Nejlepší obchod s měnami EM v roce 2023 závisí na tom, zda šekel najde starou formu

Vzácný okamžik neklidu na izraelském trhu může být příčinou nejlepšího letošního obchodu s měnou.

Podle odhadů analytiků sestavených agenturou Bloomberg posílí šekel v letošním roce přibližně o 11 %, čímž překoná předpokládané zisky všech ostatních rozvojových měn od Jižní Koreje po Jihoafrickou republiku. To by znamenalo obrat v jeho nedávné situaci: izraelská měna byla v posledním měsíci jednou z nejhorších na světě, zasažena protesty kvůli kontroverznímu návrhu soudní reformy a vzácnému sporu o autonomii centrální banky.

Velkou otázkou pro obchodníky nyní je, zda se nově objevená politická citlivost šekelu stala trvalým rysem, nebo jen přechodným výstřelkem. Pokud se znovu prosadí tradiční tržní síly a šekel se vrátí do formy, pak je podle nich výprodej již překonaný a čeká ho oživení.

Za posledních deset let je šekel jedinou hlavní světovou měnou, která vůči dolaru posiluje, a začíná být více korelován s globálními technologickými akciemi než s domácími politickými nebo ekonomickými faktory. Tento vztah se však v lednu začal narušovat, když se rozmohly protesty proti justičním plánům premiéra Benjamina Netanjahua, a od té doby tato odchylka pokračuje.

„V současné době nevidíme změnu paradigmatu,“ řekl Geoffrey Yu, měnový a makro stratég společnosti BNY Mellon v Londýně. „Poprvé za téměř dva roky jsou naši klienti na šekelu rovní a do budoucna existuje prostor pro další zisky nebo nákupy.“

Reálný desetiletý izraelský výnos vzrostl od začátku roku o 37 bazických bodů a ve čtvrtek dosáhl devítiletého maxima 1,21 %.

Goldman Sachs Group Inc. odhaduje, že měna nese novou prémii za politické riziko – kterou americká banka definuje jako podíl její kumulativní výkonnosti, který není vysvětlen proměnnými globálního trhu – ve výši přibližně 8 %. Očekává krátkodobou bolest pro dlouhé sázky na šekel, ale varuje, že centrální banka by mohla zasáhnout, pokud by se jí pokles nelíbil.

Zdroj: Getty Images

Přebytek běžného účtu, investice do technologií a zvýšený vývoz zemního plynu – to vše dlouhodobě podporuje posilování izraelské měny. A vzhledem k tomu, že místní institucionální investoři alokovali více kapitálu do akcií v zahraničí, jejich zajištění proti měnovému riziku zajišťovalo, že se šekel často pohyboval v souladu s americkými trhy.

Nyní se však vyhlídky, i když odhlédneme od politiky, zhoršily. Prohlubující se zpomalení v technologickém průmyslu a slabší vývoz poskytují šekelu menší podporu, stejně jako narůstají další rizika.

Riziko intervence

Peter Kisler, manažer hedgeového fondu Trium Capital se sídlem v Londýně, přesto uvedl, že by se měl obávat, aby se nedostal na špatnou stranu izraelské banky.

„Jsme takticky long, protože pokles by měl být omezen intervencí, pokud se výprodej stane příliš extrémním,“ řekl. „Nevylučujeme další oslabení šekelu, ale rovnováha rizik se zdá být vychýlena směrem nahoru.“

Historie je na straně měny. Březen je tradičně nejsilnějším měsícem šekelu a podle jeho 15letého průměrného výnosu má tendenci posilovat i v dubnu. To může být způsobeno výplatou dividend a úrokových sazeb izraelským investorům, uvedla společnost Coex Partners.

Podle Henrika Gullberga, makro stratéga společnosti Coex v Londýně, může měna do začátku května posílit až na 3,4 za dolar. To jsou úrovně, které odpovídají tržním proměnným, jako jsou úrokové diferenciály Izraele, relativní výkonnost akcií, swapy úvěrového selhání a širší nálada vůči dolaru, uvedl.

Zdroj: Getty Images

Skutečnost, že šekel je „tak rozhozený vůči tradičním ovladačům“, naznačuje, že pravděpodobnost zpětného pohybu roste, řekl.

Izrael a tamní ekonomika se ocitají v nejistotě kvůli novým reformám

Navrhovaná revize soudnictví zkrátka výrazně omezí možnosti izraelského Nejvyššího soudu přezkoumávat a rušit zákony, které považuje za protiústavní. Kneset – izraelský parlament – minulý týden odhlasoval prosazení hlavní části reforem.

Zvi Eckstein, bývalý viceguvernér izraelské centrální banky, vysvětlil, jaké riziko to může představovat pro klíčový technologický sektor země.

“Izraelská ekonomika je velmi neobvyklá – 17 % izraelské výroby a 11 % pracovní síly se zabývá výzkumem a vývojem v oblasti špičkových technologií,” řekl Eckstein. “To vše je financováno rizikovým kapitálem, který pochází ze zahraničí, téměř 90 % z toho.”