Dolar klesá, zatímco se investoři radují z volnějších pravidel COVID v Číně

Dolar v úterý klesl poté, co Čína oznámila, že zruší své karanténní pravidlo COVID-19 pro příchozí cestující, což je významný krok v rámci znovuotevření hranic, který podpořil měny spojené s rizikem, jako je novozélandský a australský dolar.

Čína přestane od 8. ledna vyžadovat, aby příchozí cestující při příjezdu šli do karantény, uvedla v pondělí Národní zdravotnická komise, a to i přesto, že počet případů COVID stoupá. Peking zároveň snížil předpisy pro zvládání případů COVID na lehčí kategorii B z nejvyšší kategorie A.

Novozélandský dolar vzrostl o 0,7 % na 0,6316 USD, zatímco australský dolar vzrostl o 0,5 % na 0,6765 USD v převážně slabém obchodování během období svátků na konci roku. Obě měny jsou často používány jako likvidní zástupné měny pro čínský jüan.

Zámořský jüan vzrostl o 0,1 % na 6,9686 za dolar.

„Zdá se, že tempo uvolňování restrikcí COVID nepolevuje, a to i přes nárůst případů COVID v pevninské části země,“ uvedl Christopher Wong, měnový stratég OCBC. „To možná ukazuje odhodlání čínských politiků k úplnému znovuotevření.

Zdroj: Unsplash

„Kromě toho se objevily zprávy o tom, že by Čína mohla přijmout mimořádná opatření na podporu růstu,“ dodal Wong.

Jinde euro vůči dolaru vzrostlo o 0,2 % na 1,06545 USD a vůči jenu na 141,89 USD.

Postupné rušení čínské politiky Zero-COVID by mohlo euru, které se vyškrábalo výše díky tomu, že Evropská centrální banka zaujala mnohem tvrdší postoj k inflaci, než investoři očekávali, poskytnout další impuls.

„Rychlejší ukončení omezení COVID by podpořilo čínskou ekonomiku a prospělo eurozóně a euru,“ uvedli stratégové Danske Bank.

Vzhledem k tomu, že britské trhy byly kvůli státnímu svátku uzavřeny, obchodování se sterlingem bylo utlumené a libra se vůči dolaru pohybovala na úrovni kolem 1,2071 USD.

Index amerického dolaru oslabil o 0,1 % na 104,04 bodu.

Údaje zveřejněné v pátek ukázaly, že spotřebitelské výdaje v USA v listopadu téměř nevzrostly, zatímco inflace dále poklesla, což posílilo očekávání, že Federální rezervní systém by mohl omezit své agresivní zpřísňování měnové politiky.

Zdroj: Unsplash

„V souladu se svým sezónním trendem byl prosinec pro zelenou bankovku slabým měsícem,“ uvedl devizový stratég ING Francesco Pesole.

„Stojí za to připomenout, že v každém z posledních čtyř let dolar v lednu rostl. Náš výhled na začátek roku 2023 stále počítá s oživením dolaru.“

Japonský jen vůči dolaru klesl o 0,2 % na 133,07, a to navzdory nárůstu výnosů krátkodobých státních dluhopisů na nejvyšší úroveň za více než sedm a půl roku po aukci, která přilákala poměrně slabou poptávku.

Po překvapivém rozhodnutí japonské centrální banky (BOJ) upravit minulý týden svou měnovou politiku směřuje jen k největšímu čtvrtletnímu růstu vůči dolaru od roku 2008, a to o 8,1 %.

Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda v pondělí odmítl možnost krátkodobého ukončení ultra uvolněné měnové politiky, přestože trhy i politici signalizují, že se stále více soustředí na to, co přijde po skončení Kurodova funkčního období v dubnu příštího roku.

„I když … (toto) vylepšení politiky zvýšilo nejistotu ve výhledu BOJ, nadále se přikláníme k tomu, že tvůrci politiky BOJ nebudou provádět žádné další úpravy politiky do konce roku 2023,“ uvedli analytici společnosti Wells Fargo (NYSE:WFC).

„Očekává se, že inflační tlaky poleví, což by mělo snížit motivaci BOJ k dalším krokům v oblasti politiky.“