Dolar a libra šterlinků podpořeny optimistickými průzkumy PMI

Dolar a libra šterlinků našly ve středu podporu poté, co překvapivé oživení podnikatelské aktivity ve Spojených státech a Velké Británii zvýšilo pravděpodobnost, že jejich centrální banky budou muset při zvyšování úrokových sazeb pokračovat.

Jinde se euro pokoušelo získat zpět své ztráty z předchozí seance, a to i přesto, že bleskový kompozitní index PMI v eurozóně v únoru vystoupil na devítiměsíční maximum 52,3 bodu, podpořen překvapivě silným růstem ve službách.

V úterý zveřejněné údaje ukázaly, že podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v únoru nečekaně odrazila ode dna a dosáhla nejvyšší úrovně za posledních osm měsíců, zatímco britský bleskový kompozitní index nákupních manažerů (PMI) tento měsíc podobně vzrostl na 53,0 bodu a poprvé od července překročil hranici 50 bodů znamenající růst.

Dolar celkově vzrostl, zatímco šterlink naposledy koupil 1,21015 USD, čímž si udržel většinu z úterních zisků ve výši 0,6 %.

Euro vzrostlo o 0,05 % na 1,0652 USD poté, co v předchozí seanci kleslo o 0,36 %.

„Byla to tak trochu otázka relativity v tom smyslu, že ačkoli sektory služeb vykazovaly lepší výsledky ve všech oblastech, to dodatečné zvednutí, které šterlink dostal, bylo způsobeno tímto velmi, velmi silným výkonem,“ řekl Rodrigo Catril, senior měnový stratég v National Australia Bank (OTC:NABZY).

„Myslím, že euro je stále v jakési obtížnější situaci, vzhledem k tomu, že panuje obecný pocit, že ECB má před sebou ještě více práce, a to trochu zatěžuje jejich výhled růstu.“

EUR/USD (long) – Zdroj: Autochartist

U protinožců se kiwi naposledy nacházelo o 0,1 % výše na 0,62195 USD poté, co na začátku seance vystoupalo na intradenní maximum 0,6248 USD po jestřábím zvýšení úrokových sazeb ze strany novozélandské centrální banky (RBNZ).

RBNZ ve středu podle očekávání zvýšila svou hotovostní sazbu o 50 bazických bodů a signalizovala další zpřísňování, protože inflace v ekonomice zůstává příliš vysoká.

„Tlaky na růst inflace převažují, takže pokud ekonomice brzy nespadnou kola z rukou, zdá se být další zvýšení o 50 bazických bodů v této fázi pravděpodobné,“ uvedl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.

„Jeho načasování by však mohlo být diktováno bezprostředním dopadem cyklonu Gabrielle.“

Australská měna se propadla o 0,31 % na 0,6835 USD, pod tlakem středečních údajů, které ukázaly, že australské mzdy rostly v posledním čtvrtletí nejrychlejším meziročním tempem za posledních deset let, ale zůstaly pod odhady trhu. To by mohlo snížit tlak na další agresivní zvyšování místních úrokových sazeb.

Vůči japonskému jenu dolar mírně klesl na 134,91 poté, co v předchozí seanci vystoupal na dvouměsíční maximum 135,23 jenu.

Americký dolarový index se nacházel na úrovni 104,15, přičemž v úterý si připsal 0,3 %.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

Oživení obchodní aktivity ve Spojených státech přichází na základě nedávné řady odolných ekonomických údajů, které poukazují na stále napjatý trh práce, lepkavou inflaci a silné maloobchodní tržby v největší světové ekonomice.

Trhy od té doby zvýšily svá očekávání ohledně toho, jak vysoko bude muset Federální rezervní systém zvýšit sazby, aby zkrotil inflaci.

Pozornost investorů se nyní soustředí na pozdější středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, který by mohl poskytnout více informací o jednáních a plánech tvůrců měnové politiky.

„Trvalo to více než dva týdny, množství (více) jestřábích komentářů a silných dat, než se trhy pomalu probudily k tomu, že vyšší koncová sazba je pro Fed pravděpodobnější cestou, a abychom zapomněli na letošní snižování sazeb,“ řekl Simpson ze City Index.

Býci na měnovém páru GBP/JPY si oddechli kolem úrovně 163,30 poté, co během středečního rána vzrostli nejvíce za posledních sedm dní.

Nejnovější zisky křížového měnového páru by mohly souviset s optimistickými údaji ze Spojeného království a jestřábími obavami kolem Bank of England (BoE). Zdá se však, že pomalé výnosy a obavy z Bank of Japan (BoJ) vyvíjejí na ceny GBP/JPY tlak směrem dolů. Pohyb páru pravděpodobně zpochybní také smíšené údaje ze Spojeného království a Japonska.

Dříve během dne vyšel Reuters Tankan Manufacturing Index pro Japonsko na úrovni -5,0 za únor oproti -6,0 v lednu. Stejně tak Tankan Non-Manufacturing Index za zmíněný měsíc oslabil na 17 oproti předchozím 20,0.