Rusko začne v příštím roce nakupovat jüany na devizovém trhu, pokud příjmy z ropy a plynu splní očekávání, uvedly dva zdroje, čímž se otevírá nová fronta v rámci zrychlující se dedolarizace, jejímž cílem je snížit závislost na západních financích.
Západní sankce uvalené na Moskvu kvůli jejím akcím na Ukrajině omezily její používání dolarů a eur a přístup k nim a role čínské měny v ruské ekonomice rychle roste.
Podle údajů společnosti Refinitiv denní objemy obchodů s jüanem a rublem na moskevské burze již v některých dnech převyšují obchody s dolarem a rublem, což je trend, který by se měl v roce 2023 ještě zvýraznit, protože ropné embargo a cenový strop omezují tradiční ruské exportní cesty.
Rusko přestalo intervenovat na devizovém trhu v únoru kvůli omezením, která mu byla uložena na používání devizových rezerv poté, co vyslalo desetitisíce vojáků na Ukrajinu.
Oba zdroje agentuře Reuters sdělily, že intervence v jüanech budou v příštím roce obnoveny za předpokladu, že příjmy z vývozu ropy a plynu přesáhnou 8 bilionů rublů, jak je stanoveno v rozpočtových plánech.
Zdroj: Getty Images
„Centrální banka může v současné době nakupovat jüany,“ řekl agentuře Reuters bankovní zdroj blízký měnovým orgánům. Banka to však neudělá, dokud bude vláda pokračovat v utrácení příjmů z ropy a plynu jako nyní.
„(Pokud však) v příštím roce rozpočtové příjmy z vývozu ropy a plynu překročí 8 bilionů rublů, pak centrální banka jüany nakoupí,“ dodal tento zdroj.
Podle rozpočtového pravidla, jehož cílem je doplnit státní rezervy, jsou příjmy z ropy a plynu nad tuto částku v současné době směřovány do Fondu národního bohatství (FNB), což podle ministra financí Antona Siluanova odpovídá ceně ropy 62-63 dolarů za barel.
Centrální banka a ministerstvo financí na žádosti o komentář nereagovaly.
Rusko po léta přijímalo konzervativní fiskální politiku a snažilo se dosahovat rozpočtových přebytků, ale v letošním roce se schyluje k deficitu ve výši 2 % HDP, protože Moskva zvyšuje výdaje na financování své vojenské kampaně na Ukrajině.
Siluanovovo ministerstvo očekává v příštím roce dodatečné příjmy z uhlovodíků ve výši 900 miliard rublů, ačkoli analytici, kteří se obávají dopadu vývozních omezení, jsou skeptičtí.
„PŘÁTELSKÁ“ MĚNA
Zdroj: Unsplash
Vysoce postavený vládní zdroj potvrdil, že devizové intervence v příštím roce budou probíhat v jüanech.
„Máme spoustu přátelských měn. Na burze je čínský jüan nejobchodovanější měnou, je to zatím nejpřátelštější měna,“ uvedl zdroj.
Rusko považuje země, které se nepřipojily k západním sankcím, za „přátelské“.
Bankovní zdroj uvedl, že operace centrální banky s jüanem budou chráněny před sankcemi a zmrazením. Od začátku konfliktu na Ukrajině byla zmrazena ruská vládní aktiva v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů.
Vládní zdroj uvedl, že k zahájení akumulace rezerv je třeba rozhodnutí o intervencích v rámci rozpočtového pravidla, a jakmile úřady plán přijmou, bude oznámen.
Na začátku letošního roku tvořil jüan 17,1 % ruských devizových a zlatých rezerv, což jsou poslední dostupné údaje. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina minulý týden uvedla, že Rusko má dostatek prostředků v jüanech a zlatě.
Jüan neboli renminbi již zaznamenal dramatické zrychlení na ruských trzích a v obchodních tocích a jeho podíl na měnovém trhu dosáhl v listopadu 48 %, uvedla minulý týden skupina MOEX, přičemž na začátku roku to bylo méně než 1 %.
Moskevská burza, největší ruská burza, v příštím roce rozšíří nabídku jüanových instrumentů, což jsou změny, které podle šéfa burzy Jurije Denisova umožní obchodníkům zajistit měnové riziko a zvýší likviditu jüanu.