Americký dolar konsoliduje zisky před zveřejněním klíčových údajů

Americký dolarový index si ve středu za podpory zápisu z FOMC připsal druhý den v řadě zisky, ale na začátku čtvrtka začal v souvislosti se zlepšující se náladou na trhu klesat. Americký Úřad pro ekonomickou analýzu později během dne zveřejní svůj druhý odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. V rámci amerického ekonomického programu budou rovněž zveřejněny týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a národní index aktivity chicagského Fedu. Eurostat zveřejní revizi lednových údajů o inflaci.

Zápis z prvního letošního zasedání FOMC odhalil, že všichni tvůrci měnové politiky se shodli na tom, že k dosažení inflačních cílů bude zapotřebí dalšího zvyšování sazeb. Zveřejnění také připustilo, že „několik účastníků“ se vyslovilo pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, ale nenabídlo žádné podrobnosti týkající se těchto diskusí. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se naopak mírně zotavily z denních minim, ale nakonec uzavřely v záporném teritoriu. Hlavní indexy na Wall Street mezitím zakončily den smíšeně.

V časných ranních hodinách v Evropě futures na americké akciové indexy vzrostly o 0,3 % až 0,9 %, což ukazuje na pozitivní posun v rizikovém sentimentu. Desetiletý výnos se drží stabilně nad úrovní 3,9 % a dolarový index mírně klesá na úroveň kolem 104,30.

Guvernér novozélandské centrální banky Adrian Orr při výpovědi o politice uvedl, že jádrová inflace je stále příliš vysoká a že očekávání jsou zvýšená. „Měnové podmínky je třeba dále zpřísnit,“ dodal Orr a NZD/USD během asijských obchodních hodin získal na síle. V době psaní tohoto článku se tento pár pohyboval na úrovni 0,6250 a vzrostl o 0,5 %.

EUR/USD ve středu prodloužil svůj pokles a dotkl se nejnižší úrovně od začátku ledna na 1,0600, než na začátku čtvrtka zaznamenal mírný odraz. Agentura Reuters ve středu s odvoláním na diplomaty uvedla, že země Evropské unie nedosáhly dohody o novém balíčku sankcí proti Rusku. Další jednání budou mít členové ve čtvrtek.

Zdroj: Unsplash

„Krátkodobé momentum zůstává nižší a nyní překročilo nulu, což naznačuje hlubší korekční pokles k dalšímu supportu na úrovni 38,2% retracementu rally 2022/2023 a YTD minima ze začátku ledna na 1,0483/63. Očekáváme však, že tato úroveň se v případě testování ukáže jako lepší support a bude prozatím působit jako spodní konec širokého rozpětí ~1,05-1,10.“ Credit Suisse

GBP/USD smazal velkou část zisků inspirovaných PMI, které zaznamenal v úterý, ale dokázal se pohodlně udržet nad úrovní 1,2000. Na začátku čtvrtka se pár drží mírných zisků z oživení, přičemž zůstává pod úrovní 1,2100.

Pohled 24 hodin denně: „Náš názor, že „překoupený růst GBP by se mohl prodloužit až na 1,2165″, byl nesprávný, protože GBP prudce klesla na minimum 1,2035. I když existuje prostor pro další oslabení GBP, je nepravděpodobné, že by prolomila hlavní podporu na úrovni 1,2000. Oporu tvoří úroveň 1,2075, po níž následuje úroveň 1,2105.“ Skupina UOB

USD/JPY ustupuje na 134,80, protože se zdá, že medvědi jsou po čtyřdenní absenci odhodláni během čtvrtečního rána znovu převzít kontrolu. I tak se ale k obavám z geopolitického vývoje přidávají japonské prázdniny a jestřábí obavy z Fedu, které zpochybňují dynamiku poklesu. Výsledkem je, že jenový pár tiskne mírné ztráty během prvního klesajícího dne za posledních pět.

Počínaje pozitivními titulky o jenu se zdá, že ústup výnosů amerických státních dluhopisů a inflačních očekávání podle desetileté a pětileté zlomové míry inflace Federálního rezervního systému v St. Louis (FRED) vyvíjejí tlak na pokles ceny USD/JPY.

Zdroj: Getty Images

Kurz USD/TRY se pohybuje kolem 18,85-90 USD, protože obchodníci s tureckou lirou (TRY) očekávají rozhodnutí o úrokových sazbách, které bude zveřejněno ve čtvrtek. Poslední nečinnost kotace by mohla souviset také s poklesem kurzu amerického dolaru a smíšenými obavami kolem Turecka.

Podle nejnovějších informací o zemětřesení z Ankary „počet lidí, kteří zahynuli v Turecku při ničivých zemětřeseních tento měsíc, vzrostl na 43 556, uvedl v noci na dnešek ministr vnitra země Suleyman Soylu,“ informovala agentura Reuters. Zpráva dále cituje diplomata, který pro státní televizi TRT Haber uvedl, že po prvním zemětřesení 6. února došlo k 7 930 následným otřesům a že více než 600 000 bytů a 150 000 komerčních objektů utrpělo alespoň střední škody.

V rámci boje s přírodní katastrofou turecká vláda ve středu představila dočasný program podpory mezd a v deseti městech zakázala propouštění, aby ochránila zaměstnance a podniky před finančními dopady mohutného zemětřesení, které zasáhlo jih země, uvedla agentura Reuters.