V roce 2022 se měnový pár EUR/USD vrátil pod paritu, přičemž 28. září dosáhl minima 0,9535, což bylo nejen minimum pro tento rok, ale také nejnižší hodnota od června 2002, tedy před více než 20 lety.
Od začátku roku, kdy euro stálo kolem 1,135 USD, do minima na konci října činil letošní medvědí pohyb nakonec více než 1800 bazických bodů.
Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 však zatím došlo k dramatickému obratu a 15. prosince EUR/USD zaznamenal maximum na úrovni 1,0737, čímž se posunul z ročního minima o více než 1200 bodů a během šesti týdnů zvrátil více než dvě třetiny předchozího devítiměsíčního poklesu.
Jen v listopadu si EUR/USD připsal 10 %, což je jeho nejlepší měsíční výkon od července 2020.
Bude býčí obrat na EUR/USD pokračovat i v roce 2023?
Do konce září na měnový pár EUR/USD silně doléhala síla dolaru, který letos skokově vzrostl v souvislosti s rychlým zvyšováním sazeb Fedu, neboť ECB tváří v tvář rostoucí inflaci pomaleji zpřísňovala svou politiku.
Zdroj: Unsplash
Válka na Ukrajině a následná energetická krize také ovlivnily evropskou ekonomiku mnohem více než ekonomiku USA, čímž zelená bankovka získala další výhodu.
Kontext je však nyní jiný. Zpomalení harmonogramu zvyšování sazeb Fedu a zmírnění inflace ve Spojených státech (dva úzce související pojmy) vedly investory k přehodnocení tohoto páru.
Pokud totiž EUR/USD v roce 2022 trpěl tím, že ECB zaostávala za Fedem, pokud jde o zvyšování sazeb, v roce 2023 by se situace mohla obrátit a ECB by mohla „dohnat“ Fed, který ze své strany již jasně naznačil obrat k méně agresivnímu zvyšování sazeb.
Diferenciál sazeb mezi Fedem a ECB v centru pozornosti v roce 2023
Pro měnový pár EUR/USD tak bude v roce 2023 klíčové očekávání trhu ohledně diferenciálu sazeb Fed-ECB. Konkrétně bude v příštím roce v tomto ohledu ústřední otázkou, zda sazby jako první opět sníží Fed, nebo ECB.
Forex stratég UniCredit Roberto Mialich v této souvislosti uvedl, že „Fed bude v roce 2024 snižovat sazby intenzivnějším tempem než ECB“, a v důsledku toho očekává „zúžení diferenciálu mezi sazbou amerických Fed fondů a depo sazbou ECB, což bude konzistentní s vyšším kurzem EURUSD“.
Měnová politika zůstává závislá na inflaci a růstu
Měnová politika Fedu i ECB však bude i nadále záviset na hospodářském vývoji, konkrétně na zmírnění inflace a dopadu vyšších sazeb na růst.
Zdroj: Unsplash
Rychlejší než očekávaný pokles inflace v Evropě nebo USA v nadcházejících měsících by měl snížit očekávání dotyčné centrální banky ohledně zvýšení sazeb. Naopak, pokud se opatření centrální banky nebudou jevit jako dostatečná k tomu, aby se inflace vrátila ke svému cíli, očekávání ohledně sazeb by se mohla zvýšit.
Stejně tak prudká recese v roce 2023 by byla faktorem, který by hovořil pro rychlejší než očekávané ukončení zvyšování sazeb a posun k nižším očekáváním ohledně sazeb.
Válka na Ukrajině je také potenciální dvousečnou „divokou kartou“, kterou bychom neměli přehlížet. Případné ukončení konfliktu v roce 2023 by mohlo být silným býčím faktorem pro EUR/USD.
Na druhé straně by se dopad války na Ukrajině na ekonomiku v Evropě mohl ještě zhoršit, pokud by se Rusko rozhodlo zcela přerušit dodávky plynu na kontinent. V takovém případě bychom pravděpodobně měli očekávat, že analytici budou opět hovořit o návratu pod paritu.