Americký dolar zaznamenal první týdenní ztrátu od ledna. Euro posílilo o 0,18 %

Americký dolar v pátek oslabil z 2,5měsíčního maxima vůči japonskému jenu a zdálo se, že vůči hlavním partnerům utrpí první týdenní ztrátu od ledna, protože obchodníci se snažili odhadnout, jakým směrem se bude ubírat politika Federálního rezervního systému. Euro se drží nad 1,06 USD.

Japonskému jenu, který je obzvláště citlivý na americko-japonský diferenciál dlouhodobých úrokových sazeb, však hrozilo, že prodlouží svou nedávnou sérii ztrát na sedm týdnů, i když v pátek posílil, když desetileté americké výnosy ustoupily z téměř čtyřměsíčního maxima blízko 4,1 %.

Krize, která zachvátila Silvergate, se projevila i na kryptoměnách, a to tak, že těžké váhy v oboru, jako jsou Coinbase (NASDAQ:COIN) Global a Galaxy Digital, přestaly být bankovním partnerem tohoto věřitele.

Dolarový index, který měří měnu vůči jenu, euru a čtyřem dalším hlavním partnerům, oslabil o 0,17 % na 104,78 z hodnoty 105,36 na začátku týdne, což byla jeho nejsilnější úroveň od 6. ledna. Od minulého pátku index poklesl o 0,43 %.

Dolaru a dechberoucímu růstu amerických výnosů ubraly komentáře prezidenta atlantského Fedu Raphaela Bostice, který prohlásil, že navzdory novým údajům z trhu práce, které se přidaly k řadě silných údajů z poslední doby, „bude vhodné postupovat pomalu a vytrvale“.

„Pro letošní rok bude výhled pro USD i nadále zásadně záviset na tom, zda se dluhopisy a akcie dokáží zvednout společně (jak se zdálo v lednu), nebo zda zůstaneme v medvědím/nezdravém prostředí, které dominovalo roku 2022,“ napsali stratégové RBC v klientské zprávě.

„To bude zase záviset na příchozích amerických údajích, zejména na údajích o inflaci.“

Zdroj: Getty Images

Analytici oslovení agenturou Reuters uvedli, že nedávné posílení dolaru je dočasné a měna bude v průběhu roku oslabovat vzhledem ke zlepšující se globální ekonomice a očekávání, že Fed přestane zvyšovat úrokové sazby mnohem dříve než Evropská centrální banka.

Očekává se také, že Bank of Japan (BOJ) začne rušit mimořádná stimulační opatření nějaký čas poté, co guvernér Haruhiko Kuroda příští měsíc odejde do důchodu.

Údaje o tokijské inflaci za únor již devátý měsíc překračují cíl BOJ, ale jádrová inflace zpomalila z 42letého maxima.

Dolar oslabil o 0,24 % na 136,445 jenu poté, co se přes noc vyšplhal na 137,10, což je nejvyšší hodnota od 20. prosince. Za celý týden se dolar pohybuje jen mírně nad nulou, ale jakýkoli zisk by zachoval jeho vítěznou sérii od poloviny ledna.

JPMorgan (NYSE:JPM) neočekává, že by se na posledním zasedání BOJ příští pátek, tedy ve stejný den, kdy bude zveřejněna zpráva o pracovních místech mimo zemědělství v USA, změnil postoj BOJ nebo politické signály.

„Pokud bude výsledek silnější, stejně jako v předchozím měsíci, může USD prodloužit svou rally“ až na 150 jenů za dolar, napsal Tohru Sasaki, stratég banky, ve své výzkumné poznámce.

V takovém případě se „JPY opět stane nejslabší měnou mezi hlavními měnami,“ napsal.

Zdroj: Getty Images

Euro vzrostlo o 0,18 % na 1,0616 USD poté, co se na začátku týdne dostalo z téměř dvouměsíčního minima 1,0533 USD. Od minulého pátku vzrostlo o 0,62 %.

Sterling si připsal 0,16 % na 1,19665 USD, což znamená týdenní růst o 0,3 %.

Australský dolar posílil o 0,28 % na 0,6749 USD, čímž za celý týden vzrostl o 0,36 %.

AUD/JPY vybírá nabídky a tiskne mírné zisky kolem 92,15, když během pátečního rána povzbuzuje třídenní vítěznou sérii. Křížový měnový pár přitom povzbuzují optimistické údaje z největšího australského zákazníka, a to z Číny. Smíšené údaje z Japonska a Austrálie se však připojují k poklesu výnosů amerických státních dluhopisů a omezují tak bezprostřední růst kotace.

Při pohledu do budoucna by obchodníci na páru AUD/JPY měli věnovat pozornost výnosům amerických státních dluhopisů, které jsou v kalendáři před únorovým indexem PMI ve službách ISM v USA, který se očekává na úrovni 54,5 oproti lednovým 55,2. Pokud dluhopisové kupony prodlouží poslední pokles, AUD/JPY může být svědkem potíží při dalším růstu.

USD/INR se nabízí k obnovení několikadenního minima poblíž 82,20 v rámci širokého ústupu amerického dolaru během začátku pátku. Pár indické rupie (INR) přitom během pětidenního klesajícího trendu klesá na nejnižší úrovně od února 09.