Geopolitika ovlivňuje náladu a pozornost se přesouvá na průzkumy PMI

Po pondělní nevýrazné akci se zdá, že trhy začaly být v úterý v souvislosti s eskalujícím geopolitickým napětím opatrné. Agentura S&P Global zveřejní předběžné únorové průzkumy PMI pro Německo, eurozónu, Spojené království a USA. Nové impulsy bude přinášet také průzkum ZEW z Německa. Později během dne budou nové impulsy hledat prodeje existujících domů a Bank of Canada zveřejní údaje o inflaci.

Ministr zahraničí Antony Blinken na Mnichovské bezpečnostní konferenci sdělil čínskému nejvyššímu diplomatovi Wang Yiovi, že mají informace naznačující, že Čína plánuje poskytnout Rusku smrtící podporu. V téže věci ruské tiskové agentury informovaly, že Wang Yi by měl v úterý navštívit Moskvu a případně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezitím americký prezident Joe Biden nečekaně odcestoval do Kyjeva a setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Na následné společné tiskové konferenci Biden zopakoval, že USA budou Ukrajinu v jejím boji proti Rusku podporovat tak dlouho, jak to bude nutné, a uvedl, že ruská dobyvačná válka selhává.

Putin přednese v 11:00 projev o stavu země v ruském Federálním shromáždění a vystoupí v obou komorách parlamentu, během něhož bude analyzovat mezinárodní situaci po rozsáhlých sankcích Západu vůči Moskvě.

Futures na americké akciové indexy odrážejí atmosféru na trhu, která je nakloněna riziku, a v úterý brzy ráno klesají o 0,3 až 0,4 %. Index amerického dolaru, který v pondělí mírně poklesl, se v evropském dopoledni drží v mírných ziscích kolem 104,00.

Zdroj: Shutterstock

Měnový pár EUR/USD se v úterý nadále obchoduje v úzkém kanálu pod úrovní 1,0700. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Olli Rehn v úterý uvedl, že by bylo vhodné, aby ECB pokračovala ve zvyšování sazeb i po březnu. Později během dne bude prezidentka ECB Christine Lagardeová odpovídat na otázky finské veřejnoprávní televize.

GBP/USD zůstává na začátku úterý relativně klidný a nadále se pohybuje v úzkém kanálu nad úrovní 1,2000. Britský ministr zahraničí James Cleverly v pondělí uvedl, že v příštích dnech povedou další jednání s EU o severoirském protokolu. Očekává se, že Cleverly ve středu vystoupí před poslanci za stranu Toryů, kteří se jednáním budou věnovat.

EUR/GBP se po nedávném obratu z denního vrcholu drží na nižší úrovni kolem 0,8870, když medvědi drží otěže již třetí den po sobě až do začátku úterý v Evropě. Tento měnový pár přitom zobrazuje široký ústup eura, stejně jako oživení britské libry (GBP) před klíčovými údaji pro blok a Británii.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda na začátku úterý uvedl, že růst mezd v Japonsku pravděpodobně zrychlí, protože firmy zvyšují mzdy, aby kompenzovaly domácnostem vyšší životní náklady, a vyrovnávají se s prohlubujícím se nedostatkem pracovních sil. Tyto komentáře nevyvolaly výraznější reakci trhu a USD/JPY se naposledy obchodoval mírně výše na úrovni kolem 134,50.

Křížový měnový pár GBP/JPY se v úterý již třetí den po sobě zvyšuje a v průběhu ranní evropské seance si drží mírně pozitivní tendenci. Kros se aktuálně nachází těsně nad oblastí 161,50 a zůstává na dostřel od téměř dvouměsíčního maxima, kterého se dotkl minulý týden.

GBP/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

Účastníci trhu budou pozorně sledovat Uedův názor na budoucnost regulace výnosové křivky (YCC) a super uvolněné měnové politiky. To bude hrát klíčovou roli při ovlivňování JPY a poskytne nový směrový impuls kříži GBP/JPY. Mezitím by úterní zveřejnění bleskových výtisků britských PMI za únor mohlo poskytnout určitý impuls a umožnit obchodníkům využít krátkodobé příležitosti.

Guvernér Bank of Korea (BOK) Rhee Chang-yong v úterním prohlášení uvedl, že „je nutná citlivější politická reakce, protože nejistota je vysoká jak navenek, tak uvnitř země“.

USD/KRW zůstává v návaznosti na výše uvedené komentáře v nabídkách pod hranicí 1 300 a zatím si toto úterý udržuje obchodování v rozmezí.

USD/CHF se pohybuje kolem 0,9240, přestože nedávno oslabil z intradenního maxima, když obchodníci na švýcarském páru (CHF) těží z odrazu amerického dolaru v prostředí kyselého sentimentu.

Stojí však za zmínku, že opatrná nálada před klíčovými daty/událostmi přeje kupcům USD/CHF.

Na domácí scéně se zdálo, že předchozí varování Švýcarské národní banky (SNB), že použije operace na volném trhu na obranu CHF, zatížilo ceny USD/CHF.