Trhy zůstávají na začátku týdne plného významných událostí klidné

Finanční trhy zůstávají na začátku pondělí relativně klidné, protože investoři se před klíčovými událostmi tohoto týdne zdržují zaujímání velkých pozic. V evropském ekonomickém programu budou uvedeny údaje o únorových maloobchodních tržbách a později se bude hledat nový impuls pro lednové tovární objednávky z USA. Předseda FOMC Jerome Powell bude v úterý vypovídat o politice před bankovním výborem Senátu a ve středu před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.

Pozitivní posun v rizikovém sentimentu, který jsme zaznamenali koncem pátku, ztížil americkému dolaru hledání poptávky a index amerického dolaru (DXY) uzavřel poslední den týdne v záporném teritoriu. V evropském ranním obchodování se DXY pohybuje do strany na úrovni kolem 104,50 a výnos benchmarkových desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává pod 4 %. Futures na americké akciové indexy se dnes obchodují mírně výše, což odráží opatrnou atmosféru.

Měnový pár EUR/USD dokázal minulý týden zaznamenat malé zisky díky pátečnímu odrazu. Na začátku pondělí se pár pohybuje v úzkém rozpětí kolem 1,0650. Ačkoli prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve svém posledním veřejném vystoupení zopakovala, že březnové zvýšení sazeb o 50 bazických bodů je velmi pravděpodobné, člen bankovní rady ECB Centeno v pondělí uvedl, že rozhodnutí o velikosti příštího zvýšení sazeb musí vycházet z dat. „Úrokové sazby rostly příliš rychle,“ dodal Centeno a tvrdil, že ECB by neměla se závěry příliš spěchat.

Zdá se, že po neurčitém vývoji z minulého týdne se měnový pár GBP/USD na začátku pondělí stabilizoval nad úrovní 1,2000. Investoři pozorně sledují titulky související s brexitem.

AUD/USD má v pondělí potíže s rozhodným pohybem oběma směry. V úterý během asijské seance oznámí svá politická rozhodnutí australská centrální banka (RBA). Podle odhadu agentury Reuters se očekává, že RBA zvýší svou klíčovou sazbu z 3,25 % na 3,6 %.

AUD/USD (long) – Zdroj: Autochartist

USD/JPY koncem pátku klesl pod 136,00 a předchozí týden uzavřel prakticky beze změny. Na začátku pondělí se pár pohybuje do strany poblíž 135,50.

Za poslední měsíc překonal výkonnost SEK vůči USD i EUR pouze MXN. Ekonomové CIBC Capital Markets očekávají, že švédská koruna bude v nadcházejících měsících nadále posilovat.

Všimli jsme si, že jestřábí centrální banka nyní hodlá podpořit silnější SEK jako kompenzaci k úpravě měnové politiky; připomeňme, že SEK byla do roku 2022 nejhorší hlavní měnou.

Měnový pár USD/CAD zahajuje nový týden s nevýrazným vývojem a během evropské seance se pohybuje mezi mírnými zisky a menšími ztrátami kolem úrovně 1,3600. Pár mezitím zůstává v širším pátečním obchodním pásmu a je ovlivněn kombinací rozdílných sil.

Výnosy amerických dluhopisů a širší rizikový sentiment na trhu budou i nadále stimulovat poptávku po USD a poskytovat určitý impuls páru USD/CAD. Kromě toho by dynamika cen ropy měla obchodníkům umožnit využít krátkodobé příležitosti, pokud v pondělí nebudou zveřejněny žádné relevantní ekonomické zprávy, které by ovlivnily trh, ať už z USA, nebo z Kanady. Nicméně výše uvedené fundamentální pozadí přeje býčím obchodníkům a naznačuje, že cesta nejmenšího odporu pro hlavní měnový pár vede vzhůru.

USD/CAD (short) – Zdroj: Autochartist

GBP/JPY zaznamenal čtvrtý odraz od měsíc staré vzestupné trendové linie a také od 50bodového exponenciálního klouzavého průměru (EMA), když během prvních hodin pondělního obchodování v Londýně konsolidoval denní ztrátu kolem úrovně 163,35.

Stojí za povšimnutí, že pomalé výtisky signálů MACD, většinou medvědí, se připojují ke stabilní linii RSI (14), aby zpochybnily okamžité pohyby křížového měnového páru.

Jako okamžitá překážka vzestupu působí také 23,6% Fibonacciho retracement únorového vzestupu poblíž úrovně 163,80.

USD/MXN si připisuje mírné zisky kolem 17,98, když během pondělního rána v Evropě vyrovnává největší týdenní ztrátu za posledních sedm měsíců. Pár mexického pesa (MXN) přitom sleduje konsolidační režim trhu před událostmi s daty nejvyšší úrovně.

Jinde nerozhodnost tvůrců politiky Fedu a smíšená data z USA kontrastují s jestřábím postojem Banxico a udržují medvědy na USD/MXN v naději. Během víkendu prezidentka Federální rezervní banky v San Francisku Mary Dalyová zdůraznila důležitost příchozích údajů pro určení toho, jak vysoko mohou jít sazby. Předtím prezident atlantského Fedu Raphael Bostic obnovil obavy ohledně obratu politiky Fedu, zatímco Federální rezervní systém v pátek zveřejnil pololetní zprávu o měnové politice, ve které jasně uvedl: „Průběžné zvyšování cílové sazby Fed funds rate je nezbytné.“ Zpráva také uvedla, že Fed je pevně odhodlán dostat inflaci zpět na 2 %.