Americký dolar konsoliduje ztráty, pozornost se přesouvá na Powellovo svědectví

Americký dolar si na začátku úterý drží své pozice, protože trhy netrpělivě čekají na výpověď předsedy FOMC Jeroma Powella před bankovním výborem Senátu, která se uskuteční v 16:00. Dolarový index se po dvoudenním poklesu pohybuje do strany nad úrovní 104,00 a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se pohybuje v úzkém pásmu pod 4 %. V rámci amerického ekonomického programu bude rovněž zveřejněn index ekonomického optimismu IBD/TIPP za březen a změna spotřebitelských úvěrů za leden.

Trhy zůstaly v pondělí nerozhodné a hlavní indexy na Wall Street uzavřely prakticky beze změny poté, co otevřely výrazně výše. Na začátku úterý si futures na americké akciové indexy připsaly malé denní zisky, což odráží ochotu účastníků zůstat stranou.

Během asijského obchodování Reserve Bank of Australia (RBA) oznámila, že zvýšila základní úrokovou sazbu, oficiální hotovostní sazbu (OCR), o 25 bazických bodů na 3,60 % z 3,35 %. Přestože toto rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním trhu, AUD/USD se v první reakci prudce propadl. RBA ve svém programovém prohlášení zopakovala, že bude nutné další zpřísnění úrokové politiky, ale upozornila, že měsíční ukazatel indexu spotřebitelských cen (CPI) naznačuje, že inflace v Austrálii dosáhla svého vrcholu. AUD/USD zůstává na začátku úterý na zadních pozicích a obchoduje se poblíž 0,6700.

Údaje z Číny mezitím ukázaly, že přebytek obchodní bilance se v únoru zvýšil na 116,8 miliardy USD ze 78 miliard USD v lednu, čímž výrazně překonal odhad analytiků ve výši 81,8 miliardy USD.

Měnový pár EUR/USD se v pondělí v souvislosti s obnoveným oslabením amerického dolaru vyšplhal na nejvyšší úroveň za téměř dva týdny, a to na 1,0700, ale poté mírně ustoupil. Naposledy se pár obchodoval poblíž úrovně 1,0680. Německý Destatis v úterý brzy ráno oznámil, že tovární zakázky v Německu v lednu vzrostly o 1 %, zatímco trh očekával pokles o 1 %, avšak tento údaj nevyvolal reakci eura.

Zdroj: Getty Images

Měnový pár GBP/USD se v úterý již druhý den po sobě pohybuje v úzkém kanálu nad úrovní 1,2000.

USD/JPY zakončil první den týdne prakticky beze změny, přestože během evropských obchodních hodin klesl. Pár se v dopoledních hodinách v Evropě držel stabilně na úrovni kolem 136,00.

Pár NZD/USD v úterý přitahuje nákupy a navazuje na noční pozdní odraz od technicky významného 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA). Pár si udržuje nabídkový tón po celou ranní evropskou seanci a aktuálně se nachází poblíž denního maxima těsně nad kulatou hranicí 0,6200.

Investoři budou tento týden konfrontováni také s pátečním zveřejněním ostře sledovaných měsíčních údajů o zaměstnanosti v USA, známých jako NFP. Nicméně vzhledem k výše zmíněnému fundamentálnímu pozadí je rozumné počkat na silné následné nákupy, než se potvrdí, že pár NZD/USD vytvořil dno v blízkosti oblasti 0,6135-0,6130, neboli YTD minima stanoveného minulý týden. Z technického hlediska by opakované neúspěchy při hledání akceptace pod 200denním SMA mohly udržet medvědí obchodníky na vedlejší koleji. To zase naznačuje, že pár bude s větší pravděpodobností oscilovat v úzkém obchodním pásmu směrem ke klíčovým událostem/datům rizik.

USD/INR se od loňského října vyvíjí v rámci boční konsolidace. Analytici Société Générale očekávají, že pár napadne zónu podpory 80,80/50.

NZD/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Měnový pár USD/CAD se v úterý nadále snaží získat nějaký významnější impuls a zůstává uzavřen ve známém obchodním pásmu kolem hranice 1,3600 až do začátku evropské seance.

Naproti tomu Bank of Canada (BoC) v lednu naznačila pravděpodobnou pauzu v cyklu zpřísňování sazeb a nyní se očekává, že na nadcházejícím středečním zasedání ponechá sazby beze změny. Následovat budou měsíční údaje o zaměstnanosti z Kanady a USA (NFP), které by měly pomoci určit krátkodobou trajektorii páru USD/CAD. Nicméně rozdílný výhled politiky Fedu a BoC naznačuje, že cesta nejmenšího odporu pro spotové ceny vede vzhůru a jakýkoli významnější pokles bude pravděpodobně vykoupen.

Medvědi na páru USD/MXN se po jednodenní absenci vracejí ke slovu, když mexické peso (MXN) během úterního rána v Evropě kleslo na 17,99, tedy o 0,10 %.

Měnový pár tak obrací korekční odraz z nejnižších úrovní z předchozího dne od dubna 2018.