Ve znamení prudce rostoucí inflace, skokového zvyšování úrokových sazeb, zhoršujícího se výhledu podnikových zisků a hrozeb recese ztratil index S&P 500 21 %, což je na cestě k největšímu propadu od roku 2008. Investoři byli vytrženi ze své ziskové euforie, někdy v mžiku oka, od kryptoaktiv přes bývalé vítěze pandemie až po takzvané FAANG akcie.
Pro ty, kteří šlápli vedle, byl výsledek bolestivý. Přibližně polovinu z 9,1 bilionu dolarů v indexu S&P 500 mělo na svědomí pouhých šest megakaps: Amazon.com Inc., Apple Inc., Alphabet Inc., Microsoft Corp., Tesla Inc. a Meta Platforms Inc., z nichž každá smazala tržní hodnotu v rozmezí 632 až 908 miliard dolarů.
Zde je bližší pohled na některé z nejúžasnějších akciových propadů roku 2022:
Meta Platforms
FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix Inc. a Google – to letos neměly lehké, protože prudký růst výnosů z dluhopisů přiměl investory k útěku od akcií s nejvyšším oceněním.
Přesto to byla právě první z nich, přejmenovaná na Meta, která utrpěla nejvíce a do dnešního dne se propadla o 66 %. Vlastník Facebooku zažil 3. února nejhorší den ve své burzovní historii, když po zveřejnění neuspokojivých výsledků ztratil odhadem 251 miliard dolarů tržní hodnoty.
K tomu lze připočítat regulační a právní rizika, snižování počtu inzerentů a omezení cílené reklamy ze strany společnosti Apple. Navíc sázka generálního ředitele Marka Zuckerberga na virtuální realitu prostřednictvím metaverza stála společnost miliardy a neočekává se, že by se v dohledné době dostala do zisku.
Přesto analytici očekávají oživení v roce 2023, přičemž většina z nich má nákupní hodnocení a průměrná cílová cena znamená 26% potenciální růst.
Coinbase Global Inc.
Tento rok byl pro akcie s expozicí vůči kryptoměnám katastrofální, protože digitální tokeny byly zasaženy řadou problémů, včetně květnového kolapsu takzvaného stablecoinu a listopadového rozpadu krypto burzy FTX.
A Coinbase jako největší veřejná americká platforma pro výměnu kryptoměn patřila k nejhůře postiženým. Letošní 87% propad akcií vymazal tržní hodnotu ve výši přibližně 47 miliard dolarů.
Kolaps FTX otřásá důvěrou Wall Street v Coinbase.
Podle Dana Doleva, analytika společnosti Mizuho Securities, který má na akcie Coinbase rating underperform, je vlastnictví akcií Coinbase „sázkou na celý ekosystém kryptoměn“. „Pokud věříte v bitcoin, je pro vás lepší vlastnit pouze bitcoin,“ řekl.
Ne všichni analytici jsou tak chmurní, průměrná cílová cena naznačuje, že se akcie v příštích 12 měsících více než zdvojnásobí.
Carvana Co.
Pro mnoho akcií, které byly ještě nedávno považovány za pandemické vítěze, to byl obtížný rok. Prim mezi nimi hraje internetový prodejce automobilů Carvana.
Poté, co společnost ztratila v roce 2022 přibližně 98 % své hodnoty, patří mezi 10 nejhorších společností v indexu Russell 3000. Rozdíl oproti ostatním devíti je v tom, že na začátku roku byla zdaleka největší, když její tržní hodnota činila přibližně 39 miliard dolarů.
Boj o přežití | Problémy společnosti Carvana ještě prohloubil pokles cen ojetých automobilů
Carvana během pandemie prudce rostla, protože spotřebitelé se hrnuli na digitální platformu, aby si koupili ojeté vozy. Klesající ceny, prudce rostoucí inflace a rostoucí náklady na dluh však zpochybnily obchodní model. Společnost se snažila restrukturalizovat dluh a její dluhopisy signalizují, že trh vidí potenciálně vysokou pravděpodobnost nesplacení.
„Společnost sice agresivně snižuje fixní náklady, ale zároveň vidíme zvýšená rizika realizace,“ napsal v prosinci analytik Naved Khan ze společnosti Truist Securities a snížil hodnocení akcií z „Buy“ na „Hold“.
Peloton Interactive Inc.
Dalším vítězem výluky, který se stal poraženým, je společnost Peloton. Poté, co akcie v loňském roce ztratily velkou část svých spalujících zisků z roku 2020, se v roce 2022 propadly o dalších 78 % a nyní se obchodují hluboko pod dokonce i pod cenou primární veřejné nabídky z roku 2019.
Příběh společnosti Peloton se posunul za hranice obratu v kdysi prudce rostoucí poptávce po jejích rotopedech a fitness lekcích, kdy se společnost snažila snížit počet pracovních míst a vyčlenit provoz po výzvách aktivistického investora Blackwells Capital LLC k odchodu generálního ředitele a spoluzakladatele Johna Foleyho. Foley odstoupil v rámci změny vedení.
„Myslím, že odpověď na otázku, zda Peloton přežije, dostaneme v příštím roce,“ řekl analytik společnosti Oppenheimer & Co Brian Nagel, který má na akcie společnosti rating outperform. „Čas není nutně na jejich straně.“
Analytici většinou očekávají růst akcií v roce 2023, přičemž průměrná cílová cena naznačuje 59% nárůst v příštích 12 měsících.
Affirm Holdings Inc.
Problémy společnosti Peloton měly dominový efekt na společnost Affirm, poskytovatele půjček typu „kup teď a zaplať později“, jehož příjmy byly během pandemie zvýšeny díky partnerství mezi firmami.
Společnost Affirm minulý měsíc snížila svou prognózu hrubé hodnoty zboží spojenou s fitness společností, protože vykázala ztrátu a snížila cíle v oblasti příjmů. To vyvolalo další propad jejích akcií, které se letos propadly o více než 90 %.
Po explozi v době pandemie čelí firmy typu „kup teď a zaplať později“ stále větším problémům, protože rostoucí sazby a prudce rostoucí inflace začínají snižovat příjmy domácností. Čelí také vysokým nákladům na kapitál a kontrole poplatků. Mezi obdobnými platebními společnostmi se PayPal Holdings Inc. letos propadla o 64 %, zatímco Block Inc. o 63 %.
Analytik společnosti Piper Sandler Kevin Barker, který má pro Affirm neutrální rating, říká, že na akcie doléhají vyšší náklady na kapitál a rostoucí konkurence v této oblasti. „Jsou prostě ve velmi konkurenčním odvětví,“ řekl.
Target Corp.
Target zaznamenala nejhorší jednodenní propad od krachu v roce 1987 v rámci Černého pondělí poté, co v květnu snížila prognózy zisku, propadla se o 25 % a vrátila velkou část svých pandemických zisků.
Od té doby se akcie nedokázaly zotavit a s propadem od začátku roku o 37 % jsou nyní na cestě k největšímu ročnímu poklesu od začátku záznamů agentury Bloomberg v roce 1980.
Stejně jako většina maloobchodníků i Target pocítil problémy z nadměrných zásob a vyšších nákladů na zboží, dopravu a pracovní sílu v době, kdy spotřebitelé omezují své výdaje. Společnost v listopadu varovala před možným poklesem srovnatelných tržeb v aktuálním čtvrtletí, což je první pokles za posledních pět let. Předpověděla také, že provozní zisk se sníží na přibližně 3 % tržeb, což je zhruba polovina předchozí prognózy.
Sváteční nákupy vypadají pro maloobchodní akcie jinak než svátečně.
Podle analytika společnosti Citigroup Inc. Paula Lejueze bude nejbližší období pro společnost Target „pravděpodobně nadále volatilní“. Přesto má na akcie společnosti nákupní doporučení, stejně jako mnoho dalších. Podle údajů agentury Bloomberg totiž žádný z více než 35 analytiků, kteří se zabývají maloobchodním řetězcem, nemá doporučení prodat.