Íránská měna se dostala na historické minimum, protože EU připravuje další sankce

Íránská národní měna se dostala na historické minimum, protože Evropská unie se uprostřed pokračujícího napětí se Západem chystá na zemi uvalit nové sankce.

Americký dolar v pondělí na volném trhu překonal kurz 500 000 riálů, čímž prolomil důležitou psychologickou bariéru, která by mohla v dohledné době signalizovat další znehodnocování bojující národní měny.

Abychom toto číslo uvedli do kontextu, jeden americký dolar měnil majitele za méně než 40 000 riálů před necelými pěti lety, kdy USA jednostranně odstoupily od íránské jaderné dohody se světovými mocnostmi z roku 2015 a zavedly trestající sankce. Na začátku loňského září byl kurz nižší než 300 000 riálů.

Pondělní volný pád měny přišel v době, kdy Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU, a další představitelé bloku oznámili brzké uvalení dalšího kola sankcí.

Očekává se, že stejně jako předchozí kola budou opatření zaměřena na íránské představitele a subjekty za jejich reakci na smrtící protesty, které Írán zachvátily od poloviny září. Teherán obviňuje Západ, že za nepokoji stojí.

Zdroj: Getty Images

EU spolu s USA v posledních měsících uvalily na Teherán několik kol sankcí za údajné dodávky bezpilotních letounů Rusku pro jeho válku na Ukrajině. Írán a EU se rovněž střetly kvůli možnosti označit Sbor islámských revolučních gard za „teroristickou“ organizaci.

Rozhovory o obnovení jaderné dohody z roku 2015 rovněž zůstávají na mrtvém bodě, přičemž západní strany opakovaně vyzývají Írán, aby posílil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

Agentura Bloomberg v neděli informovala, že globální jaderný dozorčí orgán zjistil v Íránu obohacení uranu na 84 %, což je historicky nejvyšší hodnota. Teherán uvedl, že nález „částic“ neznamená, že Írán obohacuje uran na více než 60 procent, což deklaroval již dříve, a zároveň tvrdí, že neusiluje o jadernou zbraň.

Reakce vlády uprostřed inflace

V reakci na rychle klesající hodnotu národní měny oznámil v pondělí guvernér centrální banky Mohammad Rezá Farzín, že brzy bude spuštěno nové centrum pro výměnu měn a zlata, které bude „zjišťovat kurzy měn a zlata na základě ekonomické reality země“.

Farzinův předchůdce Ali Salehabadi byl koncem prosince odvolán poté, co se riál na volném trhu propadl na více než 440 000 vůči americkému dolaru.

Úřady opakovaně uvedly, že nepřátelé establishmentu se snaží vykolejit íránskou ekonomiku mimo jiné tím, že uměle vytvářejí vysoké kurzy měny.

Centrální banka slíbila, že bude nadále prosazovat uměle nízký kurz 285 000 za dolar pro dovoz základního zboží, jako jsou léky, aby udržela stabilní ceny.

Zdroj: Getty Images

Běžící inflace však nadále tlačí na průměrné Íránce, kteří stále více ztrácejí svou kupní sílu.

Ceny potravin a dalších položek nadále prudce rostou, protože se v zemi blíží konec kalendářního roku a oslavy Nowruz – perského nového roku – koncem března, kdy ceny tradičně zaznamenávají nárůst v souvislosti se zvýšenou poptávkou.

Základní položky, jako je maso a cibule, se v posledních týdnech opakovaně objevují v místních zprávách, protože dosahují nových cenových maxim. Vládní představitelé slíbili, že budou ve vybraných obchodech distribuovat základní potraviny s nižšími cenami, protože se zavázali kontrolovat ceny na konci roku.

Ekonomika Íránu

Írán je velká země na Blízkém východě s více než 80 miliony obyvatel. Země má značné zásoby ropy a zemního plynu a tyto přírodní zdroje jsou tradičně základem její ekonomiky. Íránská ekonomika však v posledních letech čelí značným problémům v důsledku kombinace hospodářských sankcí, politické nestability a špatného řízení. V roce 2020 se íránský HDP odhadoval na 438 miliard USD a ekonomika je silně závislá na odvětví ropy a zemního plynu, které tvoří přibližně 70 % vládních příjmů.

Mezi další důležitá odvětví patří zemědělství, těžební průmysl a zpracovatelský průmysl. Země se také snaží diverzifikovat své hospodářství a snížit závislost na ropě a plynu, přičemž se zaměřuje zejména na rozvoj odvětví technologií a cestovního ruchu. Íránská ekonomika však čelí značným problémům v důsledku sankcí uvalených Spojenými státy a dalšími zeměmi, které omezují její obchodní možnosti a přístup na mezinárodní trhy. V důsledku toho se Írán potýká s vysokou inflací, vysokou nezaměstnaností a značnou hospodářskou nerovností.