čtyřnásobek oproti stejnému období roku 2021. V říjnu dosáhly nejvyšší úrovně přinejmenším od roku 2004, uvedla arménská centrální banka.
Současně je měnový dopad vln ruských příjezdů větší v menších republikách. Kazachstán, jehož 19 milionů obyvatel je přibližně šestkrát více než Arménie a Gruzie, také zaznamenal příliv ruské měny, ale tenge je na nejlepší cestě ukončit rok se ztrátami.
Ekonomické zisky nebyly na začátku války samozřejmostí a očekávalo se, že sousedé Ruska budou trpět, protože jejich největší obchodní partner se pod mezinárodními sankcemi prohnul. Ve skutečnosti obrovský příliv kapitálu zvýšil jejich devizové rezervy a zlepšil bilanci běžného účtu. Arménská ekonomika rostla ve druhém a třetím čtvrtletí dvouciferným tempem, zatímco gruzínská ekonomika zaznamenala za tři měsíce do září téměř 10% růst.
V případě Tádžikistánu se převody peněz v první polovině roku zvýšily nejméně o 50 %, uvedla Natalia Lavrovová ze společnosti BCS Financial Group s odkazem na údaje o platební bilanci. Díky tomu ekonomika vnitrozemského státu letos vzroste o 7 %, zatímco dříve se předpokládal 4-5% růst, uvedla Lavrovová.
Mezinárodní měnový fond zvýšil prognózu celoročního hospodářského růstu Gruzie na 10 % a poukázal na „prudký nárůst imigrace a přílivu finančních prostředků vyvolaný válkou“. Mezitím arménská centrální banka zvýšila prognózu růstu HDP ze 4,9 % na 13 % kvůli přílivu Rusů, informovala místní média s odvoláním na guvernéra Martina Galstyanová.
„Prudký nárůst remitencí jistě vysvětluje tak rychlý růst,“ uvedla Lavrová z BCS. V Arménii i Gruzii se podle ní převody peněz promítly do zvýšené spotřebitelské poptávky a bytové výstavby.